Stát hospodaří čím dál hůř. Schodek rozpočtu ke konci září stoupl

Schodek státního rozpočtu ke konci září stoupl na 21 miliard korun ze srpnových 15,4 miliardy korun. Loni v září skončilo hospodaření státu v přebytku 16,8 miliardy korun. V tiskové zprávě o tom dnes informovalo ministerstvo financí.

Meziroční srovnání je podle úřadu ovlivněno mimo jiné faktem, že v loňských prvních měsících získal rozpočet z Evropské unie mimořádně 21 miliard korun jako část závěrečných plateb vztahujících se k unijnímu programovému období 2007 až 2013. Pro letošní rok je rozpočet schválen se schodkem 40 miliard korun.

"Navíc se v letošním roce projevuje o 18,2 miliardy korun vyšší objem předfinancovaných projektů na společné programy České republiky a Evropské unie. Tyto výdaje pak mají pozitivní dopad i na meziroční nárůst investic o téměř 40 procent," uvedlo ministerstvo financí. Kapitálové výdaje stouply ke konci září na 85 miliard korun.

Schodek státního rozpočtu po očištění vlivu peněz z Evropské unie a finančních mechanismů byl podle ministerstva 19 miliard korun. Ve stejném období roku 2018 představoval takto očištěný výsledek schodek 4,8 miliardy korun.

Celkové příjmy rozpočtu ke konci září stouply meziročně o 79,1 miliardy korun na 1,103 bilionu korun. Celkové výdaje stouply o 116,8 miliardy na 1,124 bilionu korun. Daňové příjmy včetně pojistného na sociální zabezpečení stouply meziročně o 61,2 miliardy na 968,2 miliardy korun. Daňové příjmy bez pojistného na sociální zabezpečení meziročně vzrostly o 31,2 miliardy na 558,2 miliardy korun.

"Vládě se stále nedaří hospodařit dle představ, byť oproti uplynulým měsícům se situace například v oblasti inkasa DPH mírně zlepšila. Na vině je pomalejší ekonomický růst, než s jakým vláda počítala, a loňské rozsáhlé plošné přidávání na platech a důchodech," uvedl hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda. Podle něj by se konečný schodek rozpočtu měl pohybovat kolem 35 miliard korun.

Inkaso DPH ke konci září meziročně stouplo o 4,7 procenta na 207,7 miliardy korun. Na spotřebních daních stát získal ke konci září 114,9 miliardy korun, meziročně o 0,4 procenta méně. Na dani z příjmu právnických osob rozpočet získal 98,2 miliardy korun, meziročně o devět procent více.

Ani podle hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera nemusí státní rozpočet navzdory mírně slabším příjmům a některým vyšším výdajům skončit v horším než očekávaném deficitu 40 miliard korun. Pomoci může podle něj nakonec nižší růst investičních výdajů. "Ty jsou v posledních letech velmi rozkolísané i z titulu úspěšnosti čerpání peněz z EU. To naznačují i současná čísla, jelikož investiční výdaje jsou prozatím plněny ze 64 procent plánu rozpočtu, zatímco pro září by odpovídalo 75 procent," upozornil.

Z běžných výdajů se nejvíce peněz každoročně vynakládá na sociální dávky. Ke konci září bylo na sociálních dávkách vyčerpáno 448,9 miliardy korun, což je meziroční růst o 8,1 procenta. Na tom se podílely zejména výdaje na důchody s růstem o 8,7 procenta.

Související

Více souvisejících

státní rozpočet Ministerstvo financí Ekonomika

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 24 minutami

před 31 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Žhavá láva, ilustrační fotografie.

Sopka v Indonésii se probudila. Úřady varují před hrozbou tsunami

V Indonésii se během probíhajícího týdne probudila sopka Ruang. Úřady ve čtvrtek varovaly před hrozbou vln tsunami, kvůli sopečným erupcím nařídily evakuaci více než 11 tisíc lidí a uzavřely i mezinárodní letiště Kota Kinabalu, informovala zahraniční média. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Andrej Babiš

Babiš kvůli migračnímu paktu zaútočil na Fialu s Rakušanem

Expremiér Andrej Babiš (ANO) označil unijní migrační pakt na čtvrteční mimořádné schůzi za největší zradu v novodobých českých dějinách, ze které obvinil premiéra Petra Fialu (ODS) a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Dohoda podle Babiše obsahuje skryté uprchlické kvóty a zavazuje země k přijímání migrantů z afrických či blízkovýchodních zemí. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Americký dolar (USD), ilustrační fotografie

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

„V posledním roce česká koruna výrazně oslabuje vůči oběma světovým měnám, ovšem v posledním měsíci se tento vývoj začal značně lišit,“ říká analytik BHS Timur Barotov. Takže co se vlastně děje na finančních trzích?

před 5 hodinami

před 5 hodinami

V případě, že Putin vyhraje na Ukrajině, dostane se do bezprostřední blízkosti východní hranice NATO. Což Západ považuje za vojenskou hrozbu.

Hrozivý scénář pro Evropu. Analytici ISW varují, Rusové vítězstvím na Ukrajině obsadí pohraničí NATO

Lidé, kteří nerozumí, proč je nutné, aby Ukrajina v boji s ruským agresorem zvítězila, si musí uvědomit, co se stane, pokud se Rusku podaří prolomit všechny linie v napadené zemi? Pokud by tedy Rusko dosáhlo v tomto střetu vítězství, Evropu by mohla čekat temná perspektiva. Potenciálně by to mohlo otevřít dveře pro další konflikty ve všech zemích na východní hranici NATO, včetně Slovenské republiky. Ukrajině vážně chybí zbraně a munice, a proto je nezbytná podpora ze strany Spojených států. Nicméně dodávky pomoci z Washingtonu nyní čelí vážným problémům.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Aktualizováno před 7 hodinami

Rusové ztrácí nejdůležitějšího evropského spojence. Srbsko se přiklání k Západu

Srbsko, jakožto kandidátská země pro vstup do EU je jednou z předních zemí na Balkánském poloostrově, která disponuje jednou z nejsilnějších armád v regionu. Jeho podpora je v kontextu evropských geopolitických snah více než důležitá. Historicky bylo Srbsko blíže k politice Kremlu, což se ale podle současných událostí mění. Srbové se stále více orientují na západní hodnoty a spojenectví.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy