Praha - Přebytek státního rozpočtu v březnu klesl na 16,3 miliardy korun z únorových 25,8 miliardy Kč. Loni v březnu vykázal rozpočet přebytek 4,7 miliardy korun. Na celý letošní rok je rozpočet schválen se schodkem 50 miliard korun. Lepší meziroční výsledek hospodaření státu ovlivnily peníze z EU. Největší objem výdajů rozpočtu je tradičně určen na sociální dávky.
Lepší meziroční výsledek hospodaření státu ovlivnily peníze z EU, které byly na konci letošního března meziročně vyšší o 17,4 miliardy korun. Po očištění o peníze z EU vykázal rozpočet v březnu schodek 5,3 miliardy Kč. Loni v březnu to byl schodek 4,6 miliardy korun.
Celkové příjmy státního rozpočtu ke konci března stouply meziročně o 38 miliard na 345,7 miliardy korun. Celkové výdaje stouply o 26,5 miliardy na 329,4 miliardy korun. Daňové příjmy rozpočtu včetně pojistného na sociální zabezpečení stouply o 22,4 miliardy na zhruba 291 miliard korun.
"Ve zbytku roku očekáváme zhoršování bilance státního rozpočtu. Konečný schodek bude záviset především na provádění investic. Náš odhad prozatím je, že rozpočet skončí ve schodku 40 miliard korun oproti plánovaným 50 miliardám," uvedl ekonom Komerční banky Marek Dřímal.
Horší než schválený schodek naopak očekává analytik Raiffeisenbank František Táborský. "Očekáváme, že stát bude v tomto roce hospodařit s mírně vyšším deficitem, než bylo schváleno. Odhadujeme, že stát bude muset vynaložit vyšší výdaje mimo jiné v souvislosti s vyššími investicemi díky nutnosti dočerpat zhruba 40 miliard korun z fondů EU do konce tohoto roku," uvedl. Negativně se podle něj do hospodaření také promítnou vyšší výdaje na dluhovou službu způsobené růstem úrokových sazeb na trhu. "Dále také očekáváme, že bude pokračovat tlak na vyšší růst platů některých státních zaměstnanců a navyšování starobních důchodů," dodal.
Příjmy rozpočtu u daně z přidané hodnoty (DPH) meziročně stouply o desetinu na 62,8 miliardy korun. Úřad dodal, že na úrovni veřejných rozpočtů inkaso DPH ke konci března meziročně vzrostlo o 13,2 procenta. Inkaso spotřebních daní meziročně stouplo o 1,2 miliardy na 36,1 miliardy korun.
Největší objem prostředků v rámci běžných výdajů je každoročně vynakládán na sociální dávky. Ve schváleném rozpočtu byly zapracovány ve výši 557,9 mld. Kč, což je o 5,3 % více než skutečnost dosažená v roce 2017 (z toho plánovaný meziroční růst důchodů činí 3,6 %). K 31. 3. 2018 bylo na sociálních dávkách vyčerpáno 138,0 mld. Kč, což představuje meziroční růst o 5,7 mld. Kč, tj. o 4,3 %. Na tom se podílely zejména výdaje na důchody s růstem o 5,1 mld. Kč, tj. o 5,0 %. Výdaje na důchody v roce 2018 rostou i díky zvýšení základní výměry důchodu o 150 Kč a procentní výměry o 3,5 % (tj. v průměru o 475 Kč měsíčně).
Neinvestiční transfery veřejným rozpočtům územní úrovně dosáhly 51,8 mld. Kč a meziročně vzrostly o 8,5 mld. Kč. Na jejich výši se podílely především převody prostředků na přímé náklady škol zřizovaných obcemi a kraji ve výši 37,5 mld. Kč. Šlo o zálohy regionálnímu školství na první čtyři měsíce roku ve výši 36,1 mld. Kč (v březnu 2017 to bylo 31,0 mld. Kč) a o čtvrtletní zálohu soukromému školství ve výši 1,4 mld. Kč (v březnu 2017 to bylo 1,3 mld. Kč).
"V meziročním nárůstu se plně promítá zvýšení platů nepedagogickým pracovníkům od 1. července 2017 o 9,4 %. S platností od 1. listopadu 2017 došlo k navýšení tarifních platů také pedagogickým pracovníkům o 15 % a znovu nepedagogickým pracovníkům o 10 %," uvedlo MF na svém webu.
Pojistné na veřejné zdravotní pojištění (platba státu za tzv. státní pojištěnce) ve výši 17,1 mld. Kč znamenalo meziroční růst o 0,7 mld. Kč, tj. o 4,3 %. Předpokládaný růst těchto výdajů proti skutečnosti roku 2017 o 7,0 % vychází zejména ze zvýšení plateb z 920 Kč na 969 Kč za měsíc a pojištěnce s platností od 1. 1. 2018.
Související
Babišova vláda schválila rozpočtovou strategii na další roky
Česká nafta zdražila v EU nejvíce, ukazují data. Expert zhodnotil dopad snížení daně
státní rozpočet , Ministerstvo financí , Ekonomika , Sociální dávky
Aktuálně se děje
včera
Buckinghamský palác recykluje reakci na dotazy ohledně prince Andrewa
včera
Pavel kondoloval thajskému králi, jehož nejstarší dcera zemřela v nemocnici
včera
Trump má narozeniny. Ministerstvo zveřejnilo svérázné Macinkovo přání
včera
Další vražda v Praze. Cizinec při konfliktu vytáhl nůž, napadený zemřel
včera
Brazílie vstoupila do MS nemastně neslaně. Katar získal historický bod, slaví Skotsko a Austrálie
včera
Nová letecká linka z Prahy. Do Lisabonu začne létat na podzim
včera
Tragédie v Chorvatsku. Tři Češi nepřežili srážku lodí, potvrdil to konzulát
včera
Výkon Kanady proti Bosně stačil na remízu, Američané vstoupili do MS jasnou výhrou
včera
Odmítnutí švýcarského populačního stropu je mírně pozitivní zprávou i pro Česko
včera
Armáda propustila vojáka, který byl v Kongu, z preventivní karantény
včera
Trumpovo jméno je pryč z Kennedyho centra. Bílý dům vzdoroval do poslední chvíle
včera
ANO by jasně vyhrálo volby, Starostové se v opozičním souboji drží před ODS
včera
Britové zadrželi loď z ruské stínové flotily, oznámil Starmer
včera
Rychleji než dřív. České dráhy od neděle opět jezdí přímo do Hamburku
včera
Írán stále budí nejistotu. Teherán naznačil, jak to má s podpisem dohody
včera
Ebola se nadále šíří v Kongu. Úřady potvrdily nové případy i další úmrtí
včera
Mírovou dohodu s Íránem podepíšeme dnes, oznámil Trump
včera
Počasí bude příští týden tropické, potvrdili meteorologové
13. června 2026 21:56
Epsteinova oběť ve výpovědi zmínila Andrewa. Dostal ji do královského paláce
13. června 2026 20:42
Prodejny Penny ve čtvrtek zavřou dříve. Má to zajímavý důvod
Obchody v Česku upravují otevírací dobu prakticky jen během vybraných státních svátků, kdy je k tomu nutí zákon. V červnu ale nastane jedna speciální situace. Příští týden uzavře jeden z tuzemských řetězců své prodejny předčasně kvůli fotbalu.
Zdroj: Jan Hrabě