V Česku je enormní množství e-shopů. Většina z nich neprosperuje

Česká republika je s počtem kolem 51.000 internetových obchodů považována podle firmy Shopsys za e-shopovou velmoc. Většina on-line prodejců ale neprosperuje. Postupně se tak bude prohlubovat rozdíl mezi jednotlivými firmami - velké budou na úkor malých a středních růst, některé menší společnosti ale mohou z trhu zmizet.

Problém budou mít především obchodníci, kteří se nedokážou odlišit a budou chtít konkurovat pouze cenou. ČTK to řekl Michal Dugáček, nový e-commerce ředitel společnosti Shopsys, která je zaměřená na tvorbu e-shopů.

Z dat Asociace pro elektronickou komerci (APEK) podle Dugáčka vyplývá, že 90 procent on-line obchodů působících v tuzemsku má roční obrat do jednoho milionu korun. "To není ani na zaplacení jednoho člověka vzhledem k poměrně nízkým maržím v e-commerce," řekl. Dodal, že navíc i některé velké společnosti mají problém se ziskovostí. Zmínil například Mall Group, která společně s kurýrní službou WeDo vykázala za finanční rok končící letos 31. března provozní ztrátu (upravená EBITDA) 96 milionů zlotých, tedy přes půl miliardy korun, proti předchozímu mírnému zisku.

Mezi internetovými obchodníky se budou podle Dugáčka čím dál tím více "rozevírat nůžky". Větší firmy porostou rychleji než trh, nejsilnější společnosti budou těžit ze své velikosti a známosti mezi zákazníky. Menší a střední firmy budou slábnout nebo ukončí činnost, uvedl.

Pandemie koronaviru zrychlila rozvoj internetového prodeje a z velkých kamenných obchodníků nemají podle Dugáčka e-shop už pouze jednotky společností. Právě u provozovatelů kamenných prodejen lze ale očekávat více investic do on-line prodeje. "Pouze zhruba deset až 20 procent hráčů má e-shop a služby na něm na takové úrovni, že můžou konkurovat nejlepším e-commerce hráčům. Mám pocit, že někteří prodejci pořád e-commerce nevěnují dostatečnou pozornost a e-shop mají jen proto, že ´musí´," řekl dále Dugáček.

Překážky vstupu do internetového prostředí jsou podle Dugáčka sice poměrně malé, ale bariéry úspěchu obrovské. Dugáček proto kamenným obchodníkům radí, aby přestali své e-shopy řídit krizově, jak byli zvyklí v průběhu pandemie, a přistoupili k vedení více strategicky. Pro úspěšné fungování je dobré mít pro internetový obchod samostatný tým, nevčleňovat ho do stávajících oddělení marketingu nebo IT.

Dugáček doplnil, že internetoví i kamenní obchodníci se v důsledku rusko-ukrajinského konfliktu a rostoucí inflace musejí připravit na to, že lidé budou méně utrácet, zejména za zbytné zboží a budou ještě citlivější na cenu. Navíc mnoho produktů si už nakoupili v průběhu pandemie, kdy nemohli peníze tolik vydávat za kulturu nebo cestování.

Tržby internetovým a zásilkovým obchodům v březnu podle dat Českého statistického úřadu meziročně klesly o 19 procent.

Češi loni v e-shopech podle dat nákupního rádce Heureka a APEK utratili 223 miliard korun, meziročně o 14 procent více. Počet internetových obchodů ve srovnání s předchozím rokem vzrostl o tři procenta na 50.985.

Související

Více souvisejících

e-shopy

Aktuálně se děje

před 19 minutami

Karel Schwarzenberg

Česko dává sbohem Karlu Schwarzenbergovi. V katedrále začala zádušní mše

V katedrále svatého Víta na Pražském hradě začala zádušní mše v rámci posledního rozloučení s Karlem Schwarzenbergem, který zemřel 12. listopadu ve věku 85 let. Šlechtic a příslušník české větve rodu Schwarzenbergů se po sametové revoluci angažoval v politice, několik let šéfoval české diplomacii. 

před 24 minutami

před 1 hodinou

Evropská unie, ilustrační fotografie.

EU má na dosah regulaci umělé inteligence. Existuje předběžná dohoda

Evropská unie se v pátek večer předběžně dohodla na regulaci AI neboli umělé inteligence, informovala Reuters. Podle agentury půjde o přelomová pravidla, ačkoliv bude ještě nutné doladit detaily. Evropa se tak zřejmě stane prvním kontinentem s pravidly pro regulaci systémů, jakým je například ChatGPT. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

včera

Gaza

UNRWA: Z Pásma Gazy se stala divočina. Drancování, kamenování, společnost je na pokraji kolapsu

Generální komisař Agentury OSN pro pomoc a práci ve prospěch palestinských uprchlíků (UNRWA) Philippe Lazzarini v pátek vyzval mezinárodní společenství k zastavení eskalace násilí v pásmu Gazy, kde nerespektování mezinárodního humanitárního práva dosáhlo kritického bodu. Thomas White, šéf UNWRA v Gaze, dodal, že v enklávě se hroutí občanský pořádek, ulice se proměnily v divočinu, konvoje s pomocí jsou drancovány a vozidla OSN kamenována. Společnost je podle něj na pokraji úplného kolapsu.

včera

včera

SK Slavia Praha

Slavii posílí Nizozemec s kontroverzní minulostí. Klub mu chce pomoct restartovat kariéru

Jeho dosavadní životopis hovoří o zajímavých adresách, na kterých nizozemský talent působil. Jednadvacetiletý ofenzivní záložník Mohamed Ihattaren prošel Eidhovenem, Juventusem či Ajaxem Amsterdam. Nyní ale jako volný hráč kývl na nabídku pražské Slavie, se kterou se domluvil na tříleté smlouvě. Ostrý zápas nehrál Ihattaren již rok a půl, i proto začne přípravu ve svém novém působišti individuálně.

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejové Pardubice si stěžují na finského soupeře. Kontumace zápasu Ligy mistrů nedosáhly

Hokejovým Pardubicím se v rámci Ligy mistrů nevyvedl vstup do čtvrtfinále, když ve středečním úvodním zápase s finským klubem Lukko Rauma prohrály 4:6. Majitel Východočechů Petr Dědek je ale po tomto zápase rozčílen, soupeř prý podle něj porušil regule soutěže, když včas nenahlásil změnu ve své zápasové soupisce. Proto tak pardubické vedení tlumočilo přímo šéfovi soutěže Martinu Baumannovi, jenž byl na zápase přítomen, že bude na základě toho žádat kontumaci duelu. Ve čtvrtek dostaly Pardubice reakci, ze které spokojeny nebudou. Podle vedení soutěže totiž k žádnému pochybení ze strany finského klubu nedošlo.

včera

Recep Tayyip Erdogan

Erdogan má novou podmínku. Žádost Švédska o vstup do NATO schválí výměnou za F-16

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan podmínil ratifikaci žádosti Švédska o vstup do NATO schválením prodeje amerických stíhaček F-16 Turecku. Donedávna přitom podmiňoval schválení švédské žádosti tím zásahem vůči skupinám, které Ankara považuje za hrozbu pro svou bezpečnost, především proti sympatizantů Strany kurdských pracujících (PKK).

včera

včera

včera

včera

Zvrat v případu největšího lesního požáru v historii ČR. Soud ho vrací žalobcům

Krajský soud v Ústí nad Labem vrací státnímu zastupitelství případ nejrozsáhlejšího lesního požáru v historii České republiky, který loni zachvátil Národní park České Švýcarsko. Žalobci mají podle soudu upřesnit výši škody, která byla vyčíslena na přibližně 350 milionů korun. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy