Důvěra v českou ekonomiku v prosinci podruhé za sebou meziměsíčně klesla, snížila se o 0,7 bodu na 98,6 bodu. Snížila se důvěra u podnikatelů, zatímco u spotřebitelů po výraznějším listopadovém poklesu stoupla. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Ve srovnání s loňským prosincem je letos celková důvěra v ekonomiku nižší, klesla také důvěra podnikatelů i spotřebitelů.
Celková důvěra v tuzemské hospodářství od začátku letošního roku meziměsíčně střídavě klesala a stoupala. V srpnu, září a říjnu zaznamenala tři nárůsty po sobě, následoval listopadový a prosincový pokles. V prosinci je to také letos poprvé, kdy důvěra klesla i meziročně.
?Souhrnný indikátor důvěry meziměsíčně mírně poklesl o 0,7 na 98,6 bodu. V závěru roku se snížila důvěra podnikatelů, naopak důvěra spotřebitelů po výraznějším listopadovém poklesu stoupla ??https://t.co/aEdprxdi8m #rychlainformace pic.twitter.com/MVDZYSaBPq
— ČSÚ (@statistickyurad) 27. prosince 2018
"Důvěra v ekonomiku se (v prosinci) snížila vlivem poklesu důvěry mezi podnikateli," komentoval čísla vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst. Důvěra podnikatelů v prosinci se meziměsíčně snížila o 1,4 bodu na hodnotu 96,4. Klesla ve vybraných službách a znovu také v průmyslu. Zvýšila se naopak v obchodu a opět ve stavebnictví, kde byla stejně vysoko naposledy v květnu 2008.
U spotřebitelů se podle Obsta nálada zlepšila. "Očekávají, že se jejich vlastní finanční situace v příštím roce o něco zlepší a bude zde i prostor pro navyšování vlastních úspor," podotkl. Důvěra spotřebitelů se v prosinci meziměsíčně zvýšila o 2,3 bodu na hodnotu 109,2.
Prosincová čísla ovšem podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka rozhodně nesignalizují žádné významnější zpomalování české ekonomiky, nebo dokonce hospodářskou recesi. "K pozvolnému snižování důvěry dochází mezi průmyslovými podniky, což je dáno jak slabším vývojem vnějšího prostředí, tak i kapacitními omezeními. Rekordně vysoká zaměstnanost a silný růst reálných mezd naopak drží indikátor spotřebitelské důvěry na silných hodnotách. Výhled směrem do nadcházejícího roku tak lze označit jako opatrně optimistický," uvedl.
V meziročním srovnání se důvěra spotřebitelů v ekonomiku naopak snížila, loni v prosinci byla na 110 bodech. Důvěra podnikatelů proti loňsku rovněž klesla, před rokem činila 97,5 bodu. Celkově je důvěra v hospodářství meziročně nižší o jeden bod.
Související
Řítí se svět do další ekonomické krize? Tentokrát by se neodehrála stejně, jako ta předchozí
Benzin na příděl? Svět čelí větší hrozbě než za velké ropné krize, hrozí výrazné zdražování potravin i paliv
Ekonomika , podnikatelé , čsú
Aktuálně se děje
před 39 minutami
Počasí příští týden tropické teploty nepřinese, hrozí ale bouřky
včera
USA nepustily do země klíčové členy íránské fotbalové reprezentace. Teherán vyzval FIFA, aby zasáhla
včera
Pentagon hluboce znepokojují špionážní aktivity Izraele v USA
včera
Americký lékař nakažený ebolou byl propuštěn z nemocnice
včera
Francie v slzách. Zemřela Bernadette Chiracová
včera
Trump: Írán na dohodu o ukončení války nepřistoupil, ale nebude mít jinou možnost
včera
Den D pro Kosovo se blíží. Voliči v neděli určí směřování země, exprezidentka důrazně varuje
včera
Oficiální statistiky eboly klesají. Pozitivní to ale není
včera
Nevycházejte ven, slyšeli obyvatelé Petrohradu. Město čelí masivnímu ukrajinskému útoku
včera
Putin se vyjádřil k nabídce Zelenského na osobní setkání
včera
Mezi EU a USA bují spor o Bosnu a Hercegovinu. Odhaluje skutečné americké motivy na Balkáně
včera
Americké síly zaútočily na íránské radarové stanice, Teherán vyslal balistické rakety
včera
Předpověď počasí pro vodáky. Poslední dny zlepšily situaci
5. června 2026 22:00
Novinky v případu nálezu části těla na Sokolovsku. Padlo obvinění z vraždy
5. června 2026 21:11
Vybraní svěřenci Miroslava Koubka už jsou v USA. Vedle povinností zažívají i radosti
5. června 2026 20:28
Audit odhalil podivné výdělky bývalého prince Andrewa. Exministr ho zepsul
5. června 2026 19:42
Konec Knihovny Václava Havla ještě nemusí být definitivní, naznačil člen správní rady
5. června 2026 18:59
Policie má podezřelého z vraždy cizince. Dopadla ho elitní pražská mordparta
5. června 2026 18:15
Češi před MS zvládli americkou generálku s Guatemalou. Přes počáteční chyby vyhráli 3:1
5. června 2026 17:37
Tragické úmrtí dítěte na Příbramsku. Zasáhl ho elektrický proud
Tragédie se stala ve čtvrtek večer v obci Chotilsko na Příbramsku. Zemřelo tam dítě, které vylezlo na stožár elektrického vedení a dostalo zásah elektrickým proudem. Případem se zabývá policie.
Zdroj: Jan Hrabě