Počet firem, které nespolehlivě odvádí DPH, se loni meziročně zvýšil o 3382 na 20.089. To představuje nárůst o více než pětinu. Vyplývá to ze statistik poradenské společnosti Bisnode. I když problémové subjekty přibývají stále rychlým tempem, v porovnání s rokem 2018 jejich růst výrazně zpomalil.
Černá listina nespolehlivých plátců DPH a nespolehlivých osob aktuálně čítá 6106 nespolehlivých plátců DPH a 13.983 nespolehlivých osob. "Celkem tak jde o 20.089 firem, které mohou své obchodní partnery přivést do problémů, pokud neodvedou daň z přidané hodnoty," zhodnotila statistiku analytička Bisnode Petra Štěpánová.
Nespolehliví plátci DPH budou podle ní zcela jistě přibývat i v dalších měsících, nicméně aktuální data naznačují, že o něco pomaleji. V roce 2018 přibylo 4727 nespolehlivých společností, zatímco v uplynulém roce to bylo 3382 subjektů.
Nejvíce seznam nespolehlivých plátců a osob plní společnosti s ručením omezeným a živnostníci. Ke konci roku 2019 to bylo 15.696 společností s ručením omezeným a 2278 živnostníků.
"Mezi lety 2018 a 2019 v registru přibylo 2706 společností s ručením omezeným a 329 živnostníků. A to přesto, že nejčastější právní formou pro podnikání v ČR jsou živnostníci," dodala Štěpánová. V ČR koncem roku působilo téměř 482.000 s.r.o. a 1,942.000 živnostníků. "Na trhu je tak 3,3 procenta s.r.o., které porušily povinnosti vztahující se ke správě daně, nemá v pořádku daňové doklady a úřad jí vyměří daň alespoň 500.000 Kč nebo podnik podezřelý z účasti na podvodu," uzavřela analytička.
Z regionálního pohledu se nespolehliví plátci DPH koncentrují v okolí metropolí. V hlavním městě Praze má registrované sídlo 11.201, tedy 54 procent nespolehlivých subjektů, a v Jihomoravském kraji 2662 firem, což představuje 13procentní podíl.
Institut nespolehlivé osoby byl zaveden novelou z července předloňského roku. Nespolehlivou osobou se na základě rozhodnutí správce daně může stát fyzická i právnická osoba. Jsou to buď subjekty, které nejsou plátci DPH a závažným způsobem poruší povinnosti vztahující se ke správě daně, nebo subjekty, které přestaly být plátcem DPH v okamžiku, kdy byly uvedeny v registru nespolehlivých plátců DPH. Za nespolehlivého plátce může být označena i společnost, která opakovaně neplní lhůty pro povinná podání.
"Nespolehlivá osoba tak už není plátce DPH, nicméně naprostá většina nespolehlivých plátců DPH má zrušenou registraci DPH a stává se z nich nespolehlivá osoba," vysvětlila Štěpánová.
Související
Nové sazby DPH, škrtání slev na dani, konec školkovného... Začal platit konsolidační balíček
Obchody slíbily, že snížení DPH se promítne do cen potravin, tvrdí ministři
DPH , firmy , Ekonomika , živnostníci , Daně
Aktuálně se děje
před 4 minutami
Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN
před 52 minutami
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
před 1 hodinou
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
před 1 hodinou
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
před 1 hodinou
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
před 2 hodinami
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
před 3 hodinami
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
před 4 hodinami
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
před 5 hodinami
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
před 5 hodinami
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
před 6 hodinami
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
před 6 hodinami
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
před 7 hodinami
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
před 8 hodinami
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
před 9 hodinami
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
včera
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
včera
Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony
Letadlo ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bylo podle zpráv sledováno čtyřmi drony vojenského typu těsně před přistáním na dublinském letišti v pondělí. Zdroje deníku The Journal uvedly, že drony vzlétly z místa na severovýchodě irské metropole. Tyto bezpilotní stroje pak letěly směrem k letové trase ukrajinského prezidenta, čímž narušily bezletovou zónu, která byla zavedena irským úřadem pro civilní letectví (IAA) pro dobu jeho návštěvy.
Zdroj: Libor Novák