Praha - Lidé se bojí o své peníze a investují do zlata. I méně bohatí kupují mince či medaile. Píše o tom páteční Mladá fronta Dnes.
V Abú Zabí, v jednom z Emirátů, začal fungovat první zlatomat na světě. Úsměvná událost v zemi bohatých šejků ilustruje celosvětový jev. Vypukla totiž zlatá horečka. Lidé, i velcí investoři se začali bát o své peníze. Čím dál více z nich nevěří, že centrální banky zvládnou těžkou ekonomickou situaci a vracejí se tak k tomu, co si drželo cenu od pradávna - ke zlatu.
Poptávka po něm v posledních dnech raketově vystřelila a ceny lámou rekordy. Za měsíc stoupla cena unce téměř o 3,5 tisíce korun. I v Česku stále více lidí vkládá peníze do zlata. A to jak do mincí a medailí, které jsou pro běžné lidi nejdostupnější, tak do takzvaných zlatých investičních fondů.
"V posledních dnech se stává, že dodávky takzvaného investičního zlata (slitky o určité váze určené k uložení peněz) nabírají kvůli velkému zájmu skluz. Jde sice maximálně o den, dříve jsme jej však měli běžně skladem," říká Pavel Trník z firmy Zlaté mince - numismatika, která drahé kovy prodává. Roste i zájem o investice do zlatých fondů, kdy si lidé nekupují zlato, na něž by si doma mohli sáhnout. Namísto toho si kupují drahý kov v sejfech například švýcarských bank.
Související
Nejvýznamnější vědecké objevy uplynulého roku: Prosakování zlata a bujarý život na místě, kam Slunce nedosáhne
Americe se už nedá věřit? Německo zvažuje, že své zlaté rezervy stáhne z USA
Aktuálně se děje
včera
Odradil ji Trumpův přístup? Kanada zavádí zásadní změnu, vytváří mocnou agenturu
včera
Natankujte ještě dnes. Od zítřka ceny pohonných hmot prudce vzrostou
včera
OBRAZEM: Pardubice po 14 letech slaví hokejový titul. Trefil ho Červenka
včera
Kim Čong-un ocenil severokorejské vojáky, kteří na Ukrajině raději spáchali sebevraždu
včera
Německo drží nelichotivý trend. Výrazně se zhoršila i Británie
včera
Život na Kubě se v tichosti hroutí. V zemi kolabují základní pilíře společnosti, varuje koordinátor OSN
včera
Jak na bezpečné pálení čarodějnic? Hasiči vydali důležitá doporučení
včera
Bydlí v obecním bytě, chce legalizovat své černé stavby. Mrázová čelí výzvám k rezignaci, Babiš to neřeší
včera
Modžtaba Chameneí vydal další ostré prohlášení. Trumpovi ustupovat nehodlá
včera
USA řeší zásadní otázku: Pokud je "86 47" trestný čin, skončí za mřížemi tisíce lidí?
včera
Otevření Hormuzského průlivu, ale za vysokou cenu. Co obsahuje nový íránský mírový návrh zaslaný USA?
včera
Timmy míří ke břehům Švédska. Skončí v čelistech kosatek, nebo se utopí, varují vědci. Dánsko se od něj distancuje
včera
Pentagon zvažuje, že stáhne 40 000 amerických vojáků z Německa
včera
EU čelí nečekanému problému. Zjistila, že vůbec neví, kolik má ropy
včera
Cena ropy dál prudce roste. Je nejvyšší za poslední čtyři roky
včera
Problematický aspekt počasí v Česku. Řeší se opakovaně a už i letos
29. dubna 2026 22:00
Trump už se nahlas hlásí ke královské rodině. Mohou za to britští novináři
29. dubna 2026 21:12
Babiš je na první cestě mimo EU. V Ázerbájdžánu jednal o dodávkách ropy a plynu
29. dubna 2026 20:24
Ledecká půjde do další zimní sezóny bez lyžařských koučů Gampera a Banka
29. dubna 2026 19:56
Obchody nemají na vybranou. V květnu se jednou musí řídit zákonem
V květnu se opět uplatní zákon, který omezuje otevírací dobu obchodů během vybraných státních svátků. Supermarkety budou během jednoho z následujících dvou pátků nedostupné. Tento týden ale můžete být v klidu.
Zdroj: Jan Hrabě