Praha - Energetické společnosti ČEZ loni vzrostl čistý zisk o 30 procent na 19 miliard korun. Tržby klesly o procento na 201,9 miliardy korun. Generální ředitel Daniel Beneš předpokládá, že firma oznámí návrh dividendy za loňský rok v dubnu.
K zisku přispěl zejména jednorázový výnos z prodeje akcií maďarské společnosti MOL a také nárůst výroby jaderných elektráren o čtyři terawatthodiny (TWh).
Čistý zisk očištěný o mimořádné vlivy, které obecně nesouvisejí s běžným hospodařením roku, vzrostl o pět procent na 20,7 miliardy Kč. Provozní zisk EBITDA se snížil o sedm procent na 53,9 miliardy Kč.
Letos ČEZ očekává provozní zisk EBITDA na úrovni 51 až 53 miliard korun a očištěný čistý zisk ve výši 12 až 14 miliard korun. "S ohledem na významné jednorázové vlivy v roce 2017 se reálně jedná o mírný meziroční nárůst," uvedl místopředseda představenstva a ředitel divize finance Martin Novák. Prodej akcií MOL loni firmě vynesl 4,5 miliardy korun, prodej bytů na pražském sídlišti v Písnici pak 1,1 miliardy Kč.
Výroba elektřiny z tradičních zdrojů meziročně stoupla o dvě procenta na 60,9 TWh. Výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů byla meziročně o čtvrtinu vyšší. Prodej zemního plynu koncovým zákazníkům narostl o 21 procent. Energetické služby ESCO vzrostly o 118 procenta na 7,4 miliardy korun.
Loni ČEZ vyplatil ze zisku roku 2016 dividendu 33 korun na akcii před zdaněním. Akcionářům tak bylo vyplaceno 17,8 miliardy korun, stát jako majoritní vlastník získal zhruba 12,4 miliardy korun. Čtyři roky předtím vyplatila firma akcionářům pokaždé dividendu 40 Kč na akcii."Chápete, že není kurzotvornější informace než výše dividendy, takže nebudu ani naznačovat," uvedl dnes Beneš. Většina analytiků, které dnes oslovila ČTK, předpokládá dividendu za loňský rok kolem 35 korun na akcii.
Přes pozitivní výsledky ČEZ v pátek oznámil, že po 16 letech přestává sponzorovat Mezinárodní filmový festival (MFF) v Karlových Varech. Odůvodnil to tím, že musí šetřit. Beneš dnes uvedl, že ČEZ krátí náklady obecně. Firma podle něj kvůli negativnímu vývoji energetického trhu v posledních letech omezila nebo úplně ukončila řadu projektů, které podporovala. "Nemá z toho smysl vypichovat jednu konkrétní věc, protože my to takto nevnímáme," dodal.
Související
ČEZ potěšil zákazníky už nyní. Po Novém roce slibuje další zlevnění
Dva nové bloky v Dukovanech postaví Korejci. Vláda s nimi podepsala smlouvu
ČEZ , Daniel Beneš (ČEZ) , Ekonomika
Aktuálně se děje
před 45 minutami
Počasí naplnilo očekávání. Napadlo až 20 centimetrů sněhu, stále platí výstrahy
před 1 hodinou
Pavel popřál Babišově vládě úspěch, ale také ji varoval
před 2 hodinami
Babiš slíbil, že vláda bude řešit problémy lidí. Mír označil za povinnost vůči dětem
Aktualizováno před 3 hodinami
Tragédie při oslavách ve Švýcarsku. Desítky lidí nepřežily požár v baru
před 3 hodinami
Zemřel známý herec Pavel Nečas
před 4 hodinami
Rusové ukázali mapu údajného útoku na Putina. Trump udělal překvapivou věc
před 5 hodinami
Policie zhodnotila Silvestra v Česku. Dva lidé utrpěli těžká zranění
před 5 hodinami
Zelenskyj v novoroční řeči mluvil o mírové dohodě. Putin věří v ruský triumf
před 8 hodinami
Výhled počasí na leden. Meteorologové nastínili, jak v Česku bude
včera
Bartoška, Duka, Drábová. Česko letos přišlo o výrazné osobnosti
včera
Silvestrovský požár. Hasiči bojují s plameny, které zachvátily bývalý hotel Rabyně
včera
Sníh na Silvestra komplikuje dopravu v Česku. Platí výstraha
včera
Novinky v pražské MHD. Od Nového roku platí změny v přepravních podmínkách
včera
Rok nestability. Voliči ANO, SPD a Motoristů se dočkají nepříjemného vystřízlivění
včera
Rusové předložili údajný důkaz ukrajinského útoku na Putina
včera
Spanilá jízda skončila v příkopu. Opilý muž ukradl autobus, policie už ho obvinila
včera
Izrael stanovil nová pravidla pro humanitární organizace. Některé skončí
včera
Počasí aktuálně: Meteorologové upřesnili varování kvůli sněhu a větru
včera
Prokletí Kennedyových trvá. Vnučka prezidenta podlehla vážné nemoci
včera
Obchody na Silvestra otevřely. Lidé si musí dát pozor na zkrácenou provozní dobu
Poslední hodiny utíkají nejen z letošního roku, ale i z dnešní otevírací doby tuzemských obchodů. Provozovatelé přitom mohou mít otevřeno, jak chtějí, a nemusí se podřizovat jakémukoliv zákonu. To přijde až zítra. Přesto je na Silvestra otevřeno jen do podvečerních hodin.
Zdroj: Jan Hrabě