Dvě třetiny českých firem mají jediného majitele

Dvě třetiny společností v ČR mají jednoho majitele. Počet firem s jedním majitelem roste hlavně v posledních několika letech. Více se přitom individualizuje podnikání žen. Ty jsou také o něco poctivější při zveřejňování účetních závěrek, vyplývá z analýzy společnosti CRIF.

V Česku je nyní 525.000 obchodních společností. Na 320.000 z nich má jednoho majitele, 123.000 má dva majitele, 53.000 má tři a více majitelů a u 29.000 počet majitelů nelze určit, protože je vlastní jiná společnost nebo jde o akciovou společnost s více vlastníky. Ze 496.000 společností, u kterých je známý počet vlastníků, tvoří ty s jedním majitelem 65 procent a ty se dvěma a více majiteli 35 procent.

Společnosti s jedním vlastníkem jsou obecně mladší než společnosti s více majiteli. Na 37 procent z nich je na trhu maximálně pět let a dalších 22 procent od šesti do deseti let. Na 59 procent firem s jedním majitelem je na trhu maximálně deset let. U firem, které mají dva majitele, je tento oddíl už pouze 47 procent a u firem se třemi a více majiteli 33 procent.

Podobný obrázek ukazují čísla o celkovém počtu společností podle věku. U firem, které jsou na trhu maximálně pět let, tvoří ty s jedním majitelem 72 procent. U firem starých 11 až 15 let jde o 59 procent, u firem starších dvaceti let o 47 procent.

Postupná individualizace ve vztahu k vlastnictví společností je patrná i v průběhu tohoto roku. Během posledních šesti měsíců se počet společností s jedním majitelem zvýšil o 7000, zatímco počet společností s více majiteli se snížil o 3000.

"Řízení společnosti s jedním vlastníkem je obecně jednodušší. V posledních letech je také založení firmy snazší a finančně dostupnější. Pokud má někdo podnikatelský nápad, může ho častěji než dříve realizovat sám. Dalším důvodem, proč je mezi staršími společnostmi menší počet firem s jedním majitelem, může být ten, že při krátkodobém neúspěchu či hospodářské recesi mohou být o něco odolnější než společnosti s jedním vlastníkem," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

Ze všech společností v ČR je nejvyšší podíl firem s jedním vlastníkem v Praze a v Jihomoraském kraji, kde dosahuje 63 procent. V Olomouckém kraji je to 62 procent. Naopak nejnižší je v Karlovarském kraji, kde má jednoho vlastníka pouze polovina společností.

Společnosti s jedním vlastníkem jsou si většinou podobné bez ohledu na to, jestli je vlastní muž nebo žena. Několik rozdílů zde však existuje. Společnosti vlastněné ženou jsou obecně ještě mladší než společnosti vlastněné jedním mužem. Dvě třetiny společností, které vlastní žena, je na trhu maximálně deset let.

Ženy jsou také poctivější při zveřejňování účetních závěrek. Mezi muži nezveřejnilo účetní závěrku ani jednou za poslední tři roky 57 procent společností, mezi ženami to byla přesně polovina. Ženy se svými firmami také o něco častěji skutečně podnikají. Mezi firmami s jedním majitelem je mezi muži bez obratu a zaměstnanců 34 procent společností, mezi ženami 31 procent.

Související

Vláda ČR

Vláda chce, aby pokračovala podpora firem exportujících na Ukrajinu

Vláda na středečním jednání rozhodla o pokračování podpory firmám vyvážejícím své zboží a služby na Ukrajinu. Schválila také dar pěti nevyužívaných vozů Službě státní ochrany Ukrajiny a rozvojový program státu pro realizaci záměru podpory bydlení, který má pomoci obcím zajistit vhodné pozemky pro výstavbu nájemních obecních bytů.
Ilustrační foto

Kiwi se potýká se ztrátami. Propustí stovky zaměstnanců

Brněnská společnost Kiwi.com, specializující se na vyhledávání letenek, prochází významnými změnami. Přestože firma v roce 2022 zaznamenala růst o více než sto procent a dosáhla příjmů přesahujících šest miliard, stále se potýká s ročními ztrátami. V minulém roce byly náklady o téměř půlmiliardu vyšší než příjmy. 

Více souvisejících

firmy

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 30 minutami

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

před 49 minutami

Natálie Grossová ve filmu Společně sami.

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

před 1 hodinou

Zbyněk Stanjura

Stanjura by uvítal odchod Pavla Novotného z ODS

Ministr financí a místopředseda ODS Zbyněk Stanjura by uvítal, kdyby se Pavel Novotný rozhodl sám ze strany odejít. Stanjura to řekl v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

David Pastrňák

Pastrňák se Zachou prošli zdravotní prohlídkou a jsou blízko účasti na domácím MS

Největší česká hokejová hvězda David Pastrňák je blízko tomu, aby mohla být v pondělí přivítána v Praze, kde by se připojila k národnímu týmu na mistrovství světa. Poté, co útočník se svým Bostonem vypadl z play-off kanadsko-americké NHL, měl nyní projít bez problémů nezbytnou zdravotní prohlídkou a na základě toho ho tak jeho zaměstnavatel může uvolnit. Zdravotní prohlídkou pak prošel i další bostonský medvěd Pavel Zacha.

Aktualizováno před 3 hodinami

před 4 hodinami

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Peter Pellegrini

Pellegrini: Někteří politici nejsou schopni sebereflexe. Na kulatý stůl nedozrál čas

Na kulatý stůl slovenských politických stran zatím ani po atentátu na Roberta Fica (Smer-SD) nedozrál čas, řekl zvolený prezident Peter Pellegrini v neděli. Pellegrini se v týdnu sešel s prezidentkou Zuzanou Čaputovou a navrhl jednání politických subjektů. Občany dnes vyzval, aby se nenechali unést negativními emocemi, které může přinést další politický souboj. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Bouřka, ilustrační fotografie.

Počasí: V Česku dnes udeří bouřky. Meteorologové upřesnili výstrahu

V Česku od dnešní 14. hodiny hrozí silné bouřky. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) aktualizoval výstrahu, která se nově týká severních, severovýchodních a východních Čech a části Moravy až do půlnoci. Nejmenší pravděpodobnost výskytu bouřek je na jižní Moravě a v částech Vysočiny a Zlínského kraje.

před 9 hodinami

Robert Fico

Fico je mimo ohrožení života, oznámili lékaři

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD), který se ve středu stal obětí atentátu, je aktuálně mimo ohrožení života, uvedl v neděli vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Smer-SD). Ficův stav je ale nadále vážný. 

před 9 hodinami

Policie SR, ilustrační fotografie

Slovenská policie obvinila lidi, kteří schvalovali atentát na Fica

Slovenská policie obvinila tři lidi, kteří na sociálních sítích schvalovali středeční atentát na premiéra Roberta Fica (Smer-SD), uvedla policejní mluvčí Denisa Bárdyová. Obvinění jsou v cele předběžného zadržení, informovala agentura TASR. Fico je hospitalizován v nemocnici v Banské Bystrici ve vážném, nicméně stabilizovaném stavu. 

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Tornádo na Ústecku se potvrdilo. Pohybovalo se i přes tok Labe

Podezření na sobotní výskyt tornáda na Ústecku se potvrdilo, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti X. Tornádo se pohybovalo i přes říční tok. Experti se chystají na terénní průzkum místa. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy