Praha - Telekomunikační operátor O2 má od odpoledne problém s mezinárodními hovory v roamingu, nedaří se jich propojit tisíce. Porucha je u dodavatele, pracuje se na jejím odstranění.
Oznámil to mluvčí operátora O2 Hany Farghali. Jak dlouho bude výpadek trvat, není zatím jasné.
"Kvůli poruše na straně dodavatele mezinárodní konektivity mají naši zákazníci v cizině od odpoledních hodin problémy s přihlášením do mobilní sítě. Vzhledem k tomu, že porucha je na komunikačních uzlech zajišťujících kromě roamingu i mezinárodní hovory, jsou tito zákazníci nedostupní i pro volání z Česka" uvedl mluvčí. Společnost O2 pracuje na nápravě společně s dodavatelem, firmou Cetin.
Množství propojených mezinárodních hovorů, které jsou v roamingu, podle Farghaliho odpoledne kolísalo. Chvílemi se jich dařilo propojit jen 20 procent. Některé z tisíců nepropojených hovorů jsou podle mluvčího opakované pokusy o spojení. Není tak možné říct, kolika zákazníků se problémy dotýkají.
Výpadek by se neměl týkat datového připojení. Farghali kolem 22:30 uvedl, že datový tok je snížený, ale funguje.
Za rozsáhlým výpadkem roamingu zákazníků společnosti O2 v Česku a na Slovensku by mohl stát hackerský útok na mezinárodní ústřednu firmy CETIN, nebo softwarová chyba. Výpadek se od úterního odpoledne dotkl zhruba 250.000 klientů operátora O2, kteří jsou v zahraničí. Ti nemohli telefonovat a ani se jim nikdo nedovolal. Na dnešní tiskové konferenci to řekl člen představenstva firmy CETIN Michal Frankl.
CETIN provozuje mobilní i pevné sítě, které dříve patřily firmě O2. Ta stejně jako CETIN patří do skupiny PPF a je největším klientem CETINu.
Mezinárodní telekomunikační provoz odbavuje CETIN prostřednictvím dvou ústředen v Praze a v Brně, které se vzájemně zálohují. V úterý došlo z dosud nezjištěných příčin k přetížení jedné ústředny, které se pak přeneslo i na druhou ústřednu.
Podle generálního ředitele společnosti CETIN Petra Slováčka jde o vážný výpadek, který ve své kariéře nezažil. "Systém pro mezinárodní volání jsme nasadili před několika měsíci a fungoval bez problémů. S americkým dodavatelem pracujeme nepřetržitě na odstranění problému," uvedl Slováček. Podle Frankla bude firma problémy zákazníků O2 kompenzovat.
Samotné systémy podle Slováčka nejsou nefunkční, ale je zablokované připojení k nim z jednotlivých zemí. Těch svazků jsou přitom desítky až stovky a CETINu se je stále nedaří zprovoznit.
Související
Poukaz jako omluva za velký výpadek. Zákazníci O2 mají čas do příští neděle
O2 postihl rozsáhlý výpadek. Nefunguje internet, volání ani SMS
Aktuálně se děje
před 6 minutami
Babiš hodlá přehlasovat veto z Hradu. Pavla vyzval, aby sám šetřil
před 53 minutami
Pachatel útoku v Berlíně by se neměl skrývat v Česku, uvedla policie
před 1 hodinou
Francii a Španělsko dusí požáry, které se nedaří zastavit. Pomáhají i vojáci
před 2 hodinami
Zemřel Milan Knížák, někdejší ředitel Národní galerie
před 3 hodinami
Fotbalová Sparta hlásí vytouženou posilu. Přivedla bratrance Erlinga Haalanda
před 3 hodinami
Policie obvinila ženu ze čtvrteční vraždy v Jablonci nad Nisou
před 4 hodinami
Zelenskyj nepochybuje o další ruské mobilizaci. Nasazeni budou i Severokorejci
před 5 hodinami
Kriminalisté objasnili vraždu po téměř 20 letech. Pachatel ale k soudu nezamíří
před 5 hodinami
Tragédie v Berlíně. Islamista najel do lidí na Pride, nejméně jeden mrtvý
před 7 hodinami
První výhled počasí na příští víkend. Tropy budou úřadovat
včera
Na Klatovsku hoří les. Platí třetí stupeň poplachu
včera
Hradec si odváží z Norska senzační výhru, Jablonec duel plný zvratů v Chorvatsku nezvládl
včera
Česko chce zlepšit proočkovanost proti chřipce. Inspiraci bere ze zahraničí
včera
Hasiči budou mít nového šéfa. Vlček skončil po pěti letech v nejvyšší funkci
včera
Může to být nejhorší epidemie eboly v historii, varují experti z Afriky
včera
Ukončování reprezentačních kariér nebere konce. V národním týmu nebude pokračovat Zelený
včera
Policejní manévry na Klatovsku. Muž měl použít zbraň proti příbuzným
včera
Babiš jednal s černohorským premiérem o evropské integraci a obranné spolupráci
včera
Foldyna stále nesmí domů. Soud prodloužil předběžné opatření
včera
Nebezpečné počasí. Meteorologové varovali před požáry na dalších místech
Tropické počasí sice v Česku momentálně nepanuje, protože se k nám navrátí až v dalších dnech, přesto platí varování před požáry. Nová výstraha má rozšířenou územní platnost, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Zdroj: Jan Hrabě