Düsseldorf (Německo) - Německým obchodním řetězcům už nestačí jen prodávat. Pouštějí se proto i do vlastní výroby, od pěstování ovoce a výrobu pečiva až po zmrzlinu.
Snaha zvýšit si příjmy ale není jediným motivem tohoto trendu. Průkopníkem se stal největší německý potravinářský řetězec Edeka. Obchod původem z Hamburku už provozuje 17 vlastních masen, 16 pekáren, vinný sklep a moštárnu.
Loni Edeka ještě přikoupila dvousethektarový ovocný sad ve spolkové zemi Meklenbursko-Přední Pomořansko. "Snižujeme si tak závislost, zvyšujeme flexibilitu a dlouhodobě si zajišťujeme přísun zboží," vysvětluje podnik svou strategii.
Edeka ale není sama. Jak poznamenala agentura DPA, konkurenční řetězec Rewe už má také čtyři vlastní masny a uzenářství a dosahuje s nimi obratu 600 milionů eur (15,4 miliardy Kč). Vlastní pekárna přispívá dalšími 172 miliony eur. A výrobu Made-by-Rewe doplňuje květinová farma v dolnosaské obci Warenholz.
Samovýroba podle Rewe umožňuje rychlou reakci na změny na trhu. Kromě toho generuje vyšší zisk než pouhý prodej zboží jiných dodavatelů.
Skupina Schwarz Gruppe, která zahrnuje řetězce Lidl a Kaufland, produkuje vlastní minerální vodu a nápoje, maso, uzeniny, pečivo, čokoládu a sušené ovoce. Před nedávnem si otevřela i výrobnu zmrzliny.
Zdrženlivý zatím zůstává řetězec Aldi. Jeho pobočky v jižním Německu Aldi Süd sice už desítky let provozují dvě pražírny, aby mohly zákazníkům levně nabídnout kávu, ale to je vše. Prodejny Aldi Nord na severu Německa nedisponují žádnou vlastní výrobnou.
25. března 2026 13:26
Válka v Íránu se propíše o peněženek Čechů. První velký dodavatel energií zdražuje
Související
Inspekce varuje před bramborovým salátem způsobujícím listeriózu. Prodával jej i Globus
Zákazníci jsou stále agresivnější. Známý obchodní řetězec chystá nová opatření
Aktuálně se děje
před 35 minutami
Den D je tady. Lidstvo se po půl století vrátí na Měsíc
před 1 hodinou
Smlouvu s Vatikánem nelze ratifikovat, rozhodl Ústavní soud
před 1 hodinou
Trump řekl, kdy se USA stáhnou z Íránu
před 2 hodinami
Severokorejští hackeři zřejmě pronikli do softwaru, který využívají tisíce společností
před 4 hodinami
Počasí se bude oteplovat i po svátcích, naznačuje výhled
včera
StarDance nabídne i energické mládí. Zatančí Tomas Sean Pšenička
včera
BIS zasáhla proti ruské stínové flotile. Rogač je nově na sankčním seznamu
včera
Policie prozradila, jak soud rozhodl o pátém podezřelém v pardubické kauze
včera
Výhled počasí na duben. Meteorologové nastínili, co bude po Velikonocích
včera
Zněl prý hlas zdravého rozumu. Babiš a Fico obnovili společná jednání vlád
včera
OBRAZEM: Pavel obdivoval olympijské a paralympijské mediale. Nechyběli Jílek a Maděrová
včera
Trump označil Lukašenka za vysoce respektovaného prezidenta
včera
Školní rok v Česku skončí dříve, než se původně předpokládalo
včera
Válka USA s Íránem má nečekaného "vítěze". Překonal i Trumpa
včera
Spoluúčast u havarijního pojištění: Jak ovlivňuje cenu a plnění?
včera
Sežeňte si ropu sami. Budeme si pamatovat, že jste nám nepomohli, vzkázal rozlícený Trump Evropě
včera
Orbán překročil meze. EU doufá, že volby znovu nevyhraje
včera
Světový trh s ropou se zmítá v hluboké krizi. Existuje naděje na stabilizaci dodávek?
včera
Pentagon zvažuje, že zbraně určené pro Ukrajinu pošle na Blízký východ
včera
K útoku na budovu Ruského střediska se dobrovolně přihlásil cizinec
K útoku na budovu Ruského střediska vědy a kultury v Praze 6, ke kterému došlo minulý týden, se policii dobrovolně přihlásil cizinec. Kriminalisté muže zadrželi a během úterý s ním zahájili standardní úkony trestního řízení. Podle informací zveřejněných policií na síti X zadržený vypověděl, že útok pomocí zápalných lahví plánoval a připravoval již od léta roku 2025.
Zdroj: Libor Novák