České stavebnictví letos pravděpodobně vzroste třetí rok po sobě. Podle analytiků, které ČTK oslovila, meziročně stoupne o tři až čtyři procenta. Loni stavebnictví vzrostlo o 9,2 procenta, nejvíce od roku 2003. Analytici upozorňují, že letos obor čelil nedostatků pracovníků i složitému povolování staveb.
"Letošní rok sice pro stavaře nabude tak úspěšný jako ten loňský, ale i tak si neměli moc na co stěžovat. Ceny stavebních prací pokračovaly v rychlém růstu, byl i dostatek nových zakázek. Trvalým problémem zůstával nedostatek pracovní síly. I ve stavebnictví se začne postupně projevovat zpomalování domácí ekonomiky," uvedla analytička Komerční banky Jana Steckerová.
Podle průzkumu společnosti CEEC Research mají stavební firmy v Česku zajištěné zakázky v průměru na deset měsíců dopředu, velké společnosti s minimálním ročním obratem 200 milionů korun na rok. Zhruba pro 30 procent společností je tato doba delší než loni, naopak pětina mluví o zkrácení.
Podle posledních dostupných údajů stavebnictví za deset měsíců vzrostlo v souhrnu o 1,7 procenta. Pozemní stavitelství, tedy především stavba bytů, kanceláří nebo průmyslových hal a skladů, stouplo o 0,9 procenta. Inženýrské stavitelství, které je tvořeno hlavně dopravní infrastrukturou, se zvýšilo o 3,8 procenta.
"Konečný údaj za celý rok ovlivňuje zejména v jeho závěru především počasí. Prozatím se letošní podzim řadí mezi teplejší, a poslední česká data ukazují, že se přeci jen pomalu daří zvyšovat počet vydaných povolení. Je tedy naděje, že v celoročním úhrnu se objem stavební činnosti zvýší o více než dvě procenta," doplnil analytik společnosti Natland Petr Bartoň. Jako brzdu stavebnictví označil komplikovaný systém vydávání stavebního povolení.
Podle údajů ČSÚ ve stavebních firmách v Česku pracovalo na konci prvního pololetí 376.445 zaměstnanců a živnostníků, meziročně o 0,9 procenta více. V porovnání se stejným obdobím předkrizového roku 2008 byl jejich počet nižší zhruba o desetinu. Za posledních 20 let, kdy ČSÚ tato data eviduje, šlo letos ve druhém čtvrtletí o šestý nejnižší počet.
Průměrná mzda ve stavebnictví na konci prvního pololetí meziročně vzrostla o 6,3 procenta na 29.186 korun. V porovnání s celorepublikovým průměrem byla o 14,4 procenta nižší.
Související

Kupka oznámil další postup digitalizace stavebního řízení. Stanovil i termín

Události Petra Nutila: Digitalizace a Babiš v náručí proruských populistů
Aktuálně se děje
před 26 minutami

Trump chválí zásah Národní gardy v Los Angeles. Ta ale ve městě vůbec není
před 1 hodinou

Volby by vyhrálo ANO, koalice Spolu navzdory bitcoinové kauze posiluje
před 2 hodinami

Nečekaná dohra extrémního počasí: Hrozí ničivé dopady na celoplanetární úrovni, varují vědci
před 3 hodinami

Poplach v Rusku: Moskva po dronových úderech Ukrajiny uzavřela letiště
před 4 hodinami

Počasí: Do Česka dnes dorazí další silné bouřky
před 5 hodinami

Mír na Ukrajině je jen iluze. Podle zpravodajců na něj Putin nepřistoupí
před 6 hodinami

Rusko přišlo o víc, než jen bombardéry. Ukrajina zničila i ruskou představu o bezpečnosti
před 7 hodinami

Amerikou otřásají rozsáhlé protesty. Trump povolal tisíce příslušníků národní gardy
před 8 hodinami

Počasí bude příští týden letní, teploty překročí tropickou hranici
včera

Dva prvoligové týmy oznámily své nové trenéry. Boleslav bude trénovat Majer, Slovácko Kameník
včera

Češi zvládli další duel kvalifikace na MS, po Faerských ostrovech a Gibraltaru vyhráli nad Černou Horou
včera

Velký třesk byl největší explozí v celém vesmíru, která ale byla ta druhá? Vědci na to náhodou přišli
včera

Elon Musk smazal příspěvky týkající se konfliktu s prezidentem Trumpem
včera

Blažek pozastavil členství v ODS. Po bitcoinové kauze rezignoval i na vedení jihomoravské organizace
včera

Jakákoliv odveta v této válce už se dá odůvodnit téměř čímkoliv a příkopy mezi znesvářenými stranami se dále prohlubují, říká Řepa pro EZ
včera

Německo se chystá na masivní ruské útoky. Postaví protiatomové bunkry, na obranu dá desítky miliard eur
včera

Nadzvukové létání se po 20 letech vrací. Je ale potřeba vyřešit zásadní problém
včera

Zelenskyj se chce za týden setkat s Trumpem
včera

Rusko po masivním útoku na Ukrajinu obvinilo Kyjev z odkladu rozsáhlé výměny zajatců
včera
Zkáza Hitlerovy námořní pýchy. Krátký, ale nezapomenutelný příběh Bismarcku
Koncem května 1941 se na rozbouřených vlnách severního Atlantiku odehrála jedna z nejdramatičtějších námořních epizod druhé světové války – zoufalý hon desítek britských lodí na německou bitevní loď Bismarck. Tato obrovská a moderní válečná loď, chlouba nacistického Německa, vzbuzovala strach i respekt. Představovala pohyblivou pevnost na moři, kterou nacistická propaganda označovala za prakticky nepotopitelnou.
Zdroj: Tomáš Řepa