Praha - Meziměsíčně se ceny průmyslových výrobců nezměnily, ceny stavebních prací vzrostly o 0,1 %, informuje Český statistický úřad. Ceny zemědělských výrobců klesly o 1,2 % a tržních služeb o 1,1 %. Meziročně byly nižší ceny zemědělských výrobců o 6,8 % a průmyslových výrobců o 4,0 %. Ceny stavebních prací byly vyšší o 1,1 % a tržních služeb o 0,2 %.
V průmyslu se v červenci snižovaly zejména ceny koksu a ropných produktů, zlevnila také elektřina a plyn, potraviny, nápoje a tabák. "Při hodnocení podle hlavních průmyslových skupin se meziročně nejvíce snížily ceny energií o 8,6 procenta," uvedl ČSÚ. Ceny se naproti tomu zvýšily u vody či nábytku.
V zemědělství klesly ceny v rostlinné výrobě o 5,8 procenta, v živočišné výrobě o 8,1 procenta. Zlevnily obiloviny, olejniny, mléko a vejce, zdražily naopak brambory, ovoce, drůbež a jatečná prasata.
Ceny stavebních prací se zvýšily o 1,1 procenta, stejně jako v červnu po zpřesnění čísel. Ceny tržních služeb v podnikatelské sféře v červenci zpomalily meziroční růst na 0,2 procenta po červnových 0,3 procenta. Zdražily poštovní a kurýrní a také reklamní služby.
"Deflace v cenách výrobců ustupuje sice pozvolna, ale jistě," řekla ČTK analytička Raiffeisenbank Helena Horská. Vzhledem k extrémně nízkým cenám ropy na světových trzích na přelomu loňského a letošního roku bude pro ceny výrobců snadné se přehoupnout do inflace i se současnou cenou ropy okolo 50 USD za barel. "Proto od příštího roku čekáme po třech letech nákladové deflace nákladovou inflaci, tedy mírný růst cen výrobců. Ten pomůže ČNB dosáhnout svého snu, a to vytáhnout spotřebitelskou inflaci k cíli dvou procent," dodala.
Statistici dnes zveřejnili také vývoj cen v zahraničním obchodu za červen. Meziročně ceny vývozu klesly o 3,8 procenta. Největší vliv mělo zlevnění strojů a dopravních prostředků způsobené zejména posílením koruny k euru. Nejvýrazněji byl pokles cen u minerálních paliv o 14,6 procenta.
Související
Inflace je opět dvouprocentní. V březnu klesaly zejména ceny potravin
Inflace je nejnižší od předloňského prosince, ceny oproti září klesly
Ceny zboží , čsú , Ekonomika
Aktuálně se děje
před 27 minutami
Krize na Kubě se prohlubuje. Ministr přiznal zásadní problém
před 1 hodinou
Předpověď počasí slibuje deštivý víkend v části Česka
před 1 hodinou
Nové video zachycuje útěk muže podezřelého z krádeže lebky svaté Zdislavy
před 2 hodinami
Data mluví jasně: Ruská dominance na Ukrajině končí, Moskva přestává válku zvládat
před 3 hodinami
V Rusku se něco děje, upozorňují odborníci. Putin chce naléhavě obnovit kontakt s Washingtonem
před 4 hodinami
Inspekce našla v mletém mase v Albertu salmonelu
před 5 hodinami
Vláda si začne půjčovat od lidí. Schillerová představila nové Dluhopisy Republiky
před 6 hodinami
Bič na potravinářské firmy: Zmenšováním balení klamou zákazníky, rozhodl soud
před 7 hodinami
Trump jedná v Číně o Íránu, Na dotazy ohledně Tchaj-wanu odmítl odpovědět
před 7 hodinami
Lotyšská premiérka po incidentu s ukrajinskými drony rezignovala
před 8 hodinami
Raketa Satan je nejmocnější na světě, prohlásil Putin. Experti ho obratem usadili
před 9 hodinami
Netanjahu tvrdí, že uskutečnil tajnou cestu do Spojených arabských emirátů. Úřady to popřely
před 10 hodinami
Pokud se k otázce Tchaj-wanu přistoupí nesprávně, hrozí otevřený konflikt, varoval Si Ťin-pching Trumpa
před 11 hodinami
Počasí: Příští týden se začne oteplovat, deště ale mohou pokračovat
včera
Británii halí atmosféra nejistoty. Starmer každý den bojuje o přežití
včera
EU se postavila proti zákazu potlačení identity LGBTQ+
včera
Otřes v Británii: Ministr zdravotnictví chystá rezignaci, chce vyměnit Starmera ve vedení strany
včera
Už to není politický nováček. Trump a Ťin-pching se setkávají za jiných okolností, na stole je řada citlivých témat
včera
Slovensko uzavřelo všechny hraniční přechody s Ukrajinou
včera
Trump přistál v Číně. Uvítali ho červeným kobercem, Zelenskyj mu poslal vzkaz
Americký prezident Donald Trump přistál v Pekingu, kde ho čekalo velkolepé přivítání doprovázené červeným kobercem a vojenskými poctami. Letoun Air Force One dosedl na letišti v čínské metropoli přibližně v 19:50 místního času. Přímo u schodů letadla prezidenta pozdravil čínský viceprezident Chan Čeng společně s americkým velvyslancem v Číně Davidem Perduem. Slavnostní ceremonii na letišti dotvářel čínský velvyslanec Sie Feng, náměstek ministra zahraničí Ma Čao-sü, vojenská kapela a stovky čínských dětí a mládeže.
Zdroj: Libor Novák