Příspěvek horníkům by měl vyplácet stát, navrhuje Mládek. Zákon z roku 1987 je zastaralý

Praha - Vláda na svém pondělním zasedání projedná návrh novely z dílny ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), podle kterého by zvláštní příspěvek pro horníky ohrožené nemocí z povolání nově vyplácet stát.

Dosavadní zákon z roku 1987 neodpovídá současným ekonomickým poměrům. "Hlavním důvodem předložení je skutečnost, že stávající znění zákona neřeší odpovídajícím způsobem výplatu zvláštního příspěvku horníkům. A zároveň neodpovídá současným ekonomickým poměrům, a to zejména v situaci, kdy se subjekt, který má tento příspěvek poskytovat, ocitne v úpadku," uvedl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD).

MPO navrhuje, aby výplatu této sociální dávky převzal stát a aby mohl současně takto vyplacené peníze uplatnit jako pohledávku za dlužníkem. Ta by byla v rámci insolvenčního řízení postavena na roveň pohledávkám za majetkovou podstatou.

Povinnost k výplatě dávky může zároveň převzít také státní podnik, jehož zakladatelem je MPO. Konkrétně by šlo o státní podnik Diamo nebo Palivový kombinát Ústí.

Výše příspěvku je 1900 korun na měsíc v případě, že zaměstnanec, který byl ohrožen nemocí z povolání, byl převeden na jinou práci mimo doly, nebo ukončil pracovní poměr. V případě, že byl převeden na méně rizikovou práci v dolech, dostává o 400 korun méně. Zaměstnanec však zároveň nesmí pobírat starobní důchod a musí být mladší 60 let.

Již v květnu vláda schválila příspěvky pro propuštěné zaměstnance černouhelné OKD, která je v úpadku. Zaměstnanci, které OKD propustí a u kterých převažovala práce na povrchu, dostanou 7000 Kč/měsíc a ti, u nichž převažovala práce v podzemí, dostanou 8000 korun měsíčně.

Související

Více souvisejících

ministerstvo průmyslu Horníci Jan Mládek

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

José Mourinho

Čeká Real Madrid velký fotbalový návrat? Šéf klubu si přeje příchod trenéra Mourinha

Na dveře španělského fotbalu klepe zřejmě jeden z nejznámějších fotbalových trenérů José Mourinho. V zákulisí se totiž hodně hovoří o tom, že samotný prezident slavného španělského velkoklubu Realu Madrid Fiorentino Pérez si přeje, aby se do jeho klubu po třinácti letech vrátil právě známý charismatický Portugalec. A právě on by měl být skutečně pro Péreze tou první volbou. Alespoň s takovou informací přišel španělský sportovní novinář David Ornstein na svém účtu na síti X.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Martin Kupka

Kupka se opřel do Babiše kvůli novému zmocněnci Landovskému

Opozice již kritizuje krok Babišovy vlády, která zřizuje další post zmocněnce. Někdejší český velvyslanec při NATO Jakub Landovský bude nově vládním zmocněncem pro plnění závazků vůči Severoatlantické alianci. Do Babiše se kvůli tomu opřel šéf občanských demokratů Martin Kupka (ODS). 

před 4 hodinami

Deštivé jarní počasí

Počasí se po víkendu změní, i když ne hned. Dorazí i kýžené srážky

Příští týden zprvu nabídne podobné počasí jako právě končící víkend. Meteorologové ale v jeho průběhu očekávají změnu v podobě ochlazení. Po čase se také vyskytnou srážky, které by měly zlepšit situaci se suchem. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Trump

Vojáků stáhneme mnohem víc, vzkázal Trump do Německa

Nebude to jen pět tisíc vojáků, naznačil americký prezident Donald Trump ohledně plánů na stažení armádních příslušníků z Německa. Spojené státy americké mají u našich sousedů svou nejpočetnější evropskou posádku. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

před 15 hodinami

včera

včera

Brněnskou Kometu bude opět trénovat majitel Zábranský. Klub představil posily

Tuzemská hokejová sezóna sotva skončila, v klubech se ale nezahálí a už se začínají připravovat na další sezónu. Platí to i pro brněnskou Kometu, která se stala dalším extraligovým klubem, který v těchto dnech oznamuje novinky nejen ve svém kádru, ale i v realizačním týmu. I tady totiž dochází ke změně na trenérských postech. Na trenérskou lavičku se totiž vrací po pěti letech klubový majitel Libor Zábranský, jemuž budou asistenty trenéři, kteří v uplynulé sezóně 2025/26 vedli Brno jako hlavní stratégové – Kamil Pokorný a Jiří Horáček. Coby další asistent se k nim ještě přidává Martin Erat.

Zdroj: David Holub

Další zprávy