Praha - Český statistický úřad zveřejní údaje o průměrných mzdách za druhé čtvrtletí v pondělí 5. října. Analytici už nyní odhadují, že stoupla o 4,2 procenta na téměř 27.400 korun. Dvě třetiny zaměstnanců na takovou částku nedosáhnou.
V předchozím čtvrtletí mzdy stouply meziročně o 4,4 procenta. Reálně, po odečtení inflace, mzda tehdy stoupla o 3,9 procenta.
"Na první pohled to může vypadat jako mírné zpomalení oproti zvyšování mezd v prvním čtvrtletí, ale opak je pravdou. Tentokrát se tempo mezd počítá z vyššího základu, a tak pořád jakékoliv číslo začínající čtyřkou bude velmi slušným výsledkem. Zvlášť když vezmeme v úvahu, že růst mezd je v letošním roce více plošný a nesoustřeďuje se zdaleka jen na omezený okruh dobře placených profesí," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek.
Důvodem nižšího růstu mezd ve srovnání s prvním čtvrtletím je i podle hlavního ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška výhradně vyšší základna z loňského roku. "V dalších čtvrtletích již počítáme se zrychlováním růstu mezd v důsledku tlaku nízké nezaměstnanosti na trh práce, ve čtvrtém čtvrtletí se navíc začnou projevovat úpravy platů v nepodnikatelské sféře," uvedl.
"Kromě reálné produktivity se v růstu mezd příznivě odráží dobrý výkon trhu práce a nízká nezaměstnanost. Díky nízké inflaci vykáže za celý letošní rok růst reálných mezd solidní hodnotu čtyř procent," uvedl hlavní ekonom Roklen Lukáš Kovanda.
Související
Evropská ekonomika dostala pomyslnou ránu do obličeje. A hned dvakrát za sebou
Není to jen válka. Klimatická krize je pro globální ekonomiku stále větší hrozbou
Ekonomika , CZK , mzdy / platy
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Policie zastavila pátrání po pohřešovaném z jezera Most. Zmizel při bouřce
před 2 hodinami
Pražské letiště obnovilo provoz na hlavní ranveji. Prošla modernizací
před 2 hodinami
Motocyklista Salač senzačně zvítězil na okruhu Silverstone. Vyhrál ve třídě Moto2
před 2 hodinami
Počasí o víkendu: Česko sejmou další vedra, místy se čeká až 37 stupňů
před 3 hodinami
Zelenskyj má další problém. Nikomu se k Trumpovi nechce
před 4 hodinami
Rozsáhlé razie ve Francii: Kvůli požárům byly zatčeny stovky lidí
před 5 hodinami
Tusk: Polské bezpečnostní složky zmařily ruský atentát na amerického občana ve Varšavě
před 6 hodinami
Protiválečný politik Naděždin, kterému Moskva nepovolila kandidovat proti Putinovi, uprchl z Ruska
před 7 hodinami
Trumpovi se nelíbí drony ze zahraničí. Uvalil na ně stoprocentní cla
před 7 hodinami
V chorvatském Omiši vypukl rozsáhlý požár, pomáhají i čeští policisté
před 8 hodinami
Evropská ekonomika dostala pomyslnou ránu do obličeje. A hned dvakrát za sebou
před 9 hodinami
Nové detaily Trumpova odjezdu z Turecka: Na stole byl původně jiný plán, v kontejneru na jídlo nejel sám
před 10 hodinami
Pokusy o sebevraždu na letadlové lodi? Zkreslujete informace, naštval se Hegseth
před 11 hodinami
Tchaj-wan vypnul internet. Blackoutem simuloval čínskou invazi
před 11 hodinami
Stíhačky NATO sestřelily nad Lotyšskem bezpilotní letoun. Finsko omezilo provoz
před 13 hodinami
Počasí o víkendu přinese do Česka další tropy
včera
Musk vydělává jen z Tesly miliardy. Jeho příjem převyšuje plat zaměstnanců 2,5milionkrát
včera
Kolaps zásobování, pokusy o sebevraždu. Námořníci na letadlové lodi zakotvené u Íránu tlak války nezvládají
včera
V muniční továrně nedaleko Říma došlo k masivnímu výbuchu
včera
Proč Trump zastírá fakta o Hormuzském průlivu? Nehodí se mu růst cen před volbami
Vymezení kontroly nad Hormuzským průlivem zůstává v probíhajícím konfliktu mezi Spojenými státy a Íránem stěžejním sporným bodem. Přestože americký prezident Donald Trump opakovaně prohlašuje, že Spojené státy mají nad touto klíčovou námořní cestou plnou kontrolu, podle vojenských a geopolitických odborníků oslovených webem CNN ani jedna ze stran průliv plně neovládá. Situaci na bojišti popisují jako patovou s tím, že průchod strategie ztěžuje neustálé bezpečnostní riziko pro komerční plavidla.
Zdroj: Libor Novák