Produkce masa v ČR? Statistici nemají dobré zprávy, po roce došlo ke změně

Produkce masa v Česku po loňském vytrvalém růstu letos v prvním čtvrtletí klesla o 0,1 procenta na 108.674 tun. Oznámil to dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Výkup mléka naopak stoupl o 0,6 procenta na zhruba 741,5 milionu litrů.

Výroba masa i nákup mléka v roce 2018 v každém čtvrtletí meziročně stoupaly. Růst produkce masa byl ale na začátku letošního roku přerušen. Přispěl k tomu hlavně propad výroby vepřového masa o 2,8 procenta na 50.496 tun.

Porážky prasat klesly o 3,6 procenta na 542.500 kusů. Ještě výrazněji se snížila produkce skopového a kozího masa, a to o více než polovinu. Skopové a kozí maso se ale na celkové výrobě masa v Česku podílejí jen minimálně, v prvním čtvrtletí se jich vyrobilo pouze 32 tun.

Stoupla naopak výroba hovězího a drůbežího masa. U hovězího a telecího masa produkce posílila o šest procent na 18.456 tun. Poraženo bylo asi 59.900 kusů skotu, což bylo meziročně o 4,9 procenta více. Výrazně přibylo třeba porážek jalovic, a to o 14,3 procenta na 6700, ale vzrostl i počet poražených býků a krav. U drůbežího masa produkce stoupla o 1,1 procenta na 39.685 tuny.

? ??Výroba masa v 1. čtvrtletí 2019 se držela meziročně na stejné úrovni. Celkově bylo vyrobeno 108 674 tun masa (−0,1 %), z toho hovězího 18 456 tun (+6,0 %), vepřového 50 496 tun (−2,8 %) a drůbežího 39 685 tun (+1,1 %) ??https://t.co/rLUGOsXKwz #rychlainformace pic.twitter.com/vYizQSYLA5

— ČSÚ (@statistickyurad) 30. dubna 2019

Kromě výroby vepřového poklesly v prvním čtvrtletí letošního roku také stavy chovaných prasat o 1,6 procenta na přibližně 1,51 milionu kusů. Ubylo hlavně chovných prasat, zatímco počet prasat ve výkrmu stoupl. Mírný pokles zaznamenal ČSÚ i u chovu skotu o 0,1 procenta na 1,37 milionu kusů. Snížily se stavy dojených krav, kdežto masných krav a zapuštěných jalovic přibylo. Stavy drůbeže naopak výrazně stouply o 15,6 procenta na 25,37 milionu kusů. Z toho stavy nosnic se zvýšily o 5,2 procenta na 5,22 milionu kusů.

Výkup mléka od českých zemědělců na rozdíl od výroby masa v prvním čtvrtletí rostl. Z více než 741 milionů odkoupených litrů mléka odebraly většinu mlékárny. Výkup ze strany mlékáren ale meziročně mírně poklesl o 0,3 procenta na 627,5 milionu litrů. Odběr mlékáren meziročně klesl již v posledním čtvrtletí loňského roku.

Ceny jatečných zvířat v prvním čtvrtletí meziročně klesly. U skotu se snížily o 3,3 procenta, z toho třeba u jatečných býků o 2,8 procenta. Průměrná cena býků v jatečné hmotnosti činila 84,75 koruny za kilogram. Ceny prasat klesly v jatečné hmotnosti v průměru o 2,6 procenta na 34,86 koruny za kilogram. Ceny jatečných kuřat klesly o 0,8 procenta. U kuřat první třídy jakosti činily v průměru 23,09 koruny za kilogram u živých kuřat. Ceny mléka naopak mírně stouply, a to 0,2 procenta. Mléko jakostní třídy Q výrobci prodávali v průměru za 9,11 koruny za litr.

V českém zahraničním obchodě u všech druhů masa značně převažuje objem masa dovezeného z ciziny nad objemem vyváženého masa. V prvním čtvrtletí posílil vývoz hovězího masa o 17,7 procenta na 3010 tun a dovoz klesl o 2,4 procenta na 8764 tun. U vepřového masa stoupl dovoz o 3,3 procenta na 67.020 tun a vývoz se snížil o 8,8 procenta na 6274 tun. U drůbežího masa se vývoz snížil o 9,4 procenta na 4622 tun a dovoz klesl o 5,5 procenta na 27.123 tun.

U živých masných zvířat a mléka je naopak bilance českého zahraničního obchodu kladná. Třeba u mléka dokonce vývoz převažuje nad dovozem několikanásobně, a to i navzdory mírnému snížení přebytku zahraničního obchodu v prvním čtvrtletí 2019. Vývoz mléka a mléčných výrobků klesl o 1,1 procenta na 251.400 tun a dovoz stoupl o 1,1 procenta na 57.600 tun.

Související

Ministerstvo zemědělství

Inspekce oznámila výsledky kontrol u obilí a masa z Ukrajiny

Kontroly českých dozorových úřadů u obilí, masa nebo vajec z Ukrajiny neobjevily nevyhovující vzorek. Není důvod, aby Česko zakazovalo dovoz těchto produktů, jako to udělalo Polsko, Slovensko a další země. Novinářům to dnes řekl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) spolu s řediteli Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI), Státní veterinární správy (SVS) a Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského. Kontroluje se i import z Polska, Slovenska nebo Maďarska.

Více souvisejících

Maso Mléko Český statistický úřad zemědělci Ekonomika Maso vepřové Kuřecí maso

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Mezinárodní soudní dvůr v Haagu

Den D se blíží. O osudu Pásma Gazy se rozhodne už v pátek

Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) oznámil, že v pátek 24. května v 15:00 SELČ vydá rozhodnutí o žádosti Jihoafrické republiky (JAR) nařídit Izraeli zastavení vojenské operace v Pásmu Gazy, včetně města Rafah na jihu této palestinské enklávy. Informaci přinesla agentura AFP.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Počasí

Počasí: V Česku udeří silné bouřky, varovali meteorologové

Česko v pátek opět zasáhnou silné bouřky, varoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve čtvrtek na sociální síti. Doprovázet je budou zejména přívalové srážky, napršet může kolem 50 milimetrů. Meteorologové také rovnou varovali, že bouřky udeří také o víkendu.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Ptačí chřipka se dál šíří na lidi. Austrálie hlásí první případ, USA druhý

Ve Spojených státech byl od konce března potvrzen druhý případ ptačí chřipky u člověka po kontaktu s infikovanými dojnicemi. Oznámilo to ve středu americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), píše agentura Reuters. V Austrálii potvrdili první případ přenosu subtypu viru ptačí chřipky A(H5N1) na člověka. Došlo k němu v nejmenším a nejhustěji obydleném státě Viktorie, informovala ve středu televize ABC News

před 4 hodinami

před 5 hodinami

V Praze 4 se srazil autobus s nákladním vozidlem. (23.5.2024) Prohlédněte si galerii

Nehoda autobusu MHD v Praze. Dvanáct zraněných, vyhlášen traumaplán

K vážné nehodě autobusu městské hromadné dopravy došlo ve čtvrtek ráno v Praze. Několik lidí utrpělo zranění při srážce autobusu s nákladním autem. Na místě zasahují všechny složky integrovaného záchranného systému, vyhlášen byl traumaplán prvního stupně. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Adriana Mašková a Filip Blažek Prohlédněte si galerii

StarDance 2024: Česká televize oficiálně představila soutěžní páry

Třináctá řada populární televizní show StarDance odstartuje v říjnu. Česká televize ve čtvrtek představila taneční páry, které budou usilovat o titul krále či královny tanečního parketu. ČT už dříve odhalila, že v nové řadě se představí například herec Filip Blažek či zpěvačka Lucie Vondráčková. 

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

Rusko, Kreml

Rusko z vládního webu vymazalo změnu hranic v Baltském moři

Návrh ruského ministerstva obrany na revizi námořních hranic Ruska na východě Baltského moře byl ve středu odstraněn z vládního portálu, kde byl zveřejněn. Tento návrh vyvolal zmatek a obavy mezi členskými zeměmi NATO, jako jsou Finsko, Švédsko, Litva a Estonsko, uvedla agentura Reuters.

včera

včera

včera

Volby ve Velké Británii

Britské parlamentní volby mohou být už za pár týdnů, tvrdí média

Britové si budou volit nové složení parlamentu už v červenci, píší dnes tamní média. Uvedl to například deník Guardian. Podle informací televize ITV se má hlasovat 4. července. Očekávalo se přitom, že volby proběhnou nejdříve na podzim. Premiér Rishi Sunak ve středu řekl, že volby budou v druhé polovině roku.  

včera

včera

včera

Atentátník na Fica přišel o advokátku. Zastupování střelce se vzdala

Na den přesně před týdnem šokoval Slovensko atentát na premiéra Roberta Fica (Smer-SD). Jen několik dní byla právní zástupkyní obviněného Juraje C. advokátka Martina Čierna z Nitry. Ve středu se jeho zastupování vzdala. Pachateli útoku na předsedu vlády hrozí i doživotí. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy