Praha - Minimální mzda má od ledna po pěti letech stoupnout z 8000 korun o 400 nebo 500 korun měsíčně. Vládní nařízení se dvěma variantami růstu předložil svým kolegům ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09), kabinet si má vybrat ve středu.
Podle první varianty bude měsíční minimální mzda 8400 korun měsíčně a 50 korun na hodinu. Druhá varianta počítá s minimální mzdou 8500 korun za měsíc a 50 korun a 60 haléřů na hodinu. Nejnižší hodinová sazba byla přitom dosud 48 korun a 10 haléřů.
"Hrubá minimální mzda stanovená nařízením vlády byla naposledy zvýšena v roce 2007. V letech 2008 až 2011 nebyla vzhledem k vývoji národního hospodářství, vlivu celosvětové ekonomické krize a po vyhodnocení všech ekonomických a sociálních souvislostí její úroveň zvyšována," připomnělo ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) ve zdůvodnění svého návrhu.
"Zvýšení minimální mzdy je nezbytné proto, aby nedošlo ke ztrátě jejích základních funkcí," uvedlo MPSV. Podle rezortu nejde jen o zachování sociálně-ochranné funkce minimální mzdy, ale i o její motivační aspekt. Zejména ve vícečlenných rodinách by totiž osoby s nízkou kvalifikací mohly raději spoléhat na zabezpečení dávkami pomoci v hmotné nouzi a státní sociální podpory, než aby šly pracovat.
"Navrhované zvýšení vychází z předpokládaného nárůstu spotřebitelských cen v roce 2012, zohledňuje možné dopady zvýšení snížené sazby DPH na 14 procent, prognózu vývoje průměrných mezd, zaměstnanosti a v neposlední řadě očekávaný vývoj domácí i světové ekonomiky," zmínil Drábkův rezort. V návaznosti na zvýšení základní sazby minimální mzdy navrhl také valorizovat i nejnižší úrovně zaručené mzdy.
Zaručená mzda pro týdenní pracovní dobu 40 hodin je odstupňovaná podle složitosti, odpovědnosti a namáhavosti vykonávaných prací do osmi skupin. Zatímco v nejjednodušší první skupině má být hodinová mzda 50 korun a měsíční 8400 korun, v nejtěžší osmé jsou částky dvojnásobné, tedy 100 korun za hodinu a 16 800 korun na měsíc.
Také změna zaručené mzdy je přitom vládě předložená variantně. Ve druhé, vyšší verzi má být proto minimální zaručená mzda v první skupině 50,60 koruny na hodinu a 8500 korun na měsíc. U osmé skupiny je suma opět dvakrát tak vysoká, tedy 101 korun a 20 haléřů na hodinu a 17 tisíc korun měsíčně.
Vládní nařízení má nabýt účinnosti od 1. ledna 2012 a před ministry se na něm shodla i tripartita, tedy zástupci vlády, zaměstnavatelů a odborů. Odboráři původně chtěli minimální mzdu ještě vyšší, nakonec ale ustoupili pod příslibem, že vláda dopad změn ještě přehodnotí a platové minimum případně ještě upraví.
Související
Vláda si začne půjčovat od lidí. Schillerová představila nové Dluhopisy Republiky
Babišova vláda oficiálně jmenovala Landovského zmocněncem
Aktuálně se děje
včera
Princezna Kate září na návštěvě Itálie. Poradce vysvětlil, čím je důležitá
včera
Policie zadržela podezřelého z krádeže lebky svaté Zdislavy. Plán prý nedokončil
včera
Zelenského dlouholetý spolupracovník Jermak míří do vazby
včera
Slavia typicky českým přehlížením vrazila fotbalu dýku do zad. A ani disciplinárka nepomohla
včera
Tunelbus vyjede v létě. Praha představila novinku v hromadné dopravě
včera
Mladík chtěl ukrást batoh, teď mu hrozí 10 let za mřížemi. Napadl dvě ženy
včera
Krize na Kubě se prohlubuje. Ministr přiznal zásadní problém
včera
Předpověď počasí slibuje deštivý víkend v části Česka
včera
Nové video zachycuje útěk muže podezřelého z krádeže lebky svaté Zdislavy
včera
Data mluví jasně: Ruská dominance na Ukrajině končí, Moskva přestává válku zvládat
včera
V Rusku se něco děje, upozorňují odborníci. Putin chce naléhavě obnovit kontakt s Washingtonem
včera
Inspekce našla v mletém mase v Albertu salmonelu
včera
Vláda si začne půjčovat od lidí. Schillerová představila nové Dluhopisy Republiky
včera
Bič na potravinářské firmy: Zmenšováním balení klamou zákazníky, rozhodl soud
včera
Trump jedná v Číně o Íránu, Na dotazy ohledně Tchaj-wanu odmítl odpovědět
včera
Lotyšská premiérka po incidentu s ukrajinskými drony rezignovala
včera
Raketa Satan je nejmocnější na světě, prohlásil Putin. Experti ho obratem usadili
včera
Netanjahu tvrdí, že uskutečnil tajnou cestu do Spojených arabských emirátů. Úřady to popřely
včera
Pokud se k otázce Tchaj-wanu přistoupí nesprávně, hrozí otevřený konflikt, varoval Si Ťin-pching Trumpa
včera
Počasí: Příští týden se začne oteplovat, deště ale mohou pokračovat
V nadcházejícím týdnu nás čeká proměnlivé počasí s postupným oteplováním. Zatímco pondělí přinese na většinu území spíše mírnější teploty a na východě i vydatnější srážky, v dalších dnech se rtuť teploměru vyšplhá k příjemnějším jarním hodnotám.
Zdroj: Libor Novák