EET se pozastavuje, prezident Zeman podepsal příslušný zákon

Elektronická evidence tržeb (EET) se pozastavuje po dobu nouzového stavu a další tři měsíce. Vyplývá to ze zákona, který podepsal prezident Miloš Zeman. ČTK dnes o podpisu informoval prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Vládní opatření reaguje na epidemii koronaviru a má mimo jiné zamezit tomu, aby ti, kterých se EET dotýká, museli navštěvovat osobně finanční úřady.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Zákon znamená, že podnikatelé a další poplatníci, kterých se to týká, nebudou muset evidovat své tržby podle zákona o evidenci tržeb. Sněmovna předlohu schválila v úterý ve stavu legislativní nouze, o den později ho schválil Senát. Nouzový stav vyhlásila vláda 12. března na 30 dnů. S jeho prodloužením by musela souhlasit Sněmovna. Pokud by nouzový stav skončil před polovinou dubna, obnovila by se EET před polovinou července.

Ministerstvu financí jde o to, aby omezilo návštěvy finančních úřadů poplatníky, kteří si tam kvůli třetí a čtvrté fázi EET musí dojít vyzvednout účtenky nebo autentizační údaje.

Podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) navíc nastává doba, kdy většina poplatníků z první i druhé fáze musí vyměnit své dosavadní certifikáty a získat nové autentizace. Ministerstvo proto chce, aby si pro ně nemuseli chodit.

Takzvaná třetí a čtvrtá fáze EET měla nastat podle dosud platného zákona 1. května. Evidence se měla rozšířit na všechna zbývající odvětví ekonomiky. Až toto rozšíření nastane, zahrne nově hlavně řemeslníky, ale třeba i taxikáře, lékaře, advokáty a podobné profese. Výjimku bude mít předvánoční prodej kaprů nebo některé sociální služby.

EET začala platit 1. prosince 2016 pro restaurace a ubytovací zařízení. Od března 2017 je povinná pro podnikatele ve velkoobchodu a maloobchodu. Podle dostupných informací je do EET zapojeno téměř 200.000 podnikatelů, kteří dosud evidovali 13,7 miliardy účtenek.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Covid-19 ochromil 90 procent autopůmyslu, sdružení chce prodloužení…

07.04.2020 09:46 Kvůli epidemii covid-19 je nyní fakticky ochromeno téměř 90 procent automobilového průmyslu v České…

Lidovci chtějí pro OSVČ na vedlejší činnost alespoň 12 500 korun

07.04.2020 08:44 KDU-ČSL chce příspěvek pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) na vedlejší činnost alespoň 12…

Bezúročné půjčky pro pražské firmy už tento týden? Podle Havlíčka žaádají…

06.04.2020 20:18 Program na bezúročné úvěry pro pražské firmy zasažené v souvislosti s koronavirem by měl být…

Banky zatím dostaly 140 000 žádostí o odklad splátek úvěrů

06.04.2020 18:19 Banky k dnešnímu dni obdržely banky téměř 140.000 žádostí o odklad splátek úvěrů od klientů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy