Podmínky v českém zpracovatelském sektoru vykázaly v březnu kvůli pandemii nejprudší zhoršení od května 2009. Index PMI, který sleduje výrobu, nové objednávky, zaměstnanost, termíny dodávek a zásoby, klesl v březnu na 41,3 z únorových 46,5 bodu, informovala dnes společnost IHS Markit. Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem. Výsledek nad 50 bodů znamená zlepšení sektoru.
Březnová data PMI ukázala na prudké zhoršení českého zpracovatelského sektoru, z velké části způsobené zastavováním výrobních provozů a ostrým snížením poptávky kvůli rozšíření nákazy COVID-19. Ke strmému a rychlejšímu poklesu vedl zejména výrazný útlum výroby a příjmu nových zakázek. Výsledky obou ukazatelů klesly nejrychleji od finanční krize před více než deseti lety.
"Známky postupné stabilizace, které jsme pozorovali v únoru, se v březnu rychle vytratily v důsledku vládních omezení při zamezení šíření koronaviru. Na tak nízké úrovni byly podmínky naposledy za finanční krize před více než deseti lety. Vyhlídky na budoucí výrobu byly tím pádem pesimistické a důvěra mezi výrobci klesla na historické minimum," uvedla ekonomka IHS Markit Sian Jones.
I přes nouzová vládní opatření, včetně navrhovaného kurzarbeitu, zpracovatelé propouštěli pracovníky nejrychleji od září 2009. Někteří to odůvodnili nenahrazováním dobrovolných odchodů, ale pro jiné bylo nutné zaměstnance propustit vzhledem k výraznému poklesu zakázek.
Pokles zaměstnanosti byl v březnu nejprudší od září 2009 a i rozpracovanost klesla nejrychleji za čtyři měsíce. Vyhlídky výrobců na výrobu v příštím roce klesly. Důvěra se snížila na minimum od začátku sběru těchto dat v dubnu 2012. Na podnikatelská očekávání dolehla nejistota z možného dlouhotrvajícího dopadu nákazy, a to zejména na již postižený automobilový sektor. Ceny vstupů ve zpracovatelském sektoru vzrostly druhý měsíc v řadě v důsledku nedostatku surovin. Zvýšení bylo ale nepatrné. Firmy znovu snížily ceny svého zboží, aby přilákaly klienty a udržely si konkurenceschopnost.
"Stejně jako v případě dříve zveřejněných indikátorů důvěry však sběr dat nepokrýval celý březen a tudíž zcela nezachycuje eskalaci problémů ve výrobě na konci března a jeho negativní hodnota tak stále do jisté míry podhodnocuje současnou situaci," upozornil analytik ING Bank Jakub Seidler. V dubnu tak indikátor podle něj patrně dále klesne.
Sběr dat se uskutečnil mezi 12. a 23. březnem.
25. března 2026 13:26
Válka v Íránu se propíše o peněženek Čechů. První velký dodavatel energií zdražuje
Související
Benzin na příděl? Svět čelí větší hrozbě než za velké ropné krize, hrozí výrazné zdražování potravin i paliv
Tři měsíce války vyšroubují cenu ropy na 185 dolarů za barel. Ekonomiku může potkat nepředstavitelný otřes
Ekonomika , Průmysl , firmy , nezaměstnanost / nezaměstnaní , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 45 minutami
Zelenskyj zvažuje, že už znovu nebude kandidovat na prezidenta
před 1 hodinou
Polská kontrarozvědka zadržela dva aktivisty podezřelé ze žhářského útoku v Pardubicích
před 2 hodinami
USA zvažují odchod z NATO
před 3 hodinami
Den D je tady. Lidstvo se po půl století vrátí na Měsíc
před 3 hodinami
Smlouvu s Vatikánem nelze ratifikovat, rozhodl Ústavní soud
před 4 hodinami
Trump řekl, kdy se USA stáhnou z Íránu
před 5 hodinami
Severokorejští hackeři zřejmě pronikli do softwaru, který využívají tisíce společností
před 6 hodinami
Počasí se bude oteplovat i po svátcích, naznačuje výhled
včera
StarDance nabídne i energické mládí. Zatančí Tomas Sean Pšenička
včera
BIS zasáhla proti ruské stínové flotile. Rogač je nově na sankčním seznamu
včera
Policie prozradila, jak soud rozhodl o pátém podezřelém v pardubické kauze
včera
Výhled počasí na duben. Meteorologové nastínili, co bude po Velikonocích
včera
Zněl prý hlas zdravého rozumu. Babiš a Fico obnovili společná jednání vlád
včera
OBRAZEM: Pavel obdivoval olympijské a paralympijské mediale. Nechyběli Jílek a Maděrová
včera
Trump označil Lukašenka za vysoce respektovaného prezidenta
včera
Školní rok v Česku skončí dříve, než se původně předpokládalo
včera
Válka USA s Íránem má nečekaného "vítěze". Překonal i Trumpa
včera
Spoluúčast u havarijního pojištění: Jak ovlivňuje cenu a plnění?
včera
Sežeňte si ropu sami. Budeme si pamatovat, že jste nám nepomohli, vzkázal rozlícený Trump Evropě
včera
Orbán překročil meze. EU doufá, že volby znovu nevyhraje
Evropské diplomatické kruhy se netají nadějí na porážku maďarského premiéra Viktora Orbána v nadcházejících dubnových volbách. Podle průzkumu agentury Reuters mezi více než desítkou současných i bývalých úředníků panuje v Bruselu hluboká frustrace z politiky Budapešti.
Zdroj: Libor Novák