Zájem o respirátory je vyšší, nákupy jsou podle prodejců klidné

Prodej respirátorů třídy FFP2 se dnes podle obchodníků zatím obešel bez komplikací. Zájem o toto zboží je zvýšený, ale lidé ho masivně nevykupují, řekli zástupci obchodních řetězců a e-shopů ČTK. U respirátorů kategorie FFP2 a vyšší platí ode dneška na dva měsíce zrušení daně z přidané hodnoty (DPH). Vláda tak chce chce zvýšit dostupnost těchto ochranných prostředků pro co nejširší okruh lidí.

Koronavirus SARS-CoV-2
doporučujeme

Někteří prodejci respirátory nabízejí za ještě nižší ceny, než které by dosáhly zrušením DPH. Například řetězec Lidl prodává balení tří kusů bílých respirátorů třídy FFP2 za 29,90 koruny. Podle očekávání zákazníci projevily o respirátory podle mluvčího Lidlu Tomáše Mylera zvýšený zájem. Nákupy jsou ale bez problémů. "Zboží je v rámci prodejen průběžně doplňováno, přičemž jsme také neustále v kontaktu s dodavatelem, abychom na případný nárůst poptávky mohli okamžitě reagovat a vyšší množství respirátorů tak neprodleně zajistit," uvedl Myler. Doplnil, že ale není možné zcela garantovat neustálou dostupnost ve všech prodejnách.

V hypermarketech Globus jsou kusová balení respirátorů dostupná za 14,90 koruny. "Můžeme potvrdit, že na příznivou cenu zákazníci reagují zvýšeným zájmem. Dnes jsme se navíc rozhodli ještě více zákazníkům vyjít vstříc a od zítra (čtvrtka) tak budou respirátory v Globusu jeden kus za 11,90 koruny," řekla mluvčí společnosti Lutfia Volfová. Nakoupené množství Globus podle ní nelimituje na osobu.

Zrušené DPH zohlednily v cenách také prodejny Tesco. Podle jejich mluvčího Václava Koukolíčka je poptávka dnes mírně vyšší, nákupy jsou podle něj ale klidné.

V e-shopu Mall.cz, kde rovněž od půlnoci snížili u respirátorů ceny o 21procentní DPH, patří dnes tato položka mezi deset nejvyhledávanějších a zájem postupně roste. "Zatím ještě nepřekonal prodeje z druhé poloviny ledna, kdy se kvůli možné povinnosti nošení respirátorů v obchodech a MHD snažili zákazníci rychle předzásobit, ale uvidíme, jak se prodeje vyvinou v průběhu dne," řekla mluvčí Mallu Pavla Hobíková. Lidé podle ní nejčastěji objednávají balení po pěti a deseti kusech a často také několik balení najednou. Mall.cz má podle ní nyní skladem více než 200.000 respirátorů v různých baleních a od různých dodavatelů. Na rostoucí poptávku je tak podle Hobíkové připraven.

Levnější jsou ode dneška respirátory FFP2 také v supermarketech Billa. Zákazníci tam seženou balení tří kusů od 32,90 koruny. "Konečná cena nabízených respirátorů bude po dobu platnosti rozhodnutí o prominutí DPH zohledňovat snížení sazby DPH, nicméně bude záviset od nákupní ceny, za kterou je bude společnost schopna nakoupit od svých dodavatelů," dodala mluvčí řetězce Dana Bratánková.

Respirátory alespoň FFP2 nebo KN95 jsou nyní v ČR povinné jen pro žáky a instruktory autoškol. Vláda dříve avizovala úvahy o jejich povinném nošení v obchodech nebo veřejné dopravě, zatím je na těchto místech jen doporučuje.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ztráty lyžařských areálů se pohybují v milionech

04.03.2021 13:50 Ztráty lyžařských areálů v Jihomoravském kraji za letošní sezonu jsou v milionech korun. Sezona…

Podnikání ukončilo nebo přerušilo o 2500 lidí méně než před rokem

04.03.2021 10:38 Své podnikání za posledních 12 měsíců, které byly v ČR ovlivněny řadou opatření proti šíření…

Británie více než zdvojnásobila limit pro bezkontaktní platby

03.03.2021 13:46 Británie více než zdvojnásobila limit pro bezkontaktní platby, nově činí 100 liber (3000 Kč) proti…

V únoru stoupl počet bankrotů firem i podnikatelů

03.03.2021 09:18 V únoru bylo v Česku vyhlášeno 64 bankrotů obchodních společností, o tři více než v lednu. Jejich…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama