Praha - V dnešní době se stále více dává česká společnost důraz na formální vzdělání a stále více se zapomíná na to, že práce rukama je stejně důležitá jako práce hlavou. Řemeslníků je jako šafránu a ti skutečně dobří si vydělávají lépe než mnozí absolventi s diplomem.
V přehledu uvádíme medián hrubé mzdy, což je statistický pojem, který uvádí, že polovina lidí bere plat menší a polovina větší. Hodnota je tak přesnější než pojem průměr, který je zkreslen velmi vysokými mzdami anebo extrémně nízkými.
Název profese a průměrná mzda:
Instalatéři plynovodů: 31 120Karosáři a autoklempíři: 26 650Nástrojaři: 26 458Kamenolamači: 24 655Svářeči: 25 207Kováři: 24 202Hradlaři a hláskaři: 23 206Instalatéři vodovodů: 22 494Čističi kanalizací: 19 939Lakýrníci automobilů: 22 674Řezníci a uzenáři: 20 894Brusiči nástrojů, kovů: 21 324Porážeči masa, bourači masa: 20 585Tesaři: 19 375Skláři: 19 461Zedníci: 18 063Keramici: 19 161Pekaři: 14 626Kuchaři: 14 204
(Zdroj: ISPV)
Pokud vám řemeslo nic neříká, pak se studium, především vysokoškolské vyplatí, což sami poznáte nejen při hledání zaměstnání, ale především na výplatní pásce. Lidé se základním vzděláním totiž pobírají v průměru 13 tisíc korun hrubého. Lidé se středoškolským vzděláním bez maturity na svých výplatních paskách pravděpodobně uvidí částku kolem 19 tisíc. Mzdy potom rostou úměrně typu vzdělání.
Související
Česko by bez pracovní migrace čelilo problémům, říká ekonom Žídek pro EZ. Jde i o důchody
Novinky u pracovního volna. Ministerstvo řeklo, co bude od června jinak
Aktuálně se děje
před 2 hodinami
Kreml rázně odmítl evropská ultimáta. Varoval před zahájením masivních úderů
před 3 hodinami
Domácí Mexiko si zajistilo postup ze skupiny. Kanada zase pro změnu rozdrtila Katar
před 3 hodinami
Trump stupňuje konflikt s Itálií. Meloniová mu vzkázala, ať se stará o sebe
před 4 hodinami
Zelenskyj dal Bělorusku ultimátum: Do týdne stáhne z hranic ruské armádní vybavení
před 5 hodinami
Írán uzavírá Hormuzský průliv. Obvinil USA a Izrael z porušení mírové dohody
před 7 hodinami
Trumpův ministr financí označil Zelenského za parchanta a Mr. Beana na cracku
před 8 hodinami
Rusko se obává dalšího útoku Ukrajiny. Nasadilo další systém Pantsir
před 8 hodinami
Počasí: Silné bouřky dorazily do Česka. Na západě padají dvoucentimetrové kroupy
před 9 hodinami
Příměří dlouho nevydrželo. Izrael opět útočí v Libanonu
před 10 hodinami
Británií zmítá hluboká politická krize. Všichni chtějí konec Starmera, ten rezignaci odmítá
před 11 hodinami
Izrael a Hizballáh dosáhly dohody o příměří
před 13 hodinami
Ukrajinské drony vážně narušují zásobovací linie ruské armády směřující na frontu
před 14 hodinami
Izraelci jsou naštvaní. Trump nás zradil, tvrdí po uzavření dohody s Íránem
před 15 hodinami
Nawrocki odebral Zelenskému nejvyšší polské státní vyznamenání
před 16 hodinami
Počasí přinese o víkendu do Česka tropickou noc i silné bouřky
včera
Myslí si, že je silnější než Napoleon či Hitler. Trump se považuje za nejmocnějšího muže v dějinách
včera
Primátora Karviné Jana Wolfa hledá policie. Odjel si na dovolenou
včera
V Kongu unesli matku s dcerou nakažené ebolou. Policie chrání těla mrtvých střelbou
včera
Trump způsobil další diplomatický skandál. Urazil a naštval celou Itálii
včera
Zelenskyj: Putin slábne, Rusko může své útoky proti Ukrajině zesílit
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek varoval, že by Rusko mohlo zintenzivnit své raketové a dronové útoky, protože pozice ruského prezidenta Vladimira Putina oslabuje. V rozhovoru s novináři proto vyzval občany, aby důsledně dodržovali bezpečnostní opatření a během leteckých poplachů vyhledávali úkryty. Podle Zelenského slábne Putin jak politicky a na bojišti, tak i fyzicky, což ho může vést k provádění ještě tvrdších úderů proti ukrajinskému obyvatelstvu.
Zdroj: Libor Novák