Co kupujeme, neřešíme! Hlavně ve slevě

Praha - Češi jsou národ slevomaniaků, prakticky už ani neřešíme, jaké zboží kupujeme a ve kterém obchodě, podstatné je, aby bylo za zvýhodněnou cenu. Fenomén se přitom netýká pouze nízkopříjmové skupiny, vyplývá to ze středečních výsledků průzkumu STEM/MARK.

V peněžence proto nosíme, často nesmyslně, až desítky věrnostních kartiček od nákupních řetězců a obchodů, přes prodejny s oblečením, po obchody s náhradními díly na auta nebo kola. Věrnost pouze vybraným z nich však podle průzkumu dodržuje jen málokdo.

Podle analytika společnosti Home Credit Michala Kozuba dělají lidé často chybu v tom, že sledují výši slevy místo konečné ceny. "Proto se radují z velké slevy, že ale zboží mohli ve vedlejším obchodě koupit levněji i bez slevy, to už často nevidí," vysvětlil. Češi tak často nakupují zcela nevýhodně, a naopak zajímavé možnosti, na nichž se dají ušetřit reálně až tisíce korun ročně, objevují jen pomalu.

Během šetření zároveň čtyři lidi z deseti deklarovali, že využívají při nákupech věrnostní karty, zatímco kreditky k výhodnějším nákupům využívá jen necelá čtvrtina. Zajímavostí průzkumu také je, že kreditních karet se lidé vyššího věku nebojí, naopak používá je víc dotazovaných než těch mladších.

Nejoblíbenější jsou přitom stále nákupy ve slevách v kamenných obchodech, kde hledá štěstí téměř 80 procent dotazovaných, tři čtvrtiny z nich ale zároveň uvedlo, že vyhledávají slevy i na internetu. "Nákupy v e-shopech jsou v Česku velmi oblíbené, obzvláště u elektroniky, kde mohou ušetřit proti kamenným prodejnám od desítek po tisíce korun u dražší elektroniky," připomněl Kozub. Podle jeho slov s tím souvisí i platby zboží nakoupeného on-line. Konzervativní nakupující sice platí dobírkou, ale u dražšího zboží je běžný i nákup na úvěr nebo platba kreditní kartou on-line.

"Postupem času stále více a více lidí nakupuje na slevových portálech, kde nejčastěji najdou různé služby, nabídky restaurací nebo pobytové zájezdy. V průzkumu se tak vyjádřilo přes 40 procent lidí," říká k výsledkům průzkumu analytik.

Zajímavé je, že slevy a akční nabídky nevyužívají pouze nízkopříjmové skupiny obyvatel.  Skoro polovina lidí s příjmem nad 25 tisíc potvrdila, že v posledních měsících nakupuje zboží na aukčních portálech. "Zde ale nejde jen o čistou chuť ušetřit. Lidé zde často nakupují i proto, že mají šanci zažít trochu adrenalinu při soutěžení o nejlepší cenu s ostatními přihazujícími," zakončil Michal Kozub.

Související

Slevy, ilustrační fotografie

Startují povánoční výprodeje, pokračovat budou celý leden

V kamenných obchodech dnes začínají povánoční výprodeje, pokračovat budou zpravidla celý leden. Někteří prodejci akce spustili už v polovině prosince, vyplývá z ankety ČTK. Prodejny se dnes zákazníkům znovu otevřely, ze zákona musely zůstat dva a půl dne zavřené. Výjimku měly čerpací stanice, lékárny či obchody na letištích.

Více souvisejících

slevy výprodeje průzkumy Obchody

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Japonsko se bouří proti návštěvě Putina na sporných Kurilských ostrovech

Japonská premiérka Sanae Takaiči v čtvrtek ostrými slovy odsoudila vůbec první návštěvu ruského prezidenta Vladimira Putina na sporných Kurilských ostrovech a označila ji za naprosto nepřijatelnou. Ruská státní média informovala, že Putin navštívil ostrov Iturup, který je v Japonsku známý pod názvem Etorofu. Jedná se o jeden ze čtyř ostrovů Kurilského souostroví, na které si dlouhodobě nárokují právo jak Rusko, tak Japonsko.

před 3 hodinami

Češi pozorují zatmění Slunce Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Zatmění Slunce uchvátilo Čechy i Evropany, příští rok nás čeká znovu

Miliony lidí napříč Evropou sledovaly nejvýraznější zatmění Slunce za téměř tři desetiletí. Zatímco obyvatelé Česka měli možnost pozorovat částečné zatmění, během něhož Měsíc zakryl většinu slunečního disku, jiné části kontinentu zažily úplnou tmu. Pás úplného zatmění zasáhl především Grónsko, Island a Španělsko. Pozorovatelé na mnoha místech Evropy reagovali na nebeské divadlo hlasitým jásotem a úžasem.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Prezident Trump

Co znamená podpis příkazu o vakcínách? Trump nemění očkování, ale důvěru v medicinský zázrak

Exekutivní příkaz amerického prezidenta Donalda Trumpa ohledně očkování nevyvolává změny v oficiálních zdravotnických doporučeních Spojených států, podle odborníků však mezi veřejností rozšiřuje nejistotu, zmatek a obavy. Dekret se snaží obnovit rozsáhlé změny v očkovacím kalendáři, které dříve prosazoval ministr zdravotnictví Robert F. Kennedy Jr. a které následně pozastavil federální soudce. Jelikož exekutivní příkazy slouží pouze jako vodítko pro úřady a nemění legislativu ani doporučení odborných vládních agentur, oficiální pokyny Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) zůstávají beze změny.

před 6 hodinami

Andrej Babiš

Babiš obešel Motoristy. Sucho začal řešit se svým bývalým ministrem

Premiér Andrej Babiš se rozhodl opětovně otevřít téma dlouhotrvajícího sucha v České republice a oznámil záměr obnovit Národní koalici boje proti suchu. Reaguje tak na pokračující vlny veder a tropických teplot, které doprovází jedna z nejsilnějších vln sucha za poslední desetiletí. K řešení situace si přizval bývalého ministra životního prostředí a současného hejtmana Ústeckého kraje Richarda Brabce, který se doposud věnoval především svému regionu a otázkám klimatu se vyhýbal.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda našla nový zdroj rekrutů. Studenti ze škol

Kreml ve snaze nahradit vysoké ztráty z válečného konfliktu na Ukrajině zaměřil svou pozornost na akademickou půdu a odborná učiliště. Počátkem letošního roku odstartovala masivní kampaň, která cílíc především na studenty s horšími studijními výsledky nebo na ty, kteří zvažují odchod ze školy, nabízí možnost vstoupit do armády. Hlavním lákadlem se stala služba u nově budovaných jednotek bezpilotních prostředků, jež úřady prezentují jako bezpečnou, prestižní a moderní cestu, jak projít službou v armádě bez přímého ohrožení života.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Brambory za sebou mají bohatou historii

Počasí v Asii je tak extrémní, že se brambory doslova vaří v zemi

Východní Asii zasáhla rekordní vlna veder, která má vážné dopady na zemědělství, veřejné zdraví i infrastrukturu v Jižní Koreji, Japonsku, Číně či Hongkongu. Zvláště těžké škody hlásí jihokorejští zemědělci, kterým extrémní teploty doslova zničily úrodu přímo v půdě. V okrese Jang-gu na severovýchodě země horko proměnilo půdu v takřka rozehřátou troubu, kvůli čemuž sklizené brambory změkly a rozpadaly se jako uvařené. Podobně zasaženi jsou i pěstitelé vodních melounů a jahod v dalších částech země.

před 8 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Dejte nám 10 procent svých raket do Patriotů a zničíme všechny ruské balistické střely, vzkázal Zelenskyj USA

Ukrajina disponuje pouze desetinou střel do systému Patriot, které naléhavě potřebuje od Spojených států k zastavení sílících ruských balistických útoků. V rozhovoru pro stanici CNN to uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj s tím, že většinu dnů tráví nesčetnými telefonáty a neformálními jednáními se spojenci o zajištění dalších dodávek. 

před 9 hodinami

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Trump nebyl sám. Z Turecka s ním potají odletěl jediný ministr

Amerického prezidenta Donalda Trumpa doprovázelo při jeho utajeném odletu z Turecka několik blízkých osobních poradců. K přesunu docházelo na palubě menšího letadla, do kterého se prezident tajně přesunul z původního většího stroje Air Force One. Podle informovaného zdroje CNN s ním na palubě menšího speciálu C-32A cestovala například jeho výkonná asistentka Natalie Harp, zástupce šéfa Bílého domu Dan Scavino nebo ředitel operací Oválné pracovny Walt Nauta. Z členů kabinetu s Trumpem z Ankary v tomto letadle odletěl pouze ministr obrany Pete Hegseth.

před 11 hodinami

Letní počasí

Víkendové počasí přinese změnu. Teploty opět poletí nahoru

Česko si v těchto dnech může odpočinout od horkého počasí, jenže tropy se k nám vrátí ještě tento týden. Další epizoda letního seriálu připadne na víkend, kdy budou maximální teploty stoupat výrazně nad třicítku. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

včera

včera

Adam Vojtěch

Situace se stabilizuje, hlásí ministerstvo. Jde o důležitý lék na rakovinu

Dostupnost tamoxifenu v České republice se výrazně zlepšuje. Díky intenzivní koordinaci Ministerstva zdravotnictví a Státního ústavu pro kontrolu léčiv s výrobci a distributory míří v těchto a následujících dnech do České republiky přes 10 000 balení tamoxifenu. Další dodávky jsou zajišťovány také pro podzimní období.

včera

včera

včera

včera

Padlo obvinění kvůli útoku v Tanvaldu. Útočníka poslal soud do vazby

Kriminalisté v úterý vznesli obvinění v případu pátečního útoku v Tanvaldu v Libereckém kraji. Útočníkovi, který skončil ve vazbě, hrozí za dvojnásobný pokus o vraždu až výjimečný trest. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy