České obce podnikají ve velkém. Vlastní stovky firem, obraty miliardové

V ČR je 993 společností, které jsou zcela nebo z větší části vlastněné českými obcemi. Ve většině z nich drží obce stoprocentní majetkový podíl. Obecní firmy zaměstnávají více než 50.000 lidí, jejich základní kapitál dosahuje 109 miliard Kč a roční obrat přesahuje 70 miliard korun, vyplývá z analýzy společnosti CRIF.

Nejčastěji tyto firmy podnikají v teplárenství, lesnictví a zemědělství nebo v odpadním hospodářství. Necelá pětina má formu akciové společnosti, většinou jde o společnosti s ručením omezeným. Podle firmy Bisnode je v ČR celkem 501.500 společností s ručením omezeným a akciových společností.

"Obce mohou služby pro obyvatelstvo zajišťovat různými způsoby, ať už jde o přímé poskytování služeb, jejich zajištění pomocí příspěvkové organizace, nákupem od soukromého sektoru nebo právě pomocí vlastních obchodních společností. Nejčastěji se obecní firmy věnují teplárenství, správě lesů, odpadnímu hospodářství a správě obecních nemovitostí. Časté jsou také obecní vodárny nebo skládky komunálního odpadu," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

Menší obce se často k provozování obecních společností spojují. Existují i obecní společnosti, které vlastní deset a více obcí. Obce se nejčastěji sdružují ke společnému provozování vodovodů a kanalizací a skládek.

Teplárenství se věnuje 16 procent obecních společností, 13 procent se zabývá lesnictvím, odpadnímu hospodářství se věnuje 11 procent a stejný podíl se zabývá správou obecních nemovitostí. Největší obecní společnosti se však zabývají dopravou. Dopravních podniků a provozovatelů lanovek a vleků je mezi obecními společnostmi pouze 46, tedy pět procent celkového počtu. Jejich základní kapitál ale tvoří 41 procent veškerého základního kapitálu obecních společností.

Zdaleka největším obecním zaměstnavatelem je Dopravní podnik hlavního města Prahy, který zaměstnává téměř 11.000 lidí. Následují Dopravní podnik města Brna, Dopravní podnik Ostrava a Pražské služby. Pražský dopravní podnik také patří k nejziskovějším obecním společnostem.

"Zisková je přibližně třetina obecních společnosti. Desetina je ztrátová a nadpoloviční většina buď nevykazuje ani zisk, ani ztrátu, nebo u nich ziskovost nelze zjistit," doplnila Kameníčková.

Nejvíce obecních společností, ve kterých má obec rozhodující majetkový podíl, vlastní Ostrava, konkrétně 16. Následuje Praha s 15 obecními společnostmi, Brno se 13 a Zlín, který má deset firem.

Vedle zajištění základních služeb a správy majetku se obecní společnosti věnují řadě jiných činností včetně provozu restaurací, penzionů a hotelů. Některé obce pro své občany zjišťují také kabelovou televizí. Několik obcí se věnuje výrobě nápojů. V jejich rámci převládají obecní pálenice. Největší obecní společností je v tomto oboru Měšťanský pivovar Strakonice, který zaměstnává desítky lidí.

Nejvíce obecních společností vzniklo v prvních letech po rozdělení Československa. Třetina vznikla v letech 1994 až 1998, dalších 24 procent vzniklo mezi lety 1999 až 2003. Mezi lety 2004 až 2008 vzniklo 15 procent obecních společností, pětina potom vznikla v posledních deseti letech a necelá desetina naopak vznikla ještě před rokem 1993.

Související

Volby, ilustrační fotografie.

Nový termín komunálních voleb. V obcích půjdou lidé k urnám v září

V 11 obcích dnes odpoledne skončila lhůta pro předložení kandidátních listin pro nové komunální volby, které se tam uskuteční 16. září. Ve Všesulově na Rakovnicku, kde žije přes 100 obyvatel, nebyla ale do dneška podána žádná kandidátka. Šanci kandidovat tak budou mít obyvatelé této obce zase v příštím termínu mimořádných voleb. 
Ilustrační fotografie.

Obce nesouhlasí s povinným zálohováním plechovek a PET lahví

Zástupci obcí budou v pátek jednat s Ministerstvem životního prostředí o jeho návrhu na povinný systém zálohování PET lahví a nápojových plechovek, jehož parametry ministerstvo v minulém týdnu představilo. Sdružení místních samospráv ČR má vůči návrhu zásadní výhrady. Zavedení zálohování bude mít negativní ekonomický dopad na obce. Komplikace by měla také řada prodejen, na něž by se vztahovala povinnost zálohované obaly od občanů převzít a skladovat.

Více souvisejících

obce firmy Ekonomika

Aktuálně se děje

před 42 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Jiřina Bohdalová v televizním filmu Svatá.

RECENZE: Svatá s démonickou Bohdalovou se pod podnětnou premisou hroutí a učí nás překrucovat

V neděli v lineárním vysílání odpremiéroval očekávaný snímek České televize Svatá, nyní si jej můžete pustit na iVysílání. Produkce spoléhá na osvědčená tvůrčí i herecká jména a po záplavě seriálů a minisérií se navrací k formátu dlouhometrážního televizního filmu. Slibná zápletka prestižního projektu s možnostmi ambivalence však v závěru vyzní banálně a dialog nevede.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

MS v ledním hokeji: Česko - Kanada 3:4. Velký návrat, pak prohra v prodloužení

Česko v závěrečném zápase skupinové fáze domácího mistrovství světa proti Kanadě hrálo o první místo ve skupině A. Za národní tým poprvé na šampionátu nastoupil nejlepší český hráč současnosti David Pastrňák. I on byl na ledě, když národní tým v předposlední minutě dokonal návrat z dvoubrankové ztráty. V prodloužení ale rozhodl o vítězství zámořského týmu Cozens.

před 4 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

V Rusku začaly manévry s nestrategickými jadernými zbraněmi

Ruská armáda v úterý zahájila úvodní fázi manévrů s nestrategickými jadernými zbraněmi, uvedla agentura Interfax s odvoláním na ministerstvo obrany. Cvičení probíhá v Jižním vojenském okruhu, pod který spadají i okupované části ukrajinského území. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 6 hodinami

Teroristé Hamásu

Nepřijatelné a absurdní. Itálie se vyjádřila k zatykači na Netanjahua

Porovnávání Izraele a palestinského militantního hnutí Hamás je nepřijatelné a absurdní. Prohlásil to v úterý italský ministr zahraničí Antonio Tajani poté, co hlavní prokurátor Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karim Khan požádal o vydání zatykačů na představitele Izraele i Hamásu. Uvedla to agentura AFP.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Andrzej Duda

Duda čelí kritice za kondolenci k úmrtí íránského prezidenta

Polský prezident Andrzej Duda čelí kritice za to, že přirovnal smrt íránského prezidenta Ebráhima Raísího ke smrti polského prezidenta Lecha Kaczyńského při letecké nehodě před 14 lety. Íránský prezident zahynul v neděli při nehodě vrtulníku. O incidentu informovala agentura DPA.

před 11 hodinami

Úterní počasí: Silné bouřky udeří už odpoledne. Hrozí i rozvodnění menších toků

V části Česka hrozí v úterý odpoledne a večer a v noci na středu silné bouřky, příslušnou výstrahu vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Napršet v nich může i kolem 50 milimetrů, zesílí také vítr. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy