Podivné praktiky na ministerstvu: Stát čelí žalobě o více než půl miliardy

Praha - K již devátým rokem se táhnoucí kauze ve věci jednoho z výběrových řízení vypsaných Ministerstvem životního prostředí ČR se vyjadřuje Ing. David Beneš ze společnosti REMA Systém.

Celá kauza začala v roce 2005, kdy Ministerstvo životního prostředí ČR nedodrželo ve správním řízení řádný postup a dopustilo se pochybení ve výběrovém řízení o určení Správce historického elektrozařízení ve skupině informačních technologií a telekomunikací. O rok později, tedy v roce 2006, se rozběhl osmiletý soudní spor mezi kolektivním systémem REMA Systém a zmiňovaným ministerstvem.

Během tohoto sporu jsme se setkali s neobvyklými průtahy ze strany MŽP, které mohou vést k důvodnému podezření z existence nadstandardních až klientelistických vazeb na toto ministerstvo. V roce 2010 pak Nejvyšší správní soud České republiky došel k závěru, že zmiňované správní řízení skutečně trpělo vážnými nedostatky, kvůli nimž byl porušen princip nestrannosti. Postupně došlo ke zrušení výsledků správního řízení a celé rozhodnutí bylo označeno za nezákonné. Soudy také během oněch 8 let opakovaně rozhodly, jaké další kroky má v této věci MŽP podniknout. Bohužel ministerstvo se vyhýbalo své odpovědnosti a nijak nereagovalo na naše snahy o navázání komunikace, uvádí se v tiskové zprávě společnosti REMA, kterou mají EuroZprávy.cz k dispozici.

V návaznosti na rozsudek Městského soudu v Praze z 8. října 2013 jsme se začali domáhat náhrady škody, která nám byla činností Ministerstva životního prostředí ČR způsobena a kterou soudní znalec odhadl na sumu přesahující půl miliardy korun. Zmiňované rozhodnutí stanovilo, že v řízení na ochranu proti nečinnosti má být sjednána náprava nejpozději do 31. prosince 2013. MŽP však v zákonné lhůtě od nabytí právní moci rozsudku nařízení soudu nesplnilo.

Z toho důvodu jsme na jaře roku 2014 přišli s návrhem na zahájení exekuce na majetek Ministerstva životního prostředí ČR. Na tuto exekuci MŽP zareagovalo 7. dubna 2014 vydáním opravného rozhodnutí ve věci výše zmiňovaného správního řízení. Podle Asociace Informačních Technologií a Telekomunikací (AITAT) je však toto rozhodnutí v rozporu s platným rozsudkem i se zásadami správního řízení. AITAT se po tomto kroku rozhodla podat trestní oznámení pro zneužití pravomoci veřejného činitele a korupční jednání.

K 18. červnu 2014 společnost REMA Systém podala k Obvodnímu soudu pro Prahu 10 žalobu o náhradu škody ve výši 581 711 000 Kč způsobené nezákonným rozhodnutím Ministerstva životního prostředí ČR.

Související

Ministerstvo životního prostředí

Policie zasahuje na ministerstvu životního prostředí

V budově Ministerstva životního prostředí ve Vršovicích v Praze 10 aktuálně zasahují desítky policistů kvůli oznámení nálezu podezřelého balíčku doručeného poštou. Z objektu bylo evakuováno přibližně 400 osob. 

Více souvisejících

Ministerstvo životního prostředí Korupce soudy

Aktuálně se děje

před 27 minutami

Barma, ilustrační foto

Myanmar zakázal distribuci menstruačních potřeby. Na černém trhu stojí víc než minimální mzda

Vojenský režim v Myanmaru rozšiřuje plošný zákaz distribuce menstruačních potřeb. Podle místních aktivistů armáda tvrdí, že odpůrci režimu využívají tyto produkty pro účely první pomoci nebo jako výstelku do obuvi, aby absorbovaly pot a krev. Země se nachází v občanské válce od roku 2021, kdy armáda svrhla demokratickou vládu a zahájila násilné represe vůči disidentům.

před 1 hodinou

Velryba uvízla na mělčině na pobřeží Baltského moře

Timmy je volný. Velryba uvízlá v Německu se dostala na svobodu

Plejtvák dlouhoploutvý, kterému veřejnost začala přezdívat Timmy, je opět volný. Poté, co před několika týdny opětovně uvízl, se v pondělí ráno podařilo tomuto mořskému savci znovu vyrazit na cestu. Jeho osud poutá v Německu značnou pozornost, přičemž některé televizní stanice dokonce zřídily nepřetržité videopřenosy, aby sledovaly jeho strastiplnou cestu zálivem Wismar v Baltském moři, kde se zvíře poprvé objevilo koncem března.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Evropská unie

Prokáže věk, umožní elektronický podpis. Do roku 2030 bude moci mít digitální identitu každý, plánuje EU

Evropská komise usiluje o to, aby do roku 2030 disponovali všichni občané a rezidenti členských států Evropské unie digitální identitou známou jako EUDI wallet. Tento nástroj má sloužit jako bezpečný digitální prostředek pro prokazování totožnosti při cestování, práci, využívání veřejných služeb, provádění plateb či podepisování dokumentů napříč celou unií.

před 4 hodinami

Íránská delegace v Pákistánu

Írán dal Trumpovi košem. Odmítnul další jednání s USA

Teherán v současnosti neplánuje účast na nových jednáních se Spojenými státy. Íránská státní média o tomto rozhodnutí informovala v neděli večer. K odmítnutí dialogu došlo krátce poté, co íránská armáda obvinila USA z porušení křehkého příměří. Situace se vyostřila jen několik hodin poté, co Donald Trump oznámil vyslání vyjednavačů do Pákistánu.

před 4 hodinami

Ropná rafinerie

Ceny ropy po uzavření Hormuzského průlivu opět strmě rostou

Světové ceny ropy v pondělí ráno zamířily vzhůru poté, co prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy zachytily a zajistily nákladní loď plující pod íránskou vlajkou. Reakce trhů byla okamžitá. Termínované kontrakty na ropu Brent vzrostly o 4,74 procenta na 94,66 dolaru za barel. Cena lehké americké ropy West Texas Intermediate se zvýšila o 5,6 procenta na 88,55 dolaru.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

USS Lassen

Příměří se hroutí. USA zadržely íránský tanker, Teherán poslal na americká vojenská plavidla drony

Americké námořnictvo se zmocnilo íránské nákladní lodi M/V Touska, která se pokusila proplout americkou blokádou íránských přístavů. Během operace v Ománském zálivu zahájily americké síly palbu a poškodily strojovnu plavidla. Incident eskaloval po šesti hodinách, kdy loď nereagovala na opakovaná varování. Americké velitelství CENTCOM potvrdilo, že následně námořní pěchota na palubu vstoupila.

před 7 hodinami

včera

včera

Markéta Vondroušová

Tenistce Vondroušové hrozí velký problém. Může dostat až čtyřletý trest

Nedávno se představila v rámci kvalifikace Poháru Billie Jean Kingové proti Švýcarkám a jednalo se o jeden z mála jejích startů v tomto roce, protože se v předešlé době trápila se zraněním ramene. Už to tak tovypadalo, že vítězka Wimbledonu z roku 2023 Markéta Vondroušová se pomalu začne vracet do pravidelného zápasového kolotoče, jenže nyní přišla nečekaná rána. České reprezentantce hrozí až čtyři roky zákazu činnosti poté, co vyšlo najevo, že loni v prosinci neodevzdala dopingový vzorek komisařce tak, jak podle pravidel měla.

včera

Daně, ilustrační fotografie.

Daňová přiznání už jsou přijímána jen elektronicky. Čas máte do začátku května

Už ve středu 1. dubna 2026 uplynula základní lhůta pro podání přiznání k daním z příjmů. Nyní je možné podat daňové přiznání už jen elektronicky. Finanční správa zatím eviduje přes 1,6 milionu daňových přiznání. Podíl elektronických podání dosáhl více než 62 %, což potvrzuje pokračující trend digitalizace v oblasti správy daní. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nebezpečná výživa je i v Česku, přiznala firma. Hygienici varovali rodiče

Ministerstvo zdravotnictví či hygienici se zabývají případem nebezpečné výživy pro děti, která se objevila zejména v sousedním Rakousku. Sklenice ale byly zajištěny i v Česku a na Slovensku, přiznala firma HiPP. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy