Brno - Nejvyšší soud v pátek sjednotil pravidla pro přiznávání odškodného lidem, kteří byli při soudním procesu zproštěni obžaloby, případně soud prokázal jejich nevinu. Obecné soudy se při stanovení výše kompenzace musejí řídit povahou trestní věci, délkou trestního řízení a jeho následky na poškozeného.
Občanskoprávní a obchodní kolegium Nejvyššího soudu v Brně přijalo sjednocující stanovisko na základě případu muže z Karlových Varů, který žádal po státu odškodnění 300 tisíc korun za proces, který skončil jeho osvobozením.Ministerstvo spravedlnosti se ale Radku L. pouze omluvilo za nezákonné trestní stíhání a tím považovalo problém za vyřízený. Nižší soudy pak postup státu schválily - muž se ale dovolal k Nejvyššímu soudu a ten nyní rozhodl, že muži odškodné náleží. Právní názor Nejvyššího soudu je pro obecné soudy závazný, ty tak budou muset poškozenému muži přiznat v novém procesu zadostiučinění.Nejvyšší soud zároveň vydal svůj verdikt jako precedenční stanovisko závazné v podobných kauzách pro všechny soudy v Česku. "Formulujeme v něm předpoklady takové náhrady a její výše, abychom tím předcházeli nejednotnému přiznávání mnohdy nedůvodných nebo přemrštěných nároků," řekl v pátek agentuře Mediafax mluvčí NS Petr Knötig.Podle něj je ustálenou soudní praxí, že stát odpovídá i za nemateriální újmu způsobenou zahájením či vedením trestního stíhání, které neskončilo pravomocným odsuzujícím rozhodnutím trestního soudu. "Stát za škodu ani nemajetkovou újmu způsobenou v takovém případě trestním stíháním neodpovídá pouze tehdy, jestliže si poškozený trestní stíhání zavinil sám," dodal mluvčí.Nejvyšší soud zdůraznil, že při důsledném respektování presumpce neviny představuje každé trestní řízení významný zásah do soukromého a osobního života trestně stíhaného a negativně se dotýká jeho cti a dobré pověsti. Takový zásah je o to intenzivnější, prokáže-li se následně, že se skutek, z něhož byl člověk obviněn a obžalován, nestal, případně nebyl trestným činem."Zadostiučinění musí být přiměřené, samotné určení výše však zákon ponechává na volném uvážení soudu," řekl Knötig. Zákon tedy podle něj nevymezuje žádnou případnou hranici, ať už minimální nebo maximální pro určení výše kompenzacePaušalizace výše přiměřeného zadostiučinění navíc podle Nejvyššího soudu není na místě. To ovšem neznamená, že nemohou či nemají existovat předem daná obecná kritéria, k nimž soudy přihlížejí při stanovení toho, co lze v individuálním případě považovat za adekvátní zadostiučinění. Kritéria pro stanovení formy či výše zadostiučinění si pak zaslouží i určitou konkretizaci.Podle nálezu Nejvyššího soudu tak budou muset obecné soudy v Česku ohledně přiznávání odškodného nyní zohledňovat zejména povahu trestní věci, délku trestního řízení a jeho následky na poškozeného. "Je na soudu, aby zvážil, jak intenzivně či v jakém rozsahu byla tato kritéria v konkrétním případě naplněna a vedle toho vzal do úvahy okolnosti, za nichž k újmě došlo," uvedl Knötig s tím, že v konečném důsledku musí výše přiznaného zadostiučinění odpovídat výši přiznaného zadostiučinění v obdobných případech.Sjednocující stanovisko Nejvyššího soudu tak podle mluvčího kromě jiného vytvoří předpoklad pro omezení nadbytečně vedených sporů s podobnou podstatou.
Související
Volební stížnost končí trestním oznámením. Soud odhalil chybu sčítání v Blansku
České eurovolby mají definitivně potvrzené výsledky. Kolář bude europoslancem
Nejvyšší správní soud , odškodnění
Aktuálně se děje
včera
Klempíře očekávají na festivalu ve Varech. Ministr potvrdil účast
včera
Prvním osmifinalistou fotbalového MS je Kanada. Jihoafričany pokořila gólem v nastavení
včera
Ministerstvo naznačilo, kolik budou stát dálniční známky pro příští rok
včera
Chmurný návrat fotbalistů do Prahy. Krejčí přednesl svůj pohled na český fotbal
včera
ANO by vyhrálo, ale přišlo by o Motoristy, ukázal květnový průzkum
včera
Extrémně silné bouřky na východě Česka. Nebezpečně tam stoupají i hladiny řek
včera
Trenér Miroslav Koubek nakonec skončil u české fotbalové reprezentace
včera
Červencové počasí může být teplejší, než je obvyklé, tvrdí meteorologové
včera
Politico: EU se potýká s hlubokou průmyslovou krizí. Neví, jak ji řešit
včera
Záhada v Číně: Čtyři dny po nárazu letadla do nejvyšší budovy v Pekingu mlčí média i úřady
včera
Poslanecká sněmovna schválila omezení pravomocí prezidenta u stálých misí
včera
Vláda dál háže Pavlovi klacky pod nohy. Nedala mu mandát a sama rozhodla, kdo s ním poletí do Ankary
včera
V Praze roste počet lidí nakažených svrabem. Problémem není MHD
včera
Teherán chystá rozsáhlé obřady za Chameneího, konat se budou i mimo Írán. Proč až po čtvrt roce, ptají se kritici
včera
Středeční počasí: Českem otřesou další bouřky, mohou být i velmi silné
včera
Venezuela má největší zásoby ropy, lidé ale vyhrabávají oběti zemětřesení ručně. Chybí benzín do rypadel
včera
Putin nařídil armádě vypracovat plány na obsazení Kyjeva
včera
Babiš dostal od Agrofertu více než 4 miliardy
včera
Na extrémy počasí v Česku začíná upozorňovat nový výstražný systém
včera
Pražské metro ovlivní velká prázdninová výluka. Sedm dní budou jezdit autobusy
V Praze se chystá velká prázdninová výluka metra, která bude trvat celý týden. Začne během nadcházejícího víkendu, potrvá sedm dní a dotkne se úseku linky C v centru hlavního města. Podle dopravce proběhne oprava trati.
Zdroj: Jan Hrabě