Snižující se výkupní ceny jsou pro zemědělce problematické. Jde hlavně o vepřové, kde klesly v posledním čtvrtletí loňského roku o čtvrtinu, sdělila dnes ČTK tajemnice Agrární komory ČR Gabriela Dlouhá. U drůbežího masa podle ní cena dlouhodobě stagnuje, výrobci ale řeší navýšení cen krmných směsí. Mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý připomněl, že stát už požádal u chovu prasat o pomoc Evropskou komisi.
Výroba masa loni v Česku stoupla o 0,9 procenta na 454.846 tun, naposledy byla vyšší v roce 2012. Výroba vepřového masa, které představuje téměř polovinu veškeré produkce, stoupla o 0,9 procenta. Podle Dlouhé je to dané tím, že v okolních státech jako je Německo a Rakousko jsou zavřená některá jatka či pracovníci jatek nemůžou kvůli karanténám nebo pozitivním testům na koronavirus pracovat. Svaz chovatelů prasat už dříve uvedl, že v druhé polovině roku prodávali výrobci prasata pod náklady a už začali omezovat chovy.
U hovězího masa jsou pak kvůli zavření gastronomické scény problémy s odbytem na evropském, ale i českém trhu. Přitom mají producenti větší náklady například na ochranné pomůcky nebo na mzdy, také jim se zvýšily ceny krmných směsí, dodala tajemnice. "Roční pokles průměrných cen zemědělských výrobců hovězího masa je způsoben zejména ze strany odběratelů vůči skutečnosti omezení mezinárodního obchodu se živým skotem. Snížení ceny hovězího masa se však neprojevuje u spotřebitelských cen, které v roce 2020 byly naopak na vzestupu," upozornil mluvčí ministerstva Bílý.
Podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy porostou v letošním roce ceny potravin pomaleji než loni, očekává tak mírnější spotřebitelskou inflaci. "Pokud odhlédneme od konkrétní skladby potravin a zemědělské produkce, Česko není nesoběstačné. Z hlediska objemu kalorií, které vyprodukuje, by se obyvatelstvo ČR nasytilo i zcela bez existence zahraničního obchodu. Čísla za rok 2020 tento fakt potvrzují," dodává ekonom. Ekonom BH Securities Štěpán Křeček pak připomněl, že v některých komoditách, zejména pak ve vepřovém mase, ČR soběstačná není. "Bez dovozu ze zahraničí by tuzemské masny vypadaly jako před rokem 1989. Na maso bychom stáli dlouhé fronty a museli bychom omezit jeho konzumaci," uzavřel.
Související
Vepřové maso zdražilo už o 60 procent a cena půjde ještě výše před Velikonocemi
Produkce masa v Česku loni stoupla, trh s vepřovým provázejí potíže
Aktuálně se děje
včera
Policie odhalila detaily případu, který se má týkat zápasníka Vémoly
včera
Reshtenko se postaral o první krasobruslařskou medaili pro Česko z ME po 13 letech
včera
Polární záře podruhé. Šance je i dnes, upozornili meteorologové
včera
Na ME v rychlobruslení zajela Zdráhalová životní výkony. Ke stříbru přidala i zlato
včera
Hon na teroristy: Syrská armáda po hromadném útěku z vězení loví členy Islámského státu
včera
Stubb: Napětí kolem Grónska poleví do konce tohoto týdne
včera
Evropský parlament se chystá k zásadnímu kroku. Chce zastavit obchodní dohodu s USA, píše BBC
včera
Co odhalily SMS evropských lídrů, které Trump zveřejnil?
včera
Proč není Zelenskyj na Světovém ekonomickém fóru? Oznámil, že do Davosu přijde pod jednou podmínkou
včera
Politico: Myšlenka náhrady za NATO naráží na první problémy
včera
V Davosu to vře. Trump si z lidí dělá blázny, ví, že se mu smějete, vaše reakce je trapná, vmetl Evropě Newsom
včera
Evropský pohár trpělivosti přetekl. Vydírat se nenecháme, vzkazuje Evropa Trumpovi
včera
Světové ekonomické fórum začalo. Von der Leyenová v úvodním projevu nešetřila Trumpa
včera
Zelenskyj oznámil zásadní inovaci protivzdušné obrany. Ukrajina chystá anti-dronový dóm
včera
Pochválí se za bystrost a obratem usne. Co se děje se zdravím Trumpa?
včera
Střelba v Chřibské se vyšetřuje jako vražda. Policisté zřejmě zasáhli zraněnou ženu
včera
Nechápu, co děláš s Grónskem, napsal Macron Trumpovi. Ten mu pohrozil obřím clem na víno
včera
Z Trumpova „šílenství“ není návratu, obává se Evropa. Zvažuje náhradu NATO, bez USA s Ukrajinou
včera
Cesta zpět už neexistuje, řekl Trump Ruttemu o Grónsku. Pak zveřejnil mapu Kanady s vlajkou USA
včera
Projev obrovské hlouposti, nepochopitelný akt slabosti... Trump tvrdě kritizuje krok, který sám podpořil
Donald Trump označil plán britské vlády na předání suverenity nad Čagoskými ostrovy Mauriciu za projev obrovské hlouposti. Americký prezident své nové stanovisko zveřejnil prostřednictvím sítě Truth Social. Tento krok představuje zásadní obrat v jeho dosavadním postoji k celé záležitosti.
Zdroj: Libor Novák