Praha - Sněmovna má na pátečním programu hned tři zákony, které se týkají energií. V prvním čtení projedná atomový zákon, který zavádí jaderné poplatky a ukládá firmě ČEZ zaplatit za dostavbu dvou bloků Jaderné elektrárny Temelín a pátého reaktoru Dukovan půl miliardy korun.
Poslanecká sněmovna zahájí své páteční jednání návrhem atomového zákona, který se týká zavedení jaderných poplatků. Ty by vyšly ČEZ a další provozovatele jaderných zařízení na desítky milionů korun. Od příštího roku by tak platily 120 milionů korun za vydání povolení k výstavbě, 45 milionů za povolení provozu a dalších 18 milionů korun jako poplatek za umístění.
Pokud parlament návrh schválí, zaplatí ČEZ státu za dva plánované bloky Jaderné elektrárny Temelín a pátý reaktor v Dukovanech dohromady přes půl miliardy korun.
I druhý bod pátečního jednání se týká jaderné energie. Sněmovna projedná návrh, podle kterého by obce, na jejichž katastrálním území by se mělo v budoucnu budovat úložiště jaderného odpadu, dostávali kompenzace ještě předtím, než úložiště vznikne. Dosud čerpali finanční kompenzace pouze obce, na jejich území se již úložiště nachází.
Ve druhém čtení dolní komora projedná vládní návrh, který umožňuje odběratelům elektřiny či plynu do tří měsíců odstoupit od smlouvy o dodávkách energie bez udání důvodu, pokud jejich dodavatel změní cenu nebo jiné smluvní podmínky.
Dalším bodem na programu je poslanecký návrh novely zákona o informačních systémech veřejné správy, který rozšiřuje síť kontaktních míst, tzv. CzechPointů, i na bankovní instituce. Banky budou mít nově stejné pravomoci k poskytování služeb jako veřejnoprávní subjekty. Podle novely by navíc možnost vykonávat služby kontaktních míst veřejné správy měly kromě úřadů a pošt i soukromoprávní subjekty.
Svědci vážných trestných činů by se mohli nově dočkat od státu nové identity, krycích dokladů i sociálního zabezpečení. Počítá s tím další bod pátečního jednání - vládní návrh zákona o zvláštní ochraně svědka.
Zákonodárci projednají i vládní návrh zákona, který zakazuje použití, skladování, výrobu a převod kazetové munice. Mezinárodní úmluvu o zákazu tohoto typu munice podepsal ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) už v prosinci 2008, dosud však nebyl zákon schválen.
Související
Z lešení v Dukovanech spadli dělníci, první pomoc přišla z nedaleké elektrárny
Výstraha se vyplnila: Na Sněžce řádil orkán, po celém Česku padají stromy a větve
dukovany , Jaderná elektrárna Temelín
Aktuálně se děje
včera
Neobyčejný případ pro kriminalisty. Policie objasnila únos na Náchodsku
včera
Anderssonová nedala na padesátce nikomu šanci, Švédky ovládly i curling. U-rampu zase Číňanky
včera
Podvodníci mají novou metodu, upozornila ČSSZ
včera
Američané gólem v prodloužení potvrdili nadvládu nad světovým hokejem i na olympiádě
včera
Bývalý princ Andrew využil bodyguardy při večeři u Epsteina, ukazují emaily
včera
Töpfer se vyjádřil k obvinění estébáků, kteří ho pronásledovali. Sám nic neinicioval
včera
Trump ve zdánlivém ohrožení. Agenti v Mar-a-Lagu zastřelili mladého muže
včera
NASA znovu odložila misi k Měsíci. Po letech se tam mají podívat i lidé
včera
Zelenskyj oznámil zadržení člověka podezřelého z teroristického útoku ve Lvově
včera
Češi zřejmě nepocítili zemětřesení na sousedním Slovensku
včera
Českými vlajkonoši pro závěrečný ceremoniál budou rychlobruslaři Sáblíková a Jílek
včera
Novinky o počasí. Meteorologové rozšířili varování před povodněmi
včera
Jílek se s úspěšnou olympiádou rozloučil 14. místem v masáku, Klaebo jedenáctým zlatem
včera
Další rozměr kauzy bývalého prince Andrewa. Poslanci mohou zahájit vyšetřování
včera
Trump zase řeší Grónsko. Posílá loď, která se má postarat o nemocné
včera
Lvovem otřásly exploze. Zemřela policistka, spekuluje se o terorismu
včera
Finové si suverénně došli pro pátý hokejový olympijský bronz. Slováky porazili 6:1
včera
Výhled počasí na příští víkend. Nejtepleji bude v Čechách
21. února 2026 21:52
Apple pracuje na novém modelu iPhone. Ceny už jsou předmětem spekulací
21. února 2026 21:06
Pro skicrossařky bylo maximem osmifinále, v short tracku nedojela Vaňková. Zdráhalová čtrnáctá
V pátečním programu zimních olympijských her se kromě českých biatlonistů v závodu s hromadným startem představila například rychlobruslařka Nikola Zdráhalová, která se sice ukázala na své oblíbené patnáctistovce, ale i proto, že i ona musela projít během olympijských her karanténou a nenacházela se v optimální formě, umístila se nakonec až na 14. místě. Česká reprezentantka se objevila i na shorttratckové trati, konkrétně na její nejdelší možné distanci na 1500 metrů. Petra Vaňková však nedokončila svou čtvrtfinálovou jízdu a skončila jednatřicátá. Osmifinále pak bylo konečnou pro české skicrossařky Dianu Cholenskou a Lucii Krausovou. V akrobatickém lyžování byl k vidění svěřenec olympijského vítěze Aleše Valenty Nicholas Novák, jemuž se v kvalifikaci nevedlo.
Zdroj: David Holub