Praha - Ministerstvo financí (MF) dnes splatí státní dluhopisy za téměř 90 miliard korun, které prodalo na finančních trzích před vypuknutím finanční krize v dubnu 2007.
Včetně uvedených dluhopisů celkově MF čeká letos ještě splatit dluhopisy a pokladniční poukázky za zhruba 261 miliard korun.
Úročení bylo čtyři procenta ročně a roční náklady MF na ně činily 3,9 miliardy korun. MF přitom se splacením těchto dluhopisů nemá problém, protože si během prvního čtvrtletí půjčilo na trzích zhruba 110 miliard korun s průměrným ročním úročením 0,17 procenta.
Využilo tak poptávky po českých dluhopisech, která byla způsobena očekáváním konce devizových intervencí. Ty nakonec centrální banka ukončila minulý týden. "Předfinancovali jsme se na tuto splátku relativně zvýšenou emisní činností střednědobých a dlouhodobých státních dluhopisů," sdělil serveru E15 mluvčí ministerstva financí Jakub Vintrlík.
Podle serveru šel státu na ruku především blížící se konec devizových intervencí ČNB, protože spekulanti sázející na posílení koruny byli ochotni půjčit Česku za rekordně nízký úrok. Desetiletá půjčka vyšla během února na osminu úroku z roku 2007, dodal server.
Ekonom Komerční banky Marek Dřímal, že další velkou splátku 70 miliard korun bude muset uhradí MF letos v listopadu. Jde o dluhopis s nulovým úročením, který je z velké většiny držen zahraničními investory. Dalších 60 miliard korun ke splacení čeká MF v lednu 2018.
"Nehrozí, že by stát na splátky neměl. Jenom si bude muset na tyto splátky půjčit na relativně vyšší úroky, než tomu bylo doteď, kdy MF využívalo extrémně nízkých i záporných výnosů na tzv. krátkém konci výnosové křivky, které byly způsobeny čistě existencí kurzového závazku a intervencemi ČNB," uvedl Dřímal.
V roce 2018 by mělo MF splatit dluhopisy za 254 miliard korun a v roce 2019 zatím za 236 miliard korun.
Související
Návrat EET dostal zelenou od poslanců. Spustit se má v lednu
Dluhopisy Republiky jsou žádané. Lidem zbývají poslední hodiny na úhradu
Ministerstvo financí , dluhopisy , Ekonomika , Česká republika
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
1500 vězňů čekajících v Íránu na popravu zahájilo protestní hladovku. Někteří si sešili rty
před 2 hodinami
Policie Turka za rasistické a nenávistné komentáře stíhat nebude
před 3 hodinami
Zelenskyj protestujícím neustoupí. Fedorova do funkce ministra obrany nevrátí, píše ukrajinský tisk
před 4 hodinami
Ukrajina vyvíjí vlastní balistické rakety. Na podzim budou schopny zasáhnout Moskvu
před 5 hodinami
Zelenskyj dorazil do USA na setkání s Trumpem
před 5 hodinami
Co čeho může Trumpa dotlačit? V USA se obávají příjezdu Netanjahua
před 6 hodinami
Trump varuje Írán: Pokud se krize okamžitě nevyřeší, obnovíme útoky
před 6 hodinami
Horké počasí je tady. Meteorologové varují, vlna veder začne ve středu
před 7 hodinami
Roztržka v OSN: Francie přirovnala Washington k autoritářským režimům, americká delegace ze zasedání RB odešla
před 8 hodinami
Kyjev po smrti Grahama ztratil v USA stěžejního spojence. Zelenskyj míří do Washingtonu s nelehkým úkolem
před 9 hodinami
Chladná atmosféra zatěžkávací zkoušky. Netanjahu míří do Bílého domu bez červeného koberce
před 10 hodinami
Ukrajinské drony zaútočily na Moskvu. Zastavily provoz na tamních letištích
před 10 hodinami
Požáry v západní Evropě nabývají katastrofálních rozměrů. Čelíme největší krizi od druhé světové, prohlásil Macron
před 12 hodinami
Výhled počasí na měsíc. Po tropech se budou teploty přibližovat k normálu
včera
Krajská organizace přišla o miliony. Byl to opravdu podvod, míní vyšetřovatelé
včera
Německou reprezentaci přebírá Klopp, v Itálii zkrachovala jednání s Guardiolou
včera
Poslední dny platnosti nejstarších občanek. Mezi lidmi jsou jich stále tisíce
včera
Trump tvrdí, že Íránu naslouchá. Jedné podmínky se však nehodlá vzdát
včera
Knížák bude mít pohřeb se státními poctami, rozhodla vláda
včera
Policie řeší černou šelmu na Táborsku. Svědkyně natočila video
Nebezpečné zvíře se může vyskytovat na jihu Čech. Policisté za poslední dny přijali několik oznámení o černé kočkovité šelmě, jedna svědkyně dokonce natočila video. Lidé by proto měli být v regionu obezřetní při pohybu v přírodě.
Zdroj: Jan Hrabě