Brno - Írán a Kuba jsou aktuálně dvě země s velice dobrým exportním potenciálem pro české výrobce. Na ekonomickém fóru v rámci Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně to dnes prohlásil náměstek ministra zahraničí Martin Tlapa.
Možnosti v Íránu se otevřely poté, co byly zrušeny mezinárodní sankce uvalené dříve kvůli jadernému programu. S Kubou Česko po téměř 30 letech obnovilo diplomatické styky na úrovni velvyslanců, což by mělo pomoci ekonomické spolupráci.
"Po letech je možné se vrátit na trh do Íránu, kde má Československo velmi dobré jméno. Tamější trh je nenasycený a bude hledat zahraniční investice. Otázkou zůstává, jak velké mohou být, protože pořád platí omezení pro přesun peněz," řekl Tlapa.
Předseda představenstva státní Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP) Jan Procházka zmínil velkou příležitost pro české automobilky, protože se očekává, že v brzké době se na íránském trhu prodá jeden až 1,5 milionu aut.
Psali jsme: Čína se stala třetím největším obchodním partnerem Česka. Je tu ale problém, varuje ministerstvoNa Kubě je podle Tlapy potřeba být nohama na zemi, protože ekonomika je podfinancovaná a nedostatek peněz zatím brzdí případné investiční záměry. "Nicméně menší a středně velké zakázky jsme schopni profinancovat," řekl náměstek.
Procházka doplnil, že na Kubě už mají české podniky rozjednané investice v potravinářském průmyslu, společně se zahraničními partnery v energetice a strojírenství. Konkrétně zmínil také investici kopřivnické automobilky Tatra.
Český export loni dosáhl 3,9 bilionu korun a letos se očekává překonání čtyř bilionů. Denně tak jde o více než deset miliard korun. Loni se například zvýšil vývoz do Irska o 44 procent. Výrazně vzrostl i do zemí v okolí Česka. Velice dobře se také vyvíjí export do USA. Naopak velmi obtížný je vývoz do řady zemi Afriky či Jižní Ameriky.
Související
Trump má narozeniny. Ministerstvo zveřejnilo svérázné Macinkovo přání
Česká diplomacie tragicky přišla o pracovníka. Zahynul v Chile
ministerstvo zahraničí , Írán , Kuba
Aktuálně se děje
před 44 minutami
Evropa musí převzít větší odpovědnost za svou obranu, řekl Pavel tureckému tisku
před 1 hodinou
EU uvalila sankce na vědce podezřelé z otravy Navalného
před 3 hodinami
Opět ho vypískají? Klempíř dorazil na festival do Varů, i když tvrdil, že nepřijede
před 4 hodinami
Jak skončí válka na Ukrajině? Z pěti možných scénářů zbyly poslední dvě varianty
před 5 hodinami
Fotbalové MS v ohrožení. Kvůli počasí se mohou rušit zápasy, teploty porostou na 46 stupňů
před 7 hodinami
USA praží žhavé počasí. Kvůli vedru se ruší oslavy Dne nezávislosti
před 8 hodinami
Stovky letadel, největší ohňostroj v historii. Trump na dnešek slibuje mohutné oslavy Dne nezávislosti
před 9 hodinami
Do ulic Erfurtu vyšly tisíce extremistů, blokují vstup na sjezd AfD
před 10 hodinami
Putin po mohutném bombardování Kyjeva nařídil pokračování masivních úderů proti Ukrajině
před 11 hodinami
Proč byl nedávný útok na Kyjv tak zničující?
před 13 hodinami
Rusko shání vojáky kde se dá. Nově posílá na frontu mladé studenty
před 14 hodinami
Výhled počasí na další červencový týden. Teploty porostou
včera
Odstartoval filmový festival ve Varech. Hoffman si přišel pro Křišťálový glóbus
včera
Důchody dorazí kvůli svátkům později. Letos je to naposledy
včera
Hvězdy posunuly své týmy do osmifinále MS. Mexiko dál těší domácí fanoušky
včera
Tragická nehoda na Vysočině. Čelní střet kamionů nepřežil ani jeden z řidičů
včera
Policie prověřuje primáře z Děčína. Nahlásila ho nemocnice
včera
Je to tady zase. Lidé řeší, zda červencová volna ovlivní jejich nákupy
včera
Další překvapení na fotbalovém MS. Už v šestnáctifinále skončili Němci a Nizozemci
včera
Pavel poletí do Ankary, i když se to Babišovi nelíbí. Bude to stát miliony a bude sedět vzadu, reaguje Macinka
Hlava státu neodvolá svou plánovanou cestu do Turecka, přestože k tomu byla vyzvána předsedou vlády Andrejem Babišem. Prezidentský úřad potvrdil, že Petr Pavel odcestuje v úterních ranních hodinách z letiště ve Kbelích, přičemž před samotným odletem ještě předstoupí před novináře na tiskovém briefingu.
Zdroj: Libor Novák