Praha - V Česku se začínají objevovat nové rezidenční projekty zaměřené na seniory. Jak informuje úterní vydání deníku E15, například společnost OPTReal plánuje příští rok zahájit na jihovýchodě Prahy výstavbu Senior klubu Zdiměřicese 68 apartmány.
Stárnoucí populace představuje pro developery velké lákadlo. Po nedávném krachu Residence Classis v Průhonicích se začínají objevovat další projekty zaměřené na bydlení pro seniory. Průkopnický projekt v Průhonicích nabízel nadstandardní bydlení v nájmu. Nyní chystá ve stejné lokalitě výstavbu bytů pro seniory společnost OPTReal. Ta je chce prodávat seniorům do osobního vlastnictví. „Jsme klasický developer.V lokalitě jsme prodali na 600 pozemků pro rodinné domy a nyní chceme investovat vlastní zdroje do výstavby komplexu pro seniory,“ tvrdí jednatel OPTReal Michal Rašek. „Z neúspěchu Residence Classis jsme se snažili poučit,“ dodal.
Jak upozorňují právníci, prodej bytů výhradně pro seniory skýtá řadu otazníků. „V kupní smlouvě je potřeba vyřešit, jak zachovat seniorské bydlení. Tedy jak například formulovat právo developera na zpětnou koupi bytu tak, aby se nedostal do rozporu s dědickým právem, upozorňuje Jakub Hlavička z advokátní kanceláře Havel & Holásek. Právě OPTReal počítá s tím, že bude byty zpětně odkupovat za pořizovací cenu navýšenou o inflaci. Udržení skladby obyvatel ale není hlavním úskalím. V základním balíčku služeb pro seniory, jehož cena se má pohybovat kolem deseti tisíc měsíčně, totiž developer nepočítá s lidmi s vážnými zdravotními problémy. „Náš koncept je pro aktivní seniory. Ještě jsme nestanovili hranici, od které bude umožněn pobyt imobilním osobám,“ přiznává Rašek.
Zatím velký experiment představuje záměr společnosti MS development. Firma chce vyzkoušet, jak může pohromadě fungovat klasické rodinné bydlení s areálem pro seniory. V rámci svého rezidenčního projektu Sluníčková zahrada v Lysé nad Labem vyhradí tři bytové domy právě starým lidem. Součástí projektu je objekt služeb. Stejně jako ve Zdiměřicích by zde měla začít výstavba příští rok. Důvodem, proč jsou senior parky zatím ojedinělými projekty, je hlavně financování. „Za standardního fungování by seniorské bydlení představovalo příležitost pro PPP projekty. Ale k tomu jsem velmi skeptický. Klíč drží v rukou banky. Ty musejí najít způsob, jak financovat projekty s dlouhou návratností. Dnes banky do financování nájemního bydlení nejdou,“ připomíná ředitel realitní firmy Central Europe Holding Jiří Pácal.
Na privátní projekty se nevztahují investiční dotace, které poskytuje na domy seniorů například ministerstvo práce a sociálních věcí. Ani s dotacemi ale nenabízí pečovatelské domy rychlý výnos, jak potvrzuje Tomáš Kočí ze společnosti Pečovatelský dům v Písku. Ta zrekonstruovala bývalý objekt kasáren, který patří městu, a nyní v něm provozuje soukromý domov pro seniory. „Předpokládaná návratnost investice je 15 let,“ uvedl na konferenci Stavebního fóra Kočí.
Stát si zatím neví s bydlením pro seniory rady. „Žádnou jeho definici nemáme. Není nijak stanoveno, co je považováno ještě za bydlení a co už je hospitalizace,“ přiznává Petr Wija z ministerstva práce a sociálních věcí. Zodpovědnost za potřebu dalších domů se specifickou péčí si jeho rezort přehazuje s ministerstvem pro místní rozvoj. „V Radě vlády pro seniory a stárnutí populace toto téma zatím nedostalo takovou pozornost, jakou by si zasluhovalo,“ připustil Wija.
25. března 2026 13:26
Válka v Íránu se propíše o peněženek Čechů. První velký dodavatel energií zdražuje
Související
Cíle Babišovy vlády odhaleny. Vrátí se EET či slevy v dopravě, změny i u důchodů
Kupka oznámil další postup digitalizace stavebního řízení. Stanovil i termín
Stavebnictví , důchodci, senioři
Aktuálně se děje
včera
V USA začínají mohutné protesty proti Trumpovi. Demonstruje se i v Evropě či za polárním kruhem
včera
Velrybu zaseklou na mělčině v Německu záchranáři po týdnu vysvobodili. Druhý den uvízla znovu
včera
Ulice zejí prázdnotou. Kanaďané kvůli Trumpovi masivně bojkotují americké obchody a služby
včera
Každý student se bude učit střílet. Lotyšsko kvůli Rusku zavádí povinný vojenský výcvik pro střední školy
včera
Česko zůstane bez ochrany? Trump chce členům NATO neplnícím závazky sebrat právo na aktivaci článku 5
včera
Prezident USA zvažuje přejmenování Hormuzského průlivu na Trumpův průliv
včera
Kallasová se na schůzce G7 pohádala před ostatními ministry s Rubiem
včera
Rubio se rázně pustil do Zelenského. Obvinil ho ze lži
včera
Nová varianta covidu znepokojuje odborníky. „Cikáda“ už se dostala i do Česka
včera
Dnes v noci začne platit letní čas. Ručičky se posunou o hodinu dopředu
včera
Politico: Česko je na tom ze všech států nejhůře. Na obranu dává ještě míň než Maďarsko
včera
Klíč k Hormuzskému průlivu leží na sedmi ostrovech. Pokud je americká armáda obsadí, čeká ji peklo na zemi
včera
Počasí o víkendu. Tepleji bude dnes, hrozí další sněžení
27. března 2026 21:54
Důchodů se mají dotknout změny. Jsou plánované ve dvou fázích
27. března 2026 21:01
Tři roky se čekalo. Babiš obnovuje společná vládní jednání se Slováky
27. března 2026 19:56
ČT se obává kolapsu. Lidé přijdou o StarDance, varuje Grolich
27. března 2026 19:13
Trump oznámil, kdy pojede do Číny. Návštěvu odložil kvůli válce s Íránem
27. března 2026 18:29
Tak zaúřadovalo zimní počasí. Na východě napadly desítky centimetrů sněhu
27. března 2026 17:45
Konec střídání času na obzoru. Zdechovský věří, že EU se brzy dohodne
27. března 2026 16:40
Ruská státní pokladna se tenčí. Putin vyzval oligarchy, aby podpořili obranný rozpočet země
Ruský prezident Vladimir Putin se v reakci na tenčící se zdroje státní pokladny obrátil na domácí oligarchy s výzvou, aby finančně podpořili obranný rozpočet země. Podle informací deníku Financial Times hodlá Moskva pokračovat v invazi na Ukrajinu minimálně do doby, než její síly plně ovládnou zbývající části východního Donbasu.
Zdroj: Libor Novák