Oslabení politických stran pohybujících se na hranici extremismu a úspěch středových a zejména pravicových stran v obecních volbách je příznivou zprávou z hlediska dalšího ekonomického rozvoje ČR i z hlediska mezinárodních investorů. To, že v řadě měst a obcí uspěly neparlamentní strany a hnutí, ale může zkomplikovat uskutečnění některých velkých městských investic. Bezprostřední dopad na ekonomiku výsledky senátních ani obecních voleb mít nebudou, vyplývá z ankety ČTK mezi analytiky.
Podle hlavního ekonoma Czech Fund Lukáše Kovandy lze v Praze čekat s novou magistrátní koalicí citelný nárůst investic, které jsou od roku 2015 poměrně utlumené. "V Praze se v uplynulých letech investuje sotva poloviční objem prostředků v porovnání s předkrizovými léty," dodal Kovanda.
"Voliči v Praze se svým hlasováním postavili proti drahým volebním slibům levicových stran. Vláda v Praze bude zřejmě složena odlišně oproti celostátní vládě, což může ale komplikovat realizaci investičních projektů velkého rozsahu," uvedl v sobotu hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.
Podle hlavního ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška žádná strana ani hnutí výrazně nezískala převahu nad ostatními. "Městské rady budou zřejmě tvořeny převážně širokými koalicemi. Nepředpokládám bezprostřední dopad komunálních voleb na celostátní politiku ani na českou ekonomiku," dodal Sobíšek.
Také podle Křečka od výsledků komunálních voleb nelze očekávat, že zásadním způsobem ovlivní makroekonomický vývoj v naší zemi. Komunální politici však mohou ovlivnit hospodaření v obcích, což se promítá do vývoje veřejných rozpočtů. Ve druhém čtvrtletí letošního roku hospodařily veřejné rozpočty s přebytkem 41,7 miliardy korun, přičemž rozpočty obcí vylepšovaly celkové hospodaření.
Podle Kovandy úspěch ODS a částečně i Pirátů má svůj základ v ekonomické prosperitě, kterou ČR už několikátým rokem zažívá. "Voliči jsou v době prosperity méně orientováni na sociální jistoty a díky nízké míře nezaměstnanosti a svižnému růstu mezd se ochotněji otevírají pravici. Z toho těží nejvýrazněji právě ODS, které se podařilo samu sebe vykreslit jako pravicovou sílu, jež jako jediná se skutečně může postavit 'levicovému' hnutí ANO," uvedl Kovanda.
25. března 2026 13:26
Válka v Íránu se propíše o peněženek Čechů. První velký dodavatel energií zdražuje
Související
O sobotní komunální volby byl zájem, k urnám přišlo 70 procent voličů
Lidé si dnes v některých obcích volí zastupitelstva, hlasovalo až 70 procent lidí
Komunální volby , Ekonomika , Praha , ODS , Česká pirátská strana , hnutí ANO
Aktuálně se děje
před 22 minutami
OBRAZEM: Takhle Zemi lidstvo ještě nevidělo. Mise Artemis II přepsala dějiny kosmonautiky
před 1 hodinou
Ministr zahraničí nemůže zakázat prezidentovi zastupovat zemi, řekl studentům Pavel
před 2 hodinami
Írán vyzval občany, aby chránili infrastrukturu vlastním tělem. Kolem elektráren tvoří lidské řetězy
před 2 hodinami
„Jsem vám k službám.“ Maďarskem otřásá nový skandál, Orbán nabízel Putinovi naprostou oddanost
před 3 hodinami
EU se snaží potlačit maďarský lid, protože nemá v oblibě lídra, který stojí za občany, perlí Vance v Budapešti
před 4 hodinami
Celá civilizace dnes večer zemře, prohlásil Trump. USA útočí na ostrov Charg, Izrael likviduje íránskou dopravní síť
před 4 hodinami
Ministerstvo zveřejnilo maximální ceny pohonných hmot na středu
před 6 hodinami
Vance přistál v Maďarsku. Zlatý věk, událost desetiletí, nešetří chválou Orbánovi lidé
před 6 hodinami
Orbán je trnem v oku Evropské unie. Do voleb vkládá velké naděje
před 7 hodinami
The Times: Modžtába Chameneí je v kritickém stavu neschopen řídit zemi. Írán mu chystá hrob
před 8 hodinami
Ve Francii havaroval vysokorychlostní vlak TGV. Po srážce s kamionem je mnoho zraněných
před 9 hodinami
Do voleb v Maďarsku zbývá necelý týden. Trump posílá Orbánovi silnou zbraň
před 9 hodinami
Co bude po vypršení ultimáta? Írán ustoupit nehodlá, Trumpa staví do parové pozice
před 10 hodinami
Během noci na středu můžeme zlikvidovat celý Írán, tvrdí Trump
před 12 hodinami
Mrazivé noční počasí představuje problém. Meteorologové varují
včera
Česká televize představila osmého účastníka letošní StarDance
včera
Po neúspěšné baráži o MS skončil u rumunských fotbalistů kouč Lucescu. Den poté dostal infarkt
včera
Pat a Mat z USA. Íránská diplomacie si střílí z amerických politiků
Aktualizováno včera
Žalobci navrhli vazbu pro dalšího obviněného v pardubickém případu
včera
Írán jako první reagoval na pákistánský návrh. Má vlastní požadavky
Írán měl jako první odpovědět na pákistánský návrh mírové dohody. Teherán ho sice odmítl, o diplomatické řešení konfliktu ale evidentně stojí. Přišel totiž s vlastním protinávrhem. Vyplývá z něj, že Íránci nestojí o příměří, ale o dohodu, která rovnou a jednou provždy ukončí boje.
Zdroj: Lucie Podzimková