Praha - Čeští pekaři neprožívají zrovna nejšťastnější období – v době ekonomické krize začali totiž lidé šetřit na jídle. Shánějí nejlevnější pečivo nebo si ho dokonce pečou sami. Z tohoto důvodu klesla loni výroba chleba o šest procent. Průměrná ztráta celého pekárenského oboru byla podle Lidových novin vyšší než 200 milionů korun měsíčně.
Lidové noviny zveřejnily výsledky průzkumu Podnikatelského svazu pekařů a cukrářů České republiky, který byl proveden u příležitosti oslavy Světového dne chleba. Osm z deseti českých výrobců pečiva je podle něj ve ztrátě. Nemají finance pro investice ani na zvyšování mzdy svým zaměstnancům alespoň v rámci inflace.Svaz se podivoval nad skutečností, že obyvatelé Česká nejsou ochotni připlatit si za kvalitní pečivo. Za chléb průměrný občas ročně utratí tisíc korun.Jedním z důvodu poklesu zájmu o chléb může být i jeho zvýšená cena, která je přirozeným důsledkem podražení mouky. V Česku ale také přibývá lidí, kteří si chléb vyrábějí sami. „Vlastní pekárnu mám doma už šest let,“ sdělila serveru EuroZprávy.cz pětapadesátiletá Hana. „Péct si vlastní chléb mi vyjde o dost levněji. A co je pro mě dále důležité – mohu si sama vybrat, jaké suroviny použiju. Já mám například ve velké oblibě výrobky z kukuřičné mouky, jenže takové v pekárnách běžně neseženete.“Českým pekárnám to neusnadňuje ani dovoz mražených polotovarů, které jsou dopékány v obchodních řetězcích. Odběratelé jim totiž mnohdy dávají přednost před čerstvými produkty tuzemských pekařů.
Související
V Rakousku se objevila nebezpečná dětská výživa. Případ se řeší i v Česku
Válka v Íránu se začíná propisovat do cen ropy a plynu. Zdražit mohou i potraviny
Aktuálně se děje
před 32 minutami
Nebezpečné počasí v Česku. Kromě požárů hrozí i bouřky, mohou být silné
před 33 minutami
Rusko zřejmě kvůli oslavám Dne vítězství vypnulo v Moskvě a Petrohradu internet
před 1 hodinou
Ještě jsme ani nezačali, varuje Írán USA. Trump hrozí vymazáním z povrchu zemského
před 1 hodinou
Krátkodobé příměří na Ukrajině. Po Putinovi rozhodl i Zelenskyj
před 2 hodinami
Nové napětí v Hormuzském průlivu. Trump zmínil palbu na lodě, Írán reaguje
před 3 hodinami
Hasiči dostali požár v Českém Švýcarsku pod kontrolu. Zásah pokračuje
před 4 hodinami
Předpověď počasí: Co přinese další prodloužený víkend?
včera
Do davu lidí v německém Lipsku vjelo auto. Na místě byli mrtví a zranění
včera
Moskva je před oslavami Dne vítězství každou noc pod ukrajinským útokem
včera
Kdo otrávil dětskou výživu? Podezřelým je rodák ze Slovenska, mohlo jít o osobní mstu
včera
CNN: Putin čelí rostoucí paranoie. Chorobně se bojí atentátu
včera
Tři mrtví, další mohou následovat. Co jsou hantaviry, které ohrožují cestující na výletní lodi?
včera
Carney: Evropa se nepodrobí brutálnímu světu, stane se základnou pro obnovu mezinárodního řádu
včera
Nagyová dostala za kauzu Čapí hnízdo podmínku. Selhání justice, opáčil Babiš
včera
Policie obvinila exministra Pavla Blažka v bitcoinové kauze
včera
Vláda schválila obnovení povinného EET. Vrací také školkovné
včera
Trump stupňuje tlak na OSN. Už tak čelí bezprostřednímu finančnímu kolapsu varuje Guterres
včera
Trumpův Projekt Svoboda vyvolává mezi experty řadu otázek. Íránu ale výrazně uškodí
včera
Babiš zpražil Turka: Kdyby měl podobnou rétoriku jako ministr, ve vládě by nezůstal
včera
Bývalý starosta New Yorku Rudy Giuliani je v nemocnici v kritickém stavu
Bývalý starosta New Yorku Rudy Giuliani byl hospitalizován a jeho stav je podle mluvčího „kritický, ale stabilizovaný“. Zprávu o zdravotních komplikacích jednaosmdesátiletého politika zveřejnil v neděli večer jeho zástupce Ted Goodman. Mluvčí ve svém příspěvku na sociálních sítích označil Giulianiho za bojovníka, který se každé životní výzvě postavil s neochvějnou silou, a požádal veřejnost o modlitby.
Zdroj: Libor Novák