Ministryně Kovářová chce prosadit trestní odpovědnost firem

Praha - Ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová chce ještě před volbami prosadit ve vládě návrh zákona, který by zavedl trestní odpovědnost právnických osob. Podle středečních informací Hospodářských novin by firmám hrozil trestní proces například za korupci, praní špinavých peněz nebo hackerství.

Nový zákon by měl umožnit trestání firem za korupci, poškozování přírody nebo podvody. Návrh zákona, který mají Hospodářské noviny (HN) k dispozici, vyjmenovává i další činy, za něž by firmě hrozil trestní proces. Je mezi nimi třeba i praní špinavých peněz, ohrožování zdraví, zaměstnávání cizinců načerno nebo hackerství.

Podle dosud platné legislativy je možné například za korupci odsoudit jen konkrétního zástupce firmy, podle nového zákona by ale celé firmě hrozila pokuta nebo dokonce zrušení. Jak upozorňují HN, Česko je dnes jednou z mála evropských zemí, která takovou normu nemá, přestože ji požaduje Evropská unie. Zároveň ale zahraniční zkušenosti ukazují, že není jisté, jestli trestání firem před soudem je účinné.

O trestní odpovědnosti firem rozhodovali zákonodárci už jednou, před šesti lety ho ale shodila ve sněmovně ODS. Zákon nemá jasnou podporu ani teď. "Mezi politiky necítím jednoznačnou podporu," uznala sama ministryně. Pokud vláda Jana Fischera zákon schválí, zabývat se jím bude až nová sněmovna, která může normu ještě upravovat.

Související

Více souvisejících

Daniela Kovářová

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 26 minutami

Aktualizováno před 29 minutami

před 32 minutami

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Jihočínské moře, ilustrační fotografie.

Napětí v Jihočínské moři: Zajímá Čínu i USA, brzy tu hodlá cvičit ASEAN

Asijský blok Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN) uspořádá první společné vojenské cvičení v Jihočínském moři. Podle stanice CNN půjde o nejnovější mnohostranné bezpečnostní cvičení v době rostoucího napětí a nejistoty v regionu. V Jihočínském moři se přou o moc zejména Washington s Pekingem, nicméně tato vodní plocha hraničí s břehy několika členských zemí ASEAN – a ty si nárokují svůj podíl.  

před 2 hodinami

před 2 hodinami

II. světová válka

Před 81 lety nacisté obklíčili Lidice, vypálili je do základů

9. a 10. června roku 1942 se v Československu odehrála jedna z nejtemnějších kapitol druhé světové války. Malé městečko Lidice, ležící nedaleko Prahy, bylo zcela vymazáno z mapy nacisty jako odvetná akce za atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Tento brutální čin se stal symbolem hrůzy a nespravedlnosti, kterou válka přinesla do životů mnoha nevinných lidí.

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie.

Rusové předali Maďarsku válečné zajatce s ukrajinským občanstvím. Kyjevu nic neřekli

Ruská pravoslavná církev údajně zorganizovala předání 11 válečných zajatců zakarpatského původu Maďarsku. Bojovali na straně ukrajinských ozbrojených sil, přesto Moskva jejich navrácení nekoordinovala s Kyjevem. V zakarpatské oblasti žije výrazná maďarská menšina, která však má ukrajinské občanství. Bojovníci patrně pocházeli z řad tohoto etnika. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Boris Kollár

Slovensko míří k volbám, startuje kampaň. Politici si jdou po krku už delší dobu

Předseda Národní rady Slovenské republiky (NR) Boris Kollár v pátek vyhlásil konání předčasných parlamentních voleb na sobotu 30. září. Politické strany, hnutí a koalice musí 90 dní před dnem konání voleb podat kandidátní listiny a zaplatit kauci 17 tisíc eur. Ta se vrátí stranám, které ve volbách dostanou alespoň 2 % hlasů. Zveřejněním rozhodnutí o konání voleb ve sbírce zákonů začíná oficiální volební kampaň, uvedla TASR. Stalo se tak dnes. Kampaň může odstartovat, politici si ale jdou po krku už dlouho.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

I na stará kolena vypadá Schwarzenegger pořád drsně.

Terminátora měl hrát O.J.Simpson, prozradil Schwarzenegger v novém dokumentu

Bývalý hráč amerického fotbalu O.J. Simpson měl být původně obsazen do kultovní role zabijáckého robota Terminátora ve stejnojmenném filmu. Producenti ale měli dojem, že by mu nikdo neuvěřil, že může někoho zabít, prozradil v novém dokumentárním seriálu Netflixu americký herec rakouského původu Arnold Schwarzenegger.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Čína se dohodla s Kubou na vybudování špionážní stanice na ostrově

Čína se dohodla s Kubou na vybudování své špionážní stanice na ostrově. Píše o tom dnes deník The Wall Street Journal (WSJ) s odkazem na zdroje z americké administrativy. 

Zdroj: ČTK

Další zprávy