Praha - V období let 2010 až 2013 předpokládá ministerstvo zemědělství v rámci druhé etapy programu „Podpora prevence před povodněmi“ investice ve výši 7,398 miliardy korun. Vyplývá to z dokumentu, kterým se má na svém jednání v pondělí zabývat Vláda ČR.
Celková částka na protipovodňovou prevenci ve druhé etapě, která započala v roce 2007, činí přitom 10,5 miliardy korun. V roce 2007 se na protipovodňovou prevenci vyčerpalo ale jen 252,5 milionu korun a v roce 2008 to bylo 870,6 milionu korun. Teprve v loňském roce se investice do prevence povodní v ČR výrazně zvýšily, a to na částku 1,978 miliardy korun.
Program protipovodňové prevence má být financován především ze zdrojů EU, konkrétně z šestimiliardového úvěru od Evropské investiční banky (EIB). Na celkové částce 10,5 miliardy korun se mají dále tři miliardami korun podílet výnosy z privatizace, ze státního rozpočtu má být zabezpečena jedna miliarda korun a zbylých půl miliardy korun by měly tvořit zdroje z územních rozpočtů a fondů EU.
Z pětice státních podniků Povodí investovalo do prevence povodní doposud ve druhé etapě v průběhu let 2007 až 2009 nejvíce Povodí Vltavy, a to více než 741 milionů korun včetně vlastních zdrojů ve výši 65,063 milionu korun. Státní podnik Povodí Labe investoval za stejné období téměř 560 milionů korun, z toho 46,615 milionu vlastních zdrojů. Povodí Odry vydalo na protipovodňovou prevenci zhruba 366 milionů korun, z toho 36,115 milionů ze svého, Povodí Moravy pak pouze něco přes 176 milionů korun včetně vlastních zdrojů ve výši 14,572 milionu korun. Nejméně peněz vydalo na prevenci povodní Povodí Ohře, a to přes 95 milionů korun, z toho 8,035 milionu korun z vlastních zdrojů.
Současně s druhou etapou uvedeného programu běží také program „Podpora obnovy, odbahnění a rekonstrukce rybníků a výstavby vodních nádrží“. Ten měl původně trvat od roku 2007 do roku 2012, v současné době se jedná o jeho prodloužení do roku 2013. Na tento program je vyčleněno 3,2 miliardy korun, největší částku tvoří opět úvěr od EIB ve výši dvou miliard korun. Celkem 0,9 miliardou korun má přispět státní rozpočet a zbylé prostředky v objemu 0,3 miliardy koruna mají být výnosy z privatizací. Ministerstvo v tomto případě předpokládá vytvoření 1,52 milionu metrů krychlových retenčního prostoru v nově budovaných nádrží a 3,2 milionu metrů krychlových retenčního prostoru v rámci rekonstrukce stávajících rybníků.
Celkem miliarda korun má být také na protipovodňovou prevenci investována prostřednictvím pozemkových úprav. Z této částky bylo přitom v roce 2007 vyčerpáno 64 milionů korun, v roce 2008 celkem 45 milionů korun a loni 113 milionů korun. Na období 2010 až 2013 tak zbývá ještě 778 milionů korun.
25. března 2026 13:26
Válka v Íránu se propíše o peněženek Čechů. První velký dodavatel energií zdražuje
Související
Počasí se má uklidňovat. Povodňová hrozba vyvrcholí ještě dnes
Novinky o počasí. Meteorologové rozšířili varování před povodněmi
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Kallasová se na schůzce G7 pohádala před ostatními ministry s Rubiem
před 2 hodinami
Rubio se rázně pustil do Zelenského. Obvinil ho ze lži
před 3 hodinami
Nová varianta covidu znepokojuje odborníky. „Cikáda“ už se dostala i do Česka
před 4 hodinami
Dnes v noci začne platit letní čas. Ručičky se posunou o hodinu dopředu
před 5 hodinami
Politico: Česko je na tom ze všech států nejhůře. Na obranu dává ještě míň než Maďarsko
před 6 hodinami
Klíč k Hormuzskému průlivu leží na sedmi ostrovech. Pokud je americká armáda obsadí, čeká ji peklo na zemi
před 8 hodinami
Počasí o víkendu. Tepleji bude dnes, hrozí další sněžení
včera
Důchodů se mají dotknout změny. Jsou plánované ve dvou fázích
včera
Tři roky se čekalo. Babiš obnovuje společná vládní jednání se Slováky
včera
ČT se obává kolapsu. Lidé přijdou o StarDance, varuje Grolich
včera
Trump oznámil, kdy pojede do Číny. Návštěvu odložil kvůli válce s Íránem
včera
Tak zaúřadovalo zimní počasí. Na východě napadly desítky centimetrů sněhu
včera
Konec střídání času na obzoru. Zdechovský věří, že EU se brzy dohodne
včera
Ruská státní pokladna se tenčí. Putin vyzval oligarchy, aby podpořili obranný rozpočet země
včera
V USA se rozjíždí tichá mocenská válka. Demokraté se snaží vyplnit vakuum po Bidenovi
včera
Německo chce proměnit armádu v nejsilnější bojovou sílu Evropy, než Rusko zaútočí na NATO. Má na to tři roky
včera
Evropa bude prosit Moskvu o energetické suroviny, my si vybereme, komu pomůžeme, tvrdí Putinova pravá ruka
včera
Maďarsko důležitější než Francie? EU se ocitá v kritickém bodě, může skončit jako rukojmí krajní pravice
včera
Babiš vyrazil do boje proti „nehoráznému chování“ čerpacích stanic. Chce zpřísnit kontroly a zastropovat marže
včera
Kdo ničil dívčí školu v Íránu? OSN chce odpovědi, vyšetřování zatím ukazuje na USA
Vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk vyzval k co nejrychlejšímu uzavření vyšetřování tragického bombardování dívčí školy v Minábu. Podle oficiálních íránských zdrojů si tento útok vyžádal životy 168 lidí, z nichž většinu tvořily děti. Türk během debaty Rady OSN pro lidská práva o ochraně dětí v konfliktech zdůraznil, že povinností těch, kteří útok provedli, je vyšetřit celou událost promptně, nestranně a transparentně.
Zdroj: Libor Novák