Praha - Velké auditorské společnosti zažívají koncem letošního roku nebývale velký příliv zakázek. Mohou za to intenzivnější a tvrdší daňové kontroly, které v létě zahájilo ministerstvo financí, informoval deník E15.
V posledních týdnech si kvůli nim stále více velkých a středních firem nechává preventivně zkontrolovat účetnictví.
„Zaznamenáváme rostoucí zájem našich klientů o to, abychom jim zkontrolovali, zda správně plní své daňové povinnosti. Není tajemstvím, že stát si chce více pohlídat příjmy, na které má nárok. I samy firmy si ale uvědomují, že je lepší mít daně v pořádku,“ uvedl pro deník E15 bývalý náměstek ministra financí a nyní partner PricewaterhouseCoopers Peter Chrenko. „I my jsme zaznamenali u svých klientů zvýšený počet daňových kontrol, což koresponduje s deklarovaným záměrem ministerstva financí kontrolovat poplatníky častěji,“ dodal ředitel daňového poradenství dalšího z členů „velké čtyřky“ − Ernst & Young, Libor Frýzek.
Větší zájem zaznamenávají i menší auditorské firmy. U nich však záleží na tom, zda mají stálou klientelu a kapacitu poptávce vyhovět. „Děláme jen pro několik firem včetně Agrofertu, obecně ale zvýšený zájem o auditorské služby je,“ uvedl Leoš Kozohorský z A&CE Audit. Některé menší společnosti hovoří o nárůstu zakázek až o polovinu.
Řadu firem vystrašilo také nedávné zatčení výkonného ředitele Central Group Aleše Novotného kvůli podezření z daňových úniků. „Některé firmy jsou dost nervózní a řada z nich se snaží narychlo uklidit své účty,“ tvrdí nezávisle na sobě dva zaměstnanci dvou různých velkých auditorských společností. Ty ale oficiálně tento vliv nepotvrzují.
Poptávku po auditorských službách posiluje vedle pravidelně vyššího zájmu na konci roku i novela zákona o DPH, jež by měla platit od začátku ledna. Ta obsahuje sadu opatření proti daňovým únikům včetně kontroverzního ručení odběratele za to, že dodavatel odvedl daň. „Uvědomujeme si, že ručení je do jisté míry problematické, ale s novou legislativou půjde potírat daňové podvody daleko elegantněji,“ vysvětluje postup ministerstva vrchní ředitel daňové správy Jan Knížek. Podle informací z ministerstva financí nesou kontroly první plody a správci daně vyměřili jednotlivým společnostem i desítky milionů korun.
Novela zákona o DPH půjde ve sněmovně na začátku prosince do druhého čtení. Po třetím čtení a předpokládaném souhlasu ji musí projednat Senát a podepsat prezident. Obsahuje i změny legislativy, které zavedla Evropská unie.
Související
Ministerstvo reaguje na obavy zaměstnavatelů kvůli jednotnému hlášení
Babiš vyzval zbrojařské firmy k maximálnímu zabezpečení areálů
Aktuálně se děje
před 49 minutami
Klid před bouří. Válka v Íránu zatím cenami v obchodech nezahýbala, experti řekli, kdy se to změní
před 2 hodinami
Místo omluvy naštvání. Nejsem jeho podřízený, komentuje Babiš pozdní příchod za Pavlem
před 3 hodinami
Je třeba se obávat hantaviru? Ročně se jím nakazí 100 tisíc lidí, současný kmen je ale extrémně vzácný
před 4 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomíná konec války. Pavel varoval na Vítkově před rezignací
před 5 hodinami
Lékař se těšil na vysněnou dovolenou. Teď na MV Hondius léčí nakažené hantavirem
před 7 hodinami
Babiš dorazil na schůzku s Pavlem pozdě. Prezident na summit NATO pojede v každém případě
před 8 hodinami
USA a Írán se střetly v Hormuzském průlivu, Příměří podle Trumpa stále platí
před 9 hodinami
Počasí do konce týdne. Meteorologové odtajnili předpověď na prodloužený víkend
včera
Metro čeká výluka o prodlouženém víkendu. Nahradí ho autobusy i tramvaje
včera
Zlomový moment po vítězství nad nemocí. Princezna Kate se chystá do Itálie
včera
Čeští hokejisté přišli o trénink před Švédskými hokejovými hrami. Kvůli díře v ledu
včera
Obchody se musí řídit zákonem. V pátek do center a supermarketů nechoďte
včera
Trump lituje úmrtí zakladatele CNN Turnera. Byl to přítel, svěřil se prezident
včera
Rozloučení s hitmakerem Oskarem Petrem proběhne v úterý, oznámila rodina
včera
Hasiči předali požářiště v Českém Švýcarsku národnímu parku
včera
Meteorologové opět nevylučují výskyt bouřek. Tentokrát hrozí i na východě
včera
WHO pátrá po původu hantaviru. Objevila pacienta nula
včera
Hantavirem se zřejmě nakazila i letuška. Na palubě letadla bylo téměř 400 lidí
včera
NBC: Trump musel zastavit operaci Projekt Svoboda kvůli Saúdům. Zablokovali Američanům vzdušný prostor
včera
Po cestujících z MV Hondius pátrají úřady z celého světa. Kolik jich je přitom nikdo neví
Zdravotní úřady po celém světě zahájily rozsáhlé pátrání po desítkách cestujících, kteří opustili výletní loď MV Hondius zasaženou hantavirem. K výstupu skupiny pasažérů došlo 24. dubna na odlehlém ostrově Svatá Helena v jižním Atlantiku, tedy dříve, než byla nákaza oficiálně potvrzena.
Zdroj: Libor Novák