Praha - Komplikovaný systém úřadů české daňové správy by měla projasnit její reorganizace pod hlavičkou nově vzniklé Finanční správy České republiky se 14 krajskými finančními úřady. Změnu obsaženou v novém zákoně podpořila ve středu vláda Petra Nečase (ODS), informoval agenturu Mediafax důvěryhodný zdroj.
Současná struktura daňových výběrčích míst stojí v Česku na 199 finančních úřadech, osmi finančních ředitelstvích a Generálním finanční ředitelství (GFŘ). Zatímco GFŘ by mělo zůstat i po úpravě v prakticky nezměněné podobě, další pracoviště čeká změna. Svůj finanční úřad by měl mít nově každý kraj. Pod 14 krajských finančních úřadů přejde dvoustovka těch stávajících, které se stanou jejich územními pracovišti. Podle potřeby budou moci být některá z nich rušená a další vznikat. Kromě GFŘ, které je podřízené ministerstvu financí, bude existovat ještě Odvolací finanční ředitelství (OFŘ) jako jeho podřízená jednotka. Právě pod ni budou spadat jednotlivé krajské finanční úřady a také v Praze sídlící Specializovaný finanční úřad s celorepublikovou působností. Úředníci se zatím o svá místa bát nemusí. "Nepředpokládá se rušení žádných konkrétních finančních úřadů ke dni účinnosti navrhovaného zákona bez jejich náhrady územními pracovišti. Ani v horizontu následujících let nelze předpokládat radikální snížení počtu územních pracovišť," stojí v důvodové zprávě zákona. Daňovým poplatníkům se změnou možná upraví rozsah služeb, na které byli u svého finančního úřadu zvyklí. Konkrétní činnosti na jednotlivých územních pracovištích finančních úřadů určí podle kapacitních možností a organizačních potřeb příslušný krajský finanční úřad. "Lze předpokládat, že územním pracovištím budou zachovány základní kompetence při správě daní, a to zejména činnost registrační a vyměřovací, včetně umístění spisů a výkonu správy daní daňových subjektů, které spadaly do územní působnosti bývalého finančního úřadu," uvádí důvodová zpráva. Kontrola a vymáhání daní budou podle ní sice řízené přímo ze sídla jednotlivých krajských finančních úřadů, ale není vyloučené, aby někteří úředníci vykonávající tuto činnost pracovali přímo na územním pracovišti. Ministerstvo financí si od úprav slibuje zvýšení účinnosti daňové správy a zlepšení plnění daňových povinností. Tomu by měla pomoci zejména lepší spolupráce a koordinace uvnitř samotné daňové správy. "Obecným cílem změn, které tento návrh obsahuje, je vybudovat moderní integrovanou daňovou správu s vysokou efektivitou a produktivitou, která klade důraz na dobrovolné plnění finančních a jiných povinností vůči státu a vykazuje vysokou kvalitu služeb kompetentních a motivovaných daňových úředníků, za existence vzájemné důvěry těchto úředníků a subjektů, vůči nimž daňová správa vykonává své kompetence," uzavírá důvodová zpráva. Finanční správa České republiky s novou podobou finančních úřadů by měla podle představ ministerstva financí začít fungovat od 1. ledna 2012.
Související
K paušální dani se dosud přihlásilo 37.493 živnostníků, termín končí dnes
USA vyšetřují plány Česka a dalších zemí na zavedení digitální daně
Aktuálně se děje
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Ruce pryč od médií. Tisíce lidí v Praze protestovaly proti zestátnění ČT a ČRo
včera
Den před příměřím byl na Ukrajině krvavý. Kyjev hlásí 17 mrtvých, armáda útočila v ruském vnitrozemí
včera
CNN: Trump se stal historicky nejméně populárním prezidentem USA
včera
WHO: Na palubě lodi MV Hondius mohlo dojít k vzácnému přenosu hantaviru z člověka na člověka
včera
V Moskvě budou čekat Putin a Lukašenko. Fico stále plánuje cestu do Ruska
včera
Došlo na slova vědců. Zesláblý keporkak Timmy zřejmě uhynul
včera
Hegseth: Cesta Hormuzským průlivem je volná. Írán se ztrapnil a uchýlil k mezinárodnímu vydírání
včera
Další nakažení hantavirem na MV Hondius. Přístav výletní lodi zakázal zakotvit, cestující na břeh nesmí
včera
Oznámení nových Trumpových cel zahýbalo Evropou. Od lídrů přišla rázná reakce
včera
Vypíná internet, zavádí příměří. Jak se Rusko chystá na oslavy Dne vítězství?
včera
Projekt Svoboda očima expertů: Pochybují, že USA mají dostatek kapacit
včera
Nebezpečné počasí v Česku. Kromě požárů hrozí i bouřky, mohou být silné
včera
Rusko zřejmě kvůli oslavám Dne vítězství vypnulo v Moskvě a Petrohradu internet
včera
Ještě jsme ani nezačali, varuje Írán USA. Trump hrozí vymazáním z povrchu zemského
včera
Krátkodobé příměří na Ukrajině. Po Putinovi rozhodl i Zelenskyj
včera
Nové napětí v Hormuzském průlivu. Trump zmínil palbu na lodě, Írán reaguje
včera
Hasiči dostali požár v Českém Švýcarsku pod kontrolu. Zásah pokračuje
včera
Předpověď počasí: Co přinese další prodloužený víkend?
4. května 2026 21:01
Do davu lidí v německém Lipsku vjelo auto. Na místě byli mrtví a zranění
4. května 2026 19:36
Moskva je před oslavami Dne vítězství každou noc pod ukrajinským útokem
Ruské hlavní město se v pondělí v brzkých ranních hodinách stalo terčem útoku ukrajinského dronu, který zasáhl luxusní výškovou obytnou budovu v jihozápadní části Moskvy. Nálet, který si nevyžádal žádné oběti na životech, způsobil viditelné škody na fasádě a v interiérech bytů. Jde o třetí noc v řadě, kdy byla Moskva pod útokem, a to jen několik dní před oslavami Dne vítězství 9. května.
Zdroj: Libor Novák