Developeři se houfně zbavují svých projektů

Praha - Trh zaplavily desítky developerských projektů k okamžitému prodeji, investoři a developeři, kterým krize nezpůsobila existenční potíže, mají z čeho vybírat, píše deník E15 ve svém pátečním vydání.

Nejvíc se nyní nabízejí pozemky pro rezidenční výstavbu, ale dlouhý je i seznam logistických areálů, kancelářských komplexů nebo nákupních center. „Proti loňskému roku stoupl počet výběrových řízení a dražeb o sto procent. Razantní je zejména nárůst požadavků ze strany developerů na prodej projektů v různé fázi příprav,“ potvrzuje předseda představenstva dražební firmy Naxos Lubor Svoboda. Silní developeři mají denně na stole projekty o desítkách i stovkách bytů.

„Dostali jsme například nabídku na projekt izraelské společnosti Neocity. Cena za pozemek bývalého cukrovaru v Modřanech se stavebním povolením pro 257 bytů byla 155 milionů korun,“ říká šéf developerské firmy Ekospol Evžen Korec. Cena byla podle něho příliš vysoká. Kupce hledají pod silným tlakem věřitelů často majitelé komerčních areálů. Do nedobrovolné dražby poslala UniCredit Bank pozemek v plzeňské průmyslové zóně Borská poe, který patří developerské firmě AIG/Lincoln. Po dohodě s Českou spořitelnou a současnými vlastníky vyhlásil Naxos výběrové řízení na pozemek pro Obchodní centrum Brno. „Často jde o velmi kvalitní projekty. Současní majitelé se jich zbavují kvůli omezeným možnostem pro rozvoj svého podnikání nebo proto, že už se chtějí orientovat jen na pár klíčových projektů,“ vysvětluje Svoboda.

Nabídka developerských projektů k odprodeji raketově roste. Přibývá také investorů, především z řad tuzemských firem i fyzických osob, kteří hledají příležitosti. Pozemky a plány na novou výstavbu si ovšem pečlivě vybírají. Řada obchodů stále ztroskotává na rozdílných představách o ceně. Čile se obchoduje hlavně s menšími rezidenčními projekty. „Zatím jsme odkoupili dva bytové projekty v Michli a Košířích a také pozemky v Hovorčovicích u Prahy zhruba pro 70 rodinných domů,“ uvedl majitel společnosti Central Group Dušan Kunovský a dodal, že o dalších akvizicích jedná.

Aukční síň Gavlas nyní prodává pozemek s projektem na Rezidenci Michelský mlýn v Praze 4 za 53 milionů korun. „Lokalita není špatná, ale průměrná velikost bytů nám tady podle studie vyšla 121 metrů čtverečních,“ poukazuje šéf developerské firmy Ekospol Evžen Korec na častý problém plánů, které vznikaly ještě před vypuknutím krize. Za desítky milionů korun nabízejí menší developeři i pozemky v pražských Záběhlicích, Liboci, Radlicích či Zličíně. Největší bytový projekt se nyní v Praze snaží zpeněžit developerská firma Sekyra Group. V Centru Malešice ještě předloni plánovala vystavět na 650 bytů. Na prodej je i předpokládaná rezidenční část v brownfieldu Waltrovka, který vlastní česko-irská firma Red Group. „Jednali jsme, ale požadovaná cena byla zhruba dvojnásobná proti částce, již jsme ochotni zaplatit,“ zdůraznil Korec. Inzerují se také rozsáhlé pozemky pro komerční výstavbu.

Aukční síň Gavlas aktuálně nabízí více než 23 hektarů v Říčanech u Prahy za 105 milionů korun a 31 hektarů v průmyslové zóně Hladké Životice. Poradenská firma CB Richard Ellis zase zprostředkovává prodej devatenáctihektarového areálu farmaceutické firmy Teva v Brně. Společnost Naxos hledá zájemce o pozemky v průmyslové zóně v Plzni a v centru Brna. Kromě rostoucího počtu nabídek přes specializované dražebníky oslovuje hodně developerů potenciální kupce přímo. Jak potvrdil deníku E15 jeden z investorů, na prodej jsou například obchodní centra Palác Flora a Palác Pardubice izraelského developera AFI Europe.

Ten by rád odprodal i některé své pozemky pro rezidence, přestože veřejně to popírá. „AFI Europe projekty neprodává, nicméně se nebrání diskuzi o případném partnerství při realizaci nových projektů,“ sdělil ředitel AFI Europe ČR David Hay. Nenápadně inzeruje své zatím nakreslené projekty společnost Skanska. Na webových stránkách poradenské firmy DTZ nabízí pražské kancelářské budovy nejen potenciálním nájemcům, ale zařadila je zároveň mezi nemovitosti na prodej. Případů, kdy hledají developeři nájemce, ale také jen zájemce o pozemek s projektem, je podle realitních makléřů v současné době celá řada.

Související

Miroslav Singer, bývalý guvernér ČNB

Praha má nový tým investičních expertů, členem je i exguvernér ČNB Singer

Vedení hlavního města ustavilo investiční expertní výbor své organizace Pražská developerská společnost (PDS). Fungovat bude jako poradní sbor ředitele a jedním z jeho pěti členů bude bývalý guvernér České národní banky (ČNB) Miroslav Singer. Vyplývá to z materiálu, který dnes schválili pražští radní.
Jan Birke /ČSSD/

ČSSD: Obce by měly od developera dostat 25 procent bytů pro své účely. Analytici návrh kritizují

Obce by měly mít při povolování výstavby bytů právo od developerů žádat až čtvrtinu nových bytů pro svoje účely. Počítá s tím poslanecký návrh ČSSD o veřejně prospěšných bytových společnostech, který by měl obcím usnadnit výstavbu bydlení. Představitelé sociálních demokratů o tom dnes informovali na setkání s novináři. Obce by developerům za byty platily pouze nákladovou cenu, zákon by měl podle ČSSD snížit ceny bytů až o třetinu.

Více souvisejících

developeři reality

Aktuálně se děje

před 48 minutami

António Guterres

Londýn se v extrémním počasí doslova vaří, lidstvo čelí souběhu dvou krizí, varoval šéf OSN

Generální tajemník OSN António Guterres v hlavním projevu na Klimatickém týdnu v Londýně varoval, že britská metropole se kvůli vlně extrémních veder doslova vaří. S odkazem na román Charlese Dickense Příběh dvou měst prohlásil, že lidstvo v současnosti čelí příběhu dvou krizí, kterými jsou klimatická krize vedoucí ke katastrofálním zlomovým bodům a energetická krize odhalující pošetilost světa závislého na uhlovodících. Obě tyto krize mají podle něj společný destruktivní původ ve fosilních palivech. Projev šéfa OSN se časově shoduje s bezprecedentní vlnou veder, která zasáhla západní Evropu.

před 1 hodinou

Evropská unie

Evropská unie čelí vlně kritiky. Plánuje se setkat s delegací Tálibánu

Evropská unie čelí vlně kritiky kvůli plánovanému bruselskému setkání s delegací Tálibánu, které má podle lidskoprávních aktivistů a europoslanců potenciál normalizovat režim systematicky potlačující práva žen. Belgické ministerstvo zahraničí potvrdilo, že afghánským zástupcům udělilo pět jednodenních víz. Schůzka navazuje na několikaměsíční rozhovory, které Evropská komise vede od začátku roku s cílem vyjednat zefektivnění a navýšení počtu deportací afghánských migrantů zpět do vlasti.

před 2 hodinami

Nově zvolený předseda ODS Martin Kupka

Za žalobu si může vláda sama. Opozice se ve sporu s koalicí postavila za Pavla

Krok prezidenta Petra Pavla podit kompetenční žalobu kvůli neumožnění účasti na summitu NATO vyvolal okamžité reakce napříč celou českou politickou scénou. Předseda vlády Andrej Babiš sice rozhodnutí hlavy státu respektuje, avšak podle svého vyjádření ho nepovažuje za dobré řešení vzniklé situace. Zcela opačný pohled mají zástupci dalších politických uskupení, kteří z vyhrocení sporu viní přímo současný vládní kabinet.

před 3 hodinami

Petr Pavel

Pavel podal k Ústavnímu soudu kompetenční žalobu na vládu

Prezident Petr Pavel v pondělí podal k Ústavnímu soudu kompetenční žalobu na vládu. Tento krok učinil v reakci na rozhodnutí kabinetu, které mu neumožňuje zúčastnit se červencového summitu Severoatlantické aliance v Ankaře. Hlava státu považuje postup vládních představitelů za zcela bezprecedentní a mimořádně nešťastný. Pavel se domnívá, že se vládní činitelé tímto způsobem pokoušejí omezit pravomoci, které mu jako prezidentovi přímo garantuje Ústava České republiky.

Aktualizováno před 3 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Počasí: Evropu zasáhla vlna extrémních veder. Umírají děti i senioři, ptáci nepřežijí v hnízdech, zasedají krizové štáby

Evropu zasáhla vlna extrémních veder, kvůli které meteorologové v několika zemích vydali nejvyšší varování. V Anglii a Walesu by teploty mohly překonat dosavadní červnové rekordy z roku 1976 a vystoupit až na 38 až 40 stupňů Celsia. Francie hlásí po vlně veder již 19 obětí, přičemž polovina jejích departementů se nachází v režimu červené výstrahy. Mezi oběťmi jsou i dvě děti, které přišly o život v rozpáleném autě. Kvůli extrémnímu počasí muselo ve Francii zavřít více než 1350 škol.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Keir Starmer, předseda Labouristické strany

Šest premiérů za sedm let. Proč si Británie nedokáže udržet stabilní vedení?

Britská politická scéna prochází mimořádným obdobím nestability, které nápadně připomíná známé heslo z kampaně Billa Clintona o tom, že nejdůležitější je hospodářství. Spojené království v současnosti směřuje k výběru již šestého premiéra během přibližně sedmi let. Hlavní příčinou je dlouhodobě slabá ekonomika, která negativně ovlivňuje příjmy obyvatel a vyčerpává trpělivost voličů. Žádný z politických lídrů totiž zatím nedokázal tomuto nepříznivému vývoji úspěšně čelit.

před 6 hodinami

včera

Ilustrační fotografie.

Na D49 se otevřely další kilometry dálnice. Od tendru to trvalo 18 let

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) tento týden zprovoznilo 7,5 kilometru dlouhý úsek dálnice D49, druhou část stavby Hulín – Fryšták ve Zlínském kraji. Díky tomu je nyní v provozu celý téměř osmnáctikilometrový úsek této dálnice. Stavba narážela opakovaně na odpor aktivistů, brzdily ji dlouhé soudní procesy a na hlavní trase se tak mohlo začít pracovat až koncem roku 2021, přestože zhotovitel vzešel z tendru už v roce 2008. Náklady na realizaci stavby dosáhly včetně inflace 9,5 miliardy Kč bez DPH.

včera

včera

včera

Vláda České republiky

Česko se zapojí do projektu AI Gigafactory. Vláda schválila akční plán pro duševní zdraví

Česká republika bude v evropské soutěži usilovat o vybudování AI Gigafactory. Vláda Andreje Babiše (ANO) k tomu na pondělním zasedání učinila zásadní kroky, když odsouhlasila uzavření dohody o společném zadávání veřejných zakázek s EuroHPC Joint Undertaking. Schválila také Národní akční plán pro duševní zdraví 2026-2030, který nastavuje priority státu v oblasti péče o duševní zdraví, nebo fiskálně-strukturální plán České republiky pro období 2027 až 2030 a jmenovala Editu Stejskalovou novou vládní zmocněnkyní pro záležitosti romské menšiny.

včera

Petr Pavel

Pavel si dává na čas. Pražský hrad oznámil, kdy se vyjádří k rozhodnutí vlády

Na Pražský hrad se obrátila pozornost v okamžiku, kdy dnes vyšlo najevo, že Babišova vláda rozhodla, že prezident Petr Pavel nebude součástí delegace na letním summitu NATO v Turecku. Pavel totiž dříve naznačil, že v takovém případě podá kompetenční žalobu. Na první reakci prezidenta se však bude čekat do úterního dopoledne. 

včera

včera

Petr Pavel a Andrej Babiš

Pavel nebude členem delegace na summitu NATO, rozhodla vláda

Prezident Petr Pavel nemá být podle rozhodnutí vlády součástí delegace na letním summitu NATO v Turecku. V čele delegace bude premiér Andrej Babiš (ANO). Pavel dříve nevyloučil podání kompetenční žaloby, pokud nebude členem delegace. 

včera

včera

Aktualizováno včera

Keir Starmer, předseda Labouristické strany

Starmer oznámil svůj konec v čele Velké Británie

Britský premiér Keir Starmer dal za pravdu spekulacím z posledních dní, když v pondělí oznámil rezignaci na post ministerského předsedy. Informovala o tom britská BBC. Starmer skončí i v čele labouristů, které v následujících dnech a týdnech čeká hledání nového lídra. 

včera

Počasí dnes: Meteorologové opět varují před bouřkami, udeří už odpoledne

Meteorologové i na začátku dalšího červnového týdne varují před tropickým počasím a jinými nebezpečnými jevy. Kromě vysokých teplot v části Česka hrozí v pondělí opět i silné bouřky, vyplývá z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy