Praha - V Česku prudce přibývá nesplácených půjček, což potvrzují mimo jiné aktuální výsledky Komerční banky; banka loni kvůli nespláceným půjčkám vytvořila nové rezervy ve výši 2,4 miliardy korun, to je meziroční růst o 83 procent. V pátek o tom informoval deník E15.
Komerční banka navíc loni ze své bilance škrtla 2,3 miliardy korun na špatných úvěrech.
Podle finančního ředitele banky Pavla Čejky šlo o odpis spotřebitelských úvěrů nesplácených více než dva roky. "Tyto úvěry byly pokryty opravnými položkami," dodal Čejka.
Komerční banka nyní eviduje 6,7 procenta nesplácených úvěrů. Podle Čejky je vyšší číslo u spotřebitelských úvěrů, nižší u firem, kde se situace v posledních dvou čtvrtletích zlepšovala.
Údaje z Komerční banky nejsou ojedinělé, například ČSOB loni evidovala ztráty ze špatných úvěrů na úrovni 5,4 miliardy korun, když o rok dříve to bylo 2,1 miliardy.
Analytici i bankéři se shodují, že míra nesplácených úvěrů letos překročí deset procent. "Mohla by se dostat i ke dvanácti procentům. U domácnosti přijde dno až po polovině roku, kdy nejvíce naroste nezaměstnanost," uvedl analytik Raiffeisenbank Aleš Michl.
Míru nezaměstnanosti vidí ekonomové v té době kolem jedenácti procent. Zvýšené riziko nesplácení úvěrů banky promítají do cen, respektive rizikových marží.
Česká národní banka v nové zprávě o inflaci uvedla, že průměrné sazby komerčních bank se na nových úvěrech v listopadu dostaly na 6,9 procenta ročně, u termínovaných vkladů je úrok 1,7 procenta.
Související
5 mýtů o online nebankovních půjčkách
Cesta na dovolenou, anebo do pasti? Češi si na léto dál vesele půjčují
Aktuálně se děje
před 20 minutami
Francie potvrdila první případ hantavirové infekce
před 1 hodinou
Čína konečně potvrdila, že od středy bude hostit prezidenta Trumpa
před 1 hodinou
Ropa na světových trzích reagovala na nejnovější Trumpova slova
před 2 hodinami
Neakceptovatelné. Trump reagoval na íránský mírový protinávrh
před 3 hodinami
Počasí příští víkend: Sobotu může zkazit déšť, v neděli hrozí i bouřky
včera
Severní Korea schválila plán jaderného útoku, pokud dojde k atentátu na Kim Čong-una
včera
Sjezd sudetských Němců v Brně tříští politiky. Zbytečné otevírání starých ran, varuje Havlíček
včera
Chaos, šílenství... Česko má mezinárodní ostudu, o excesu slavistických fanoušků píše celý svět
včera
Evakuace MV Hondius bude trvat do pondělí. Pak na lodi zůstane 30 lidí
včera
Fanoušek, jenž napadl Surovčíka, už se do Edenu nepodívá. Chorý s Douděrou si budou hledat angažmá
včera
Disciplinární komise vynese verdikty nad pražským derby v úterý. Slibuje přísné tresty
včera
Podle titulárního sponzora ligy přichází český fotbal o důvěryhodnost
včera
Slavia dočasně uzavře Tribunu sever, potrestala tvrdě i hříšníky z kádru. Po výtržnících bude chtít klub náhradu škod
včera
Írán poslal USA odpověď na návrh mírového plánu
včera
Motoristé balancují na hraně vstupu do Sněmovny. Macinka je nadšený
včera
Vyústění dlouhodobé nenávisti. Sparta se poprvé vyjádřila k excesu slavistických fanoušků
včera
Je to hnus, komentují politici sobotní skandál slavistických fanoušků
včera
Slavia oznámila okamžité uzavření Tribuny Sever. Po fanoušcích bude žádat náhradu škody
včera
Íránské revoluční gardy pohrozily útoky na americké cíle
včera
Ostuda českého fotbalu: Slávisté během utkání napadli hráče Sparty, případ řeší policie i disciplinární komise
Ligové fotbalové derby mezi pražskými celky Slavií a Spartou v Edenu provázel nevídaný chaos, který vyústil v předčasné ukončení celého zápasu. Krizový moment nastal v sedmé minutě nastaveného času, kdy na hrací plochu vnikli domácí příznivci.
Zdroj: Libor Novák