Praha - Nákup na internetu bez možnosti vrátit zboží do 14 dnů. To je nový trik, který na zákazníky zkoušejí někteří provozovatelé e-shopů. Tím ovšem porušují zákon!
Ze zákona má každý zákazník právo do 14 dnů i bez udání důvodu vrátit zboží koupené přes internet. Jenže některé e-shopy se tohle snaží obejít novým fíglem, který má tuhle dvoutýdenní "zkušební dobu" vymazat.
Pokud si totiž chcete na internetu objednanou věc vyzvednout osobně v kamenném obchodě, snaží se obchodníci tvářit jako že je to úplně normální nákup.
"Záměr obchodníků je zřejmý. Předání balíčku s objednaným zbožím prezentují jako nákup v kamenném obchodě, aby nemuseli zákazníkovi přiznat zákonné právo na odstoupení od smlouvy do 14 dnů. Je ovšem zjevné, že se přesto o elektronický nákup jedná," říká vedoucí spotřebitelské poradny dTestu Lukáš Zelený.
Webu TN.cz pak Zelený řekl, že podobné fígle na poškození zákazníků se snaží protlačit především menší e-shopy, u těch větších by podobné praktiky hrozit neměly.
"Ale i ty větší internetové obchody často zavádějí poplatky za osobní odběr zboží, čímž si nejspíš chtějí kompenzovat poštovné a balné. A spoléhají na to, že zákazníci poplatek raději zaplatí, než aby celý nákup absolvovali znovu," doplnil Zelený.
Další nepříjemné překvapení vás pak může čekat například při koupi lednici nebo jiného zboží, kde se platí recyklační poplatek.
Spousta e-shopů totiž uvede cenu bez něj, aby vyšla lépe na serverech srovnávajících ceny. A vy jdete, vyberete lednici, vyplníte všechny formuláře... A při placení najednou zjistíte, že cena nabobtnala o dvě stovky recyklačního poplatku, který obchodník "zapomněl" započítat hned na začátku nákupu.
"I v těchto případech obchodníci spoléhají na to, že zákazník raději zaplatí, než aby hledal jiného obchodníka," popisuje své zkušenosti Lukáš Zelený.
Související
Vrácení zboží na jeden klik? České e-shopy čeká zásadní změna
Policie rozkryla síť podvodných e-shopů. Jediný muž oběti obral o miliony
Aktuálně se děje
před 24 minutami
Mohli jste zachránit životy, kritizuje Zelenskyj spojence po útoku na Kyjev
před 1 hodinou
Do Británie doputovala krásná zpráva z Portugalska. Eugenie porodila holčičku
před 1 hodinou
Policie zahájila trestní řízení kvůli nehodě poslance Filipa Turka
před 2 hodinami
Trump stále nevylučuje další použití síly proti Íránu
před 3 hodinami
Česko opět zasáhnou silné bouřky. Hrozit budou i ráno a dopoledne
před 4 hodinami
Policejní pátrání na jezeře Most. Dva lidé se pohřešují po úterní bouřce
před 5 hodinami
Trumpovi chodil ozbrojený muž po golfovém hřišti. Našly se u něj zbraně
před 5 hodinami
Česko netrápí jen tropy. V Praze a dvou krajích se vyskytuje smog
před 6 hodinami
Kyjev čelil raketám a dronům. Nejméně 14 mrtvých, další lidé jsou zranění
před 7 hodinami
EU zpřísňuje Ukrajincům podmínky pro dočasnou ochranu. Problém hrozí zejména mužům
před 8 hodinami
Horké letní počasí má úřadovat i po víkendu, naznačuje výhled
včera
Knížákova rehabilitace se bude řešit u soudu. Umělec dříve narazil
včera
Vlaky mezi Kolínem a Kutnou Horou zrychlí a přestanou ovlivňovat provoz na koridoru
včera
Občanští demokraté představili kandidáty pro podzimní volby
včera
Morava hlásí poprvé přes 40 stupňů. Nejtepleji ale bylo v Plzni
včera
Požár na Benešovsku se rozšířil i na chatky. Platí zvláštní stupeň poplachu
včera
Hansardův pohřeb byl plný hudby. Vystoupila i Markéta Irglová
včera
Neumím si to představit. Macinka promluvil o Pavlovi a dalším summitu NATO
včera
Dočkala se. Su Ťij se dočkala první návštěvy po více než dvou letech
včera