Automobilka Škoda Auto bude po odstávce vyrábět na dvě směny místo standardních tří, noční směna odpadne. Auta začnou z výrobních linek sjíždět v příštích dnech, jejich montáž bude zahájena v úterý, řekl dnes ČTK člen představenstva Bohdan Wojnar.
Výrobu firma po odstávce kvůli koronaviru obnovila dnes v 6:00 ve všech třech svých výrobních závodech v Mladé Boleslavi, Kvasinách i Vrchlabí. Do Kvasin kvůli omezenému pohybu přes hranice nedorazili pracovníci z Polska.
Noční směna podle Wojnara nebude nejspíš další dva týdny, bude záležet na aktuální situaci, kterou vedení firmy pravidelně vyhodnocuje. Výroba v Kvasinách pojede asi na 50 procent kapacity, v Mladé Boleslavi bude situace lepší.
"Pojedeme pomaleji, než jsme zvyklí. Nepojedeme na tři směny, nepojedeme na plný výkon, budeme věnovat čas na dezinfekci a očištění pracovních pomůcek, je třeba zohlednit ve výkonu situaci, kterou máme," řekl Wojnar. "Budeme muset velice dbát na to, abychom skloubili zakázky, kterých ze začátku určitě nebude moc, s možnostmi, které mají dodavatelé. To budeme sledovat hodinu po hodině," dodal.
V Mladé Boleslavi podle něj není takový problém se zahraničními pracovníky jako v Kvasinách. Do Kvasin dojíždí zhruba 2500 pendlerů z Polska, nedorazila jich drtivá většina. "V Mladé Boleslavi je situace výrazně lepší, a není tím pádem tak limitující pro rozběh výroby," řekl Wojnar.
S rozjezdem výroby ve Škodě Auto začnou podle Wojnara vyrábět i dodavatelé. "Závislost na evropských automobilkách našich dodavatelů je velká, my víme, že po celé Evropě všichni výrobci měli takzvaný lockdown. A taky víme, že v drtivé většině všichni na konci dubna budou nabíhat. S tím půjde ruku v ruce náběh dodavatelů," řekl člen představenstva.
Odhadované měsíční propady tržeb automobilek v Česku přesahují kvůli odstávkám výroby v době koronavirové epidemie 50 miliard korun. U dodavatelů se odhaduje pokles o 45 procent, tedy více než 17 miliard korun za měsíc, uvedlo Sdružení automobilového průmyslu (SAP). Výroba osobních aut v Česku klesla v prvním čtvrtletí o 11 procent na 322.908 vozů. V březnu po propuknutí koronavirové epidemie klesla o 47.452 aut, tedy o více než 36 procent.
Škoda Auto loni dodala do celého světa 1,24 milionu aut. Zaměstnává téměř 39.000 zaměstnanců, z toho v ČR téměř 34.000 lidí. Škoda Auto je v Česku stěžejní firmou, má subdodavatele z celé republiky. Podle Sdružení automobilového průmyslu představuje Škodovka pro mnoho českých dodavatelů pětinu až 30 procent jejich produkce, odstávka je tak značně zasáhla.
25. března 2026 13:26
Válka v Íránu se propíše o peněženek Čechů. První velký dodavatel energií zdražuje
Související
Škoda nečekaně odhalila nový crossover. Epiq se chlubí příjemnou cenou
Rozsáhlý blackout zasáhl český průmysl. Problémy hlásily automobilky i operátoři
Škoda , automobilový průmysl , Ekonomika , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 38 minutami
Zelenskyj zveřejnil svoje příjmy. Prezidentský plat má nižší než je minimální mzda v Česku
před 2 hodinami
Velikonoční předpověď. Počasí bude stabilní, oteplí se až na 20 stupňů
včera
První jméno pro letošní StarDance. Tančit bude Marta Jandová
včera
Zemřel Jaroslav Feyereisl. Dlouhá léta šéfoval Ústavu pro péči o matku a dítě
včera
Kongresmani poslali dopis do Británie. Jde o vyšetřování Epsteinových zločinů
včera
Připravuje se úprava valorizace důchodů. Systém nezatíží, tvrdí ministerstvo
včera
Počasí bude proměnlivé. Na horách připadne sníh, na víkend se má oteplit
včera
Po boji a nervech sen o MS stále žije. Češi při Koubkově premiéře porazili Iry na penalty
včera
Už je jich pět. Policie potvrdila zadržení dalších osob kvůli požáru v Pardubicích
včera
Vláda jednala o cenách pohonných hmot. Chystá zastropování marží, pokud se s pumpaři nedohodne
včera
Trumpovi došla trpělivost: Pokud Írán nepřistoupí na naše podmínky, vyhodíme do vzduchu jeho infrastrukturu
včera
Inspekce varuje před bramborovým salátem způsobujícím listeriózu. Prodával jej i Globus
včera
Start mise Artemis II se blíží. Svět za pár dní zažije milník v novodobém dobývání vesmíru
včera
Prezident Pavel udělil čtyři milosti
včera
Babiš se kvůli vysokým cenám paliv sešel s pumpaři. Popírají umělé zvyšování cen
včera
Budeš donášet, nebo jdeš sedět. Jak funguje ruská špionáž v Evropě?
včera
Průlom v blokádě: Trump naznačil, že umožní ruskému ropnému tankeru doplout na Kubu
včera
Složitá operace, která Hormuzský průliv nevyřeší. Obsazení ostrova Charg je Trumpův celoživotní sen
včera
Írán převáží uran v kontejnerech z Česka. Trump chce vyslat vojáky, aby jej zabavili
včera
Trump chce převzít kontrolu nad ostrovem Charg
Donald Trump v rozhovoru pro Financial Times vyjádřil svůj záměr zaměřit se na íránské ropné zdroje. Uvedl, že jeho prioritou by bylo převzít kontrolu nad tamní ropou, přičemž americké síly by mohly obsadit exportní uzel na ostrově Charg. Podle jeho slov je tento krok jeho oblíbenou variantou, i když čelí domácí kritice. Trump naznačil, že obsazení ostrova zůstává otevřenou možností mezi mnoha dalšími strategickými alternativami.
Zdroj: Libor Novák