Praha - Pohár trpělivosti s nepoctivými šmejdy v Česku po zveřejnění stejnojmenného dokumentu přetekl. Mnoho obcí proto plošně zakazuje podomní prodej na svém území a neuvědomuje si, že tím poškozují i poctivé prodejce, kteří dávají práci mnoha lidem. Jak je ale poznat a odlišit?
Podle předsedkyně Asociace osobního prodeje Ildiko Dikošové je na prvním místě nutné oddělovat přímý prodej od prodeje na internetu, podomního prodeje, stánkového prodeje na tržištích, telemarketingu a zejména od zájezdového prodeje, který šmejdi zneužívají k vnucení nekvalitních šuntů seniorům tím nejzvrácenějším způsobem.
Obchodní ředitelka společnosti Vorwerk Lenka Hálková dodává, že rozpoznání poctivého obchodníka od šmejda je opravdu oříšek. Přesto má zákazník několik možností, jak se o poctivosti prodejce přesvědčit. "Kartičku nebo průkazku si může vyrobit každý, poctivý obchodník však s sebou vždy nosí také živnostenský list a oprávnění, které má zákazník právo vidět a může si jeho platnost ověřit u vyšších instancí. Asociace osobního prodeje mezi sebe navíc přijme jen poctivé obchodníky, kteří se zavazují nejen dodržovat jistý etický kodex, ale rovněž musí splňovat určité legislativní normy," vysvětlila Hálková.
Zuzana Máchová, ředitelka Oriflame ČR, k tématu doplňuje, že poctivý obchodník rovněž nabízí garance a záruky, jako je například možnost vrátit zboží, se kterým je klient nespokojen. To je něco, na co šmejdi nikdy nepřistoupí a rovněž jeden z důvodů, proč nikdy nebudou mít nic společného s Asociací osobního prodeje.
Jak tedy poznat poctivého obchodníka od šmejda? Zástupci seriozních značek se shodují, že je to opravdu problém a prakticky často nezbývá, než se spolehnout na prověřené a známé značky, s nimiž má člověk již zkušenost, nebo mu je doporučí známí. Mnoho firem působí na celosvětovém trhu více než 100 let, v Česku jsou společnosti, které zde působí více než 20 let. A právě to je podle zástupců Asociace osobního prodeje možné brát jako záruku kvality.
"Plošný zákaz podomního prodeje, jako to udělaly například obce Adamov, Blansko, Přerov, Bohumín, Kunštát a desítky dalších, však není řešením situace. Oni zkrátka vylévají vaničku i s dítětem, i když poctiví obchodníci zaměstnávají více než 200 tisíc lidí jen v Česku," zakončil prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Zdeněk Juračka s tím, že v této problematice, podobně jako v kauze metylalkohol, opět zaspal stát, který situaci řeší, až když je pozdě.
Související
Obchody se připravují na květnové svátky. Zákon je opět omezí
V Rakousku se objevila nebezpečná dětská výživa. Případ se řeší i v Česku
Aktuálně se děje
před 12 minutami
Z Bulharska do vazby. Soud rozhodl o dalším obviněném v pardubickém případu
před 57 minutami
Hokejová baráž opět terčem kritiky. Hadamczik apeluje na tlak na extraligové kluby
před 1 hodinou
Radioaktivita z Černobylu doputovala i do Česka, potvrzuje mapa od meteorologů
před 2 hodinami
Babišova vláda schválila rozpočtovou strategii na další roky
před 2 hodinami
Macinku navštívili policisté na ministerstvu. Kvůli esemeskám prezidentu Pavlovi
před 3 hodinami
První předpověď počasí na letní měsíce. Experti řekli, jaký bude trend
před 4 hodinami
Větší armáda ano, ale kvůli nám, ne Evropě. Macronovy ambice ve Francii tvrdě narážejí
před 5 hodinami
Teherán dostal od Trumpa košem, tak začal jednat s Putinem. Arakčí v Rusku svalil všechnu vinu na USA
před 6 hodinami
Nenávist mezi Zelenským a Putinem přijde Trumpovi k smíchu
před 7 hodinami
Ministerstvo zveřejnilo nové cenové stropy pro prodej pohonných hmot
před 8 hodinami
Vláda schválila prodloužení regulace marží u pohonných hmot. Ceny bude nově určovat jinak
před 8 hodinami
Írán navrhl USA ukončení blokády Hormuzského průlivu. Ovšem za vysokou cenu
před 9 hodinami
Britský král Karel III. se sejde s Trumpem. Bude v bezpečí, slíbil mu prezident
před 10 hodinami
Britům dochází trpělivost. Tlačí na Starmera, aby proti Trumpovi vytvořil vlastní verzi evropské obchodní bazuky
před 11 hodinami
Politico: Válka mezi USA a Íránem se pro EU mění z ekonomického šoku v závažnou krizi
před 12 hodinami
Kim Čong-un ocenil vojáky bojující na Ukrajině. Národu je představil jako symboly oběti a loajality
před 12 hodinami
Motivem útočníka zřejmě byla nenávist k Trumpovi. Vyjma politiků nechtěl nikoho zranit
před 14 hodinami
Počasí se pořádně oteplí. O prodlouženém víkendu dorazí téměř letní teploty
včera
Nejhorší jaderná katastrofa v dějinách. Okolí Černobylu může být neobyvatelné i tisíce let
včera
Timmy rozpoutal v Německu bouři. Vědci mluví o týrání, konspirační teoretici vytváří kolem velryby auru
Přípravy na záchrannou operaci pro dvanáctitunového keporkaka, který již téměř měsíc uvízl v mělkých a málo slaných vodách u německého ostrova Poel, vrcholí. Soukromá iniciativa financovaná dvěma bohatými mecenáři plánuje přepravit zvíře přezdívané Timmy na speciálním pontonu se vzduchovými polštáři čtyřicet kilometrů směrem do Severního moře, odkud by se keporkak mohl vrátit zpět do Atlantiku.
Zdroj: Libor Novák