Kyjev - Ukrajina v letošním roce zřejmě sníží dovoz zemního plynu o pětinu až třetinu na 11-13 miliard krychlových metrů.
Surovinu přestane úplně odebírat od Ruska a bude ji nakupovat výlučně od zemí Evropské unie. Tiskové agentuře Unian to dnes řekl ukrajinský ministr energetiky Volodymyr Demčyšyn.
"Na stole jsou různé možné scénáře, ale nynější kapacity obrácených toků plynu (v plynovodech mezi Ukrajinou a EU) k pokrytí tohoto množství stačí," řekl Demčyšyn o plánech na letošní rok.
Loni Ukrajina dovezla 16,4 miliardy kubíků plynu. Dovoz suroviny z EU loni zvýšila dvojnásobně na 10,3 miliardy metrů krychlových. Nákup plynu z Ruska naopak Ukrajina omezila na 6,1 miliardy ze 4,5 miliardy kubíků v roce 2014.
Související
Zelenskyj: Rozvědka zajistila dokumenty, podle kterých Rusko plánuje útok na prezidentskou kancelář
Zelenského dlouholetý spolupracovník Jermak míří do vazby
Ukrajina , Rusko , Zemní plyn
Aktuálně se děje
před 15 minutami
Do Prahy míří Američan s podezřením na ebolu. Bude hospitalizován na Bulovce
před 1 hodinou
Putin dorazil do Číny. Si Ťin-pching ho přivítal stejně jako Trumpa
před 1 hodinou
Přeneseme válku daleko za hranice blízkovýchodního regionu, varoval Írán USA
před 2 hodinami
Trumpův zájem o Grónsko neochabl. Na ostrov poslal svého vyslance
před 3 hodinami
CNN: Rusko na Ukrajině prohrává a Čína už si toho všimla
před 4 hodinami
Počasí potěší milovníky léta. Nejtepleji má být o víkendu
včera
Británie oplakává zesnulou vojačku. Tragédie se stala na show ve Windsoru
včera
Detaily záchrany lebky svaté Zdislavy. Experti prozradili podrobnosti
včera
Feri si pobyt ve vězení neprodlouží. Soudce vysvětlil své rozhodnutí
včera
Stalo se před 490 lety. Král Jindřich VIII. nechal popravit svou manželku
včera
Česká diplomacie tragicky přišla o pracovníka. Zahynul v Chile
včera
Výhled počasí do poloviny června. Jeden problém se má prohlubovat
včera
MS v hokeji: Lotyšsko porazilo Německo. Slovinci nenavázali na senzaci s Čechy
včera
Suej-fen-che. Město, které Západu hýbe žlučí, narušuje vliv sankcí a upevňuje rusko-čínské vazby
včera
Svět může zažít nejsilnější El Niño v historii už letos. Letní teploty zřejmě v nadcházejících letech zlámou rekordy
Aktualizováno včera
V Praze se srazil autobus s tramvají. Aktivován traumaplán, záchranka povolala velkokapacitní vůz Fenix
včera
WHO poprvé v historii vyhlásila stav veřejného ohrožení před zasedáním. Epiemie eboly může trvat roky
včera
Putin by mohl války na Ukrajině litovat, měl říct Si Ťin-pching Trumpovi
včera
Sedmnáctá epidemie eboly vyvolává v Africe paniku. Neexistující očkování situaci dramaticky zhoršuje
včera
Ebola se šíří rychleji, než jsme odhadovali, přiznává WHO. O většině nakažených ještě lékaři neví
Epidemie eboly, která si v Demokratické republice Kongo vyžádala již nejméně 131 lidských životů, se možná šíří mnohem rychleji, než se původně předpokládalo. Varování v úterý vydala zástupkyně Světové zdravotnické organizace (WHO) doktorka Anne Ancia. Podle jejích slov se s postupujícím vyšetřováním ukazuje, že se nákaza stihla rozšířit do dalších oblastí. V Demokratické republice Kongo úřady k úternímu dni evidují již více než 513 podezřelých případů, přičemž jedno úmrtí na tuto chorobu potvrdila také sousední Uganda.
Zdroj: Libor Novák