Dáme jídlo: Objednávek na Štědrý den bylo letos dvakrát víc než loni

Češi na Štědrý den uskutečnili přes rozvozovou službu Dáme jídlo dvakrát více objednávek než loni 24. prosince. Ve srovnání s předminulým rokem dosáhly letošní objednávky téměř čtyřnásobku. Společnost to dnes uvedla v tiskové zprávě.

Podle ní rozvoz pravděpodobně využilo mnoho lidí, kteří jinak vyrážejí na štědrovečerní jídlo do restaurací. Lidé si častěji než jindy vybírali české pokrmy, které se v podílu objednávek zařadily na druhé místo za pizzu. Obvykle přitom česká kuchyně bývá až čtvrtá v pořadí. Více objednávek než loni očekává Dáme jídlo také na Silvestra a Nový rok.

Pizzu si podle údajů Dáme jídlo vybral na Štědrý den každý pátý zákazník. Mezi objednávkami převažovala, ale ve srovnání s běžnými dny byl její podíl nižší. Na polovinu obvyklé hodnoty se propadl podíl objednávek z rychlého občerstvení. U českých pokrmů nechyběly tradiční jídla jako kapr nebo řízek s bramborovým salátem. Vyšší zastoupení měl 24. prosince v objednávkách také alkohol, mimo jiné například české pivo.

Na Štědrý den zesílila také koncentrace rozvozu ve velkých městech. Podíl Prahy na celkovém počtu objednávek se ve srovnání s obvyklým pracovním dnem zvýšil o více než polovinu. Oproti předchozím rokům vzrostl počet objednávek v Jihomoravském kraji, což lze podle Dáme jídlo přičítat hlavně silnému zájmu zákazníků v Brně. "Větší koncentrace objednávek do velkoměst je na Štědrý den dána tím, že v nich ve svátek zůstává otevřených více restaurací než v regionech. Důvodem je mimo jiné také spotřebitelské chování obyvatel ve větších městech, kteří jsou obecně zvyklí více objednávat on-line," uvedl ředitel marketingu Dáme jídlo Břetislav Stromko.

Vyšší zájem firma předpokládá také na přelomu roku, kdy poptávka meziročně roste přibližně o polovinu a letos by mohla ještě narůst.

Stravovací zařízení mohou z rozhodnutí vlády v boji proti koronaviru občerstvení prodávat jen přes výdejní okna, a to mezi 05:00 a 20:59. Další možností prodeje je rozvoz.

Související

Více souvisejících

Vánoce potraviny jídlo Ekonomika

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 8 minutami

Joe Biden

Biden přijal Fialu v Bílém domě a ocenil Česko jako skvělého spojence

Americký prezident Joe Biden přijal v pondělí odpoledne místního času v Oválné pracovně Bílého domu českého premiéra Petra Fialu (ODS), který je na dvoudenní pracovní návštěvě USA. Podle Fialy je klíčové, že obě země sdílejí hodnoty, jakými jsou lidská práva, svoboda a demokracie. Biden řekl, že Praha je pro Washington skvělým spojencem. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Madame de Pompadour

Nejslavnější královská milenka Madame de Pompadour zemřela před 260 lety

Je tomu přesně 260 let, co zemřela jedna z nejslavnějších královských milenek, která vstoupila do dějin jako Madame de Pompadour. Ačkoliv pocházela z prostých poměrů, dokázala se během několika let vyšplhat mezi společenskou elitu a zajistit si vlivné postavení i bohatství. Majetek ani vliv pro ni však nikdy nebyly na prvním místě.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izraelská odveta za íránský útok může přijít už dnes, píše Wall Street Journal

Izraelská reakce na víkendový íránský útok může přijít už dnes, napsal americký deník Wall Street Journal s odkazem na své zdroje. Podle webu Times of Israel již proběhlo pondělní zasedání válečného kabinetu, který se zabýval možnostmi odvety. Podle stanice Channel 12 je několik variant, přičemž Tel Aviv hodlá zvolit takovou, kterou nezablokují Američané. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Dmytro Kuleba je ukrajinský politik a diplomat, od března 2020 ministr zahraničí ve vládě premiéra Denyse Šmyhala.

Kyjev srovnal Izrael s Ukrajinou: Kdybychom měli stejnou podporu Západu jako Izraelci, ubránili bychom se taky

Úspěch Izraele a jeho spojenců, kterým se v noci na neděli ve velké míře podařilo zmařit masivní útok íránských raket a dronů, naznačuje, čeho by Ukrajina mohla dosáhnout proti ruským vzdušným útokům, pokud by měla větší podporu od svých partnerů. V reakci na nejnovější vývoj na Blízkém východě to v pondělí podle agentury AP uvedl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba.

před 7 hodinami

Ilustrační foto

Dovolená se blíží. Kde na ni vzít, když nejsou peníze?

Letní sezóna se blíží a s ní se zvyšuje i touha po odpočinku a dobrodružství. Mnoho lidí si ale dovolenou nemůže kvůli nedostatku financí dovolit. Naštěstí existuje hodně možností, jak si užít volno naplno i s nízkým rozpočtem a jak nemilou situaci vyřešit.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Přeživší útoku na koncertě Ariany Grande podali žalobu na tajnou službu MI5

Více než 250 lidí, kteří přežili sebevražedný bombový útok na popovém koncertě v anglickém Manchesteru z roku 2017, podalo žalobu na britskou kontrarozvědku MI5.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy