Praha - Čeští podnikatelé získali v prvním pololetí letošního roku dotace z Operačního programu Podnikání a inovace (OPPI) za téměř 4,4 miliardy korun. V úterý o tom informovala mluvčí Agentura pro podporu podnikání a investic CzechInvest Štěpánka Filipová.
Agentura CzechInvest přijala v první polovině tohoto roku celkem 1 502 plných žádostí o dotaci z OPPI, v nichž podnikatelé žádají o necelých 16 miliard korun, a to hlavně z programů ICT v podnicích, Poradenství a Inovace – Inovační projekt.
Nejvíce plných žádostí o dotaci v prvním pololetí 2011 zaznamenal Jihomoravský kraj, a to 275 v celkové výši 2,75 miliardy korun. Obhájil tak pomyslné prvenství z předešlého roku, kdy mezi jednotlivými kraji dominoval se 443 žádostmi. Další v pořadí s téměř 200 žádostmi jsou Středočeský a Moravskoslezský kraj. Nejžádanějším z otevřených programů byl v prvním pololetí 2011 program ICT v podnicích, do kterého přišlo 404 plných žádostí.
"Zájem o dotace jde ruku v ruce s tím, které programy mají právě otevřené výzvy k předkládání žádostí o dotaci. Právě teď je možné přihlásit se o podporu například na založení školicího střediska, na marketingovou prezentaci firmy v zahraničí nebo na zajištění poradenských služeb. Prodloužili jsme také termíny pro zaregistrování nových projektů center strategických služeb, což využijí například vývojáři softwaru, a otevřen bude rovněž program Inovace, ze kterého je možné podpořit například zavedení nového produktu do výroby," prohlásil ředitel sekce fondů EU, výzkumu a vývoje ministerstva průmyslu a obchodu Petr Očko.
"Prioritou ministerstva průmyslu a obchodu je, aby dotace pomohly uskutečnit co nejvíce dobrých nápadů českých podnikatelů. To je hlavní důvod, proč s agenturou CzechInvest firmám co nejvíce usnadňujeme cestu k dotacím. Díky systémovým změnám se za poslední rok podařilo výrazně omezit administrativu spojenou s dotacemi a jejich podání, zpracování i vyplácení je teď mnohem rychlejší," dodal ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek.
Související
Policie odhalila mnohamilionový podvod s covidovými dotacemi pro podnikatele
Agrofert bude vyzván, aby vrátil dotace, potvrdil Výborný. Kvůli Babišovi
Aktuálně se děje
včera
Pošta od dubna mění ceník. Platby zákazníků budou vyšší
včera
Slovensko stupňuje tlak. Fico oznámil ukončení nouzových dodávek elektřiny na Ukrajinu
včera
Počasí v Česku: Uplynulá zima očima meteorologů. Možná vás překvapí, jaká byla
včera
Irák zasáhl blackout. USA vyzvaly občany k evakuaci
včera
Válka v Íránu vráží klín mezi USA a EU. Madrid se bouří proti Washingtonu, nesouhlasí ani s Merzem
včera
Izraelské letectvo zničilo připravené íránské odpalovací zařízení balistických raket
včera
Hegseth: Írán se pokusil zavraždit Trumpa, íránský režim je vyřízený. Amerika vítězí rozhodně, ničivě a bez milosti
včera
Hegseth: Operace v Íránu je stále v počátcích. Začneme útočit silněji a hlouběji ve vnitrozemí
včera
Vražda dítěte na Lounsku. Policie přiznala, že zadržela příbuzného oběti
včera
Americká ponorka potopila íránskou válečnou loď. NATO sestřelilo raketu mířící do Turecka
včera
CIA vyzbrojuje Kurdy. Chce vyvolat povstání v Íránu, píše CNN
včera
Babiš si ve Sněmovně hrál na dispečera. Zkritizoval Ryanair, Hřiba poslal na psychiatrii
včera
V čele Íránu zřejmě stane syn ajatolláha Alího Chameneího. Přežil sobotní bombardování
včera
Zemřel legendární spisovatel Dan Simmons, autor kultovních děl Hyperion a Terror
včera
Kontrolujeme Hormuzský průliv, prohlásil Írán. USA to popírají
včera
Izrael vyhrožuje vraždou každému, kdo stane v čele Íránu. Bude okamžitým cílem, varuje
včera
Írán zasáhl americkou základnu v Kataru. Izrael útočí po celém Teheránu
včera
Počasí: Během dne se oteplí až na 17 stupňů, mrazy ale zatím zůstanou
3. března 2026 22:00
Francie posílá na Blízký východ letadlovou loď. Britské stíhačky začaly sestřelovat íránské drony
3. března 2026 20:49
Írán už nemá žádné námořnictvo, letectvo ani radary, prohlásil Trump
V Oválné pracovně se v úterý uskutečnilo první veřejné vystoupení Donalda Trumpa k íránskému konfliktu od jeho vypuknutí. Americký prezident při setkání s německým kancléřem Friedrichem Merzem konstatoval, že íránská armáda je po úderech v troskách. Podle jeho vyjádření ztratil Teherán kompletní kontrolu nad vzdušným prostorem i námořní kapacity a jeho radary byly vyřazeny z provozu.
Zdroj: Libor Novák