Majitelky českých firem se utkají o titul nejlepší podnikatelky

Praha - Společnosti Mazars a Agentura Helas oficiálně ve čtvrtek zahájily čtvrtý ročník soutěže Ocenění českých podnikatelek (OCP). České podnikatelky budou opět soutěžit ve třech kategoriích Česká zakladatelka, která podnik vlastní a řídí, Cena GE Money Bank – Výjimečná podnikatelka a Výjimečný růst firmy.

"Zajímá nás životní filosofie, ale i manažerské a obchodní metody žen, které jim pomohly dosáhnout úspěchu. Chceme jim vyjádřit uznání a využít jejich příkladu pro podporu všech žen, ať už aktivně činných, či těch, které sbírají odhodlání a sílu ke svým prvním či dalším novým projektům," vysvětlily důvod ocenění zakladatelky projektu Jana Švenková a Helena Kohoutová.

Účastníkem soutěže může být pouze osoba, která splňuje tři základní kritéria: osoba je český občan – žena, je stoprocentní majitelkou společnosti a její společnost byla založena nejpozději k 1. lednu 2007. Do soutěže může být česká žena nominována na základě finanční analýzy veřejně dostupných údajů všech společností v České republice (s minimálně deseti zaměstnanci) zpracovaných odborným garantem, kterým je specialista na rating a scoring firem, společnost CCB-Czech Credit Bureau.

Do soutěže se může česká žena přihlásit i z vlastní iniciativy. Přihláška do soutěže je uvedena na webové stránce oceneniceskychpodnikatek.cz. Firma musí splňovat požadovaná kriteria soutěže a dále poskytnout účetní výkazy za poslední čtyři uzavřené roky, které budou přílohou registrace. Tyto údaje budou dále analyzovány. Podávání veřejných přihlášek je možné do 21. září 2011 do 12 hodin.

"Z databáze letos vzešlo 9 894 potencionálních kandidátek. Po další selekci podle kritéria existence finanční závěrky na sbírce listin a současně z počtu zaměstnanců od deseti výše bylo vybráno 196 semifinalistek," uvedl člen představenstva CCB – Czech Credit Bureau Pavel Finger.

"Z dalších statistik obecného charakteru vyplývá, že počet žen podnikatelek vedených jako FOP – fyzická osoba podnikatel a zaregistrovaných jako plátce DPH je zhruba 55 tisíc. Oproti tomu mužů je registrovaných plátců DPH 255 tisíc. Počet žen vlastnící alespoň nějaký majetkový podíl ve firmách je v současnosti 102 485," dodal Finger.

Podobný závěr měl také loňský průzkum GE Money Bank, která je jedním z partnerů 4. ročníku soutěže. "Podle průzkumu, který jsme si nechali udělat v GE Money Bank koncem minulého roku, se ukázalo, že v České republice podniká dvakrát méně žen než mužů. GE Money Bank se podpoře žen v podnikání věnuje dlouhodobě a na globální úrovni už v téměř deseti zemích světa, včetně České republiky. A těší nás, že je tu soutěž, která pomáhá představovat veřejnosti nové ženské podnikatelské vzory," poznamenala ředitelka marketingu GE Money Bank Jarmila Plachá.

Rozdíl mezi podnikajícími muži a ženami je také v tom, že se podnikatelky méně spoléhají na veřejný sektor. "Ženy podnikatelky se příliš nepouštějí do kalných vod státních zakázek, podíl potenciálních kandidátek soutěže OCP na státních zakázkách za rok 2010 činil pouze necelého půl procenta, zatímco jejich podíl na celkovém počtu firem je kolem tří procent," doplnil Finger.

Soutěž Ocenění českých podnikatelek byla založena v roce 2008. Jejím cílem je podpora českých žen, podnikatelek. Umožňuje ocenit ženy jako osobnosti a poukázat na významné projekty nebo inovace v různých oborech, které české firmy pod jejich vedením přinášejí na český nebo evropský trh. Klade si zároveň za cíl vyzdvihnout a šířit úspěchy žen dosažené v podnikání při respektování nepsaných mravních norem vzájemného obchodu.

Související

Více souvisejících

podnikatelé

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 1 hodinou

Letní počasí

WHO: Současná vlna veder si v Evropě vyžádala přes 1300 mrtvých

Evropou se prohnala bezprecedentní vlna veder, která si podle šéfa Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedrose Adhanoma Ghebreyesuse vyžádala od jednadvacátého června již více než 1 300 nadbytečných úmrtí. Extrémní teploty doprovázené takzvaným efektem tepelné kopule se o víkendu přesouvaly dále na východ kontinentu a na mnoha místech přepisovaly historické tabulky.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 4 hodinami

Letní počasí

Předpověď počasí na celý týden. Změna bude patrná

V Česku začíná nový týden, v jehož úvodu ještě bude pokračovat tropická epizoda. Nejdéle má být vedro na východě republiky. Očekává se nicméně ochlazení a návrat teplot k letnímu normálu. Vyplývá to z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

včera

včera

Patrik Schick

Reprezentace se po vyřazení z MS sype jak domeček z karet. Končí Schick i Holeš

Neúspěch českého mužstva na letošním fotbalovém mistrovství světa, kdy po nevýrazných výkonech skončilo s jedním bodem na posledním místě své skupiny, si vybírá první oběti. Ovšem z řad, ze kterých bychom to příliš nečekali. Krátce po vyřazení z MS totiž konec své reprezentační kariéry poněkud nečekaně oznámila jedna z největší opor české reprezentace, útočník Patrik Schick. Den poté ho následoval další reprezentant, když konec v národním týmu potvrdil i obránce Tomáš Holeš.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Petr Macinka

Babiš povede českou delegaci na summitu NATO, tvrdí Macinka

Českou delegaci na červencovém summitu NATO, jejímž složením se musí zabývat i Ústavní soud, povede premiér Andrej Babiš (ANO). Tvrdí to ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé), který tak zjevně nesouhlasí s pohledem prezidenta Petra Pavla. 

včera

včera

Bouřka, ilustrační fotografie.

Tropické počasí ukončí bouřky. První udeří už dnes, varoval ČHMÚ

Česko zažívá nejteplejší den v historii, ale již dnes se může počasí na některých místech projevit i jinak než vedrem. Meteorologové v neděli územně upravili varování před velmi vysokými a extrémními teplotami a přidali varování před bouřkami, které hrozí v neděli i v pondělí. Nadále platná je i výstraha před požáry. 

včera

včera

včera

Přelomový krok britského krále. Karel III. jako první odhalil daňové přiznání

Britský král Karel III. splnil, co slíbil. Ve čtvrtek jako první panovník Spojeného království v historii zveřejnil daňové přiznání. Poddaní se tak dozvěděli, že monarcha odvádí do rozpočtu miliony liber. Informovala o tom BBC

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy