Berlín - Spolkový statistický úřad dnes zveřejnil předběžné informace o HDP Německa. V prvním čtvrtletí stouplo o 0,7 procenta proti předchozím třem měsícům, což mírně překonalo očekávání analytiků. Ekonomové ale upozorňují, že německé hospodářství jisté problémy má.
Tempo růstu se tak více než zdvojnásobilo z 0,3 procenta v závěru loňského roku. Analytici odhadovali v průměru zrychlení na 0,6 procenta.
Německá ekonomika těžila především ze stoupající soukromé spotřeby a růstu státních výdajů, ke kterému přispěly náklady na ubytování a integraci uprchlíků. Aktivitu stavebního sektoru podpořilo příznivé počasí, zvýšily se rovněž firemní investice.
"Dnešní údaje jsou přinejmenším na první pohled další známkou ekonomické síly Německa," uvedl analytik Carsten Brzeski ze společnosti ING-DiBa. "(Německé) hospodářství se vzepřelo zpomalení růstu čínské ekonomiky i chaosu, který začátkem roku panoval na finančních trzích," dodal. Německé ministerstvo hospodářství nicméně varovalo, že ve druhém čtvrtletí hospodářský růst pravděpodobně zpomalí.
"Problémovým dítětem zůstává zahraniční obchod, a to kvůli slabé poptávce na rozvíjejících se trzích," upozornila analytička Ulrike Kastensová z firmy Sal. Oppenheim.
"Německo zahájilo rok 2016 na dobrých základech. Průmysl vykázal růst produkce, zaměstnanost znatelně stoupá a vyšší příjmy domácností vedou k vyšším soukromým výdajům," řekl po zveřejnění údajů o HDP německý ministr hospodářství Sigmar Gabriel. Dodal, že Německo by mělo příznivý hospodářský vývoj využít k investicím do vzdělávacího systému, moderní infrastruktury a inovací.
V celém loňském roce německá ekonomika stoupla o 1,7 procenta. Její růst tak mírně zrychlil z předloňských 1,6 procenta a dosáhl nejprudšího tempa za poslední čtyři roky. Odhad růstu pro příští rok německá vláda snížila na 1,5 procenta z dříve předpokládaných 1,8 procenta.
24. října 2025 17:24
Jak si vede Evropa? Dolů ji táhne jediný stát, překvapivě jeden z těch největších
Související
Bratrství je silné slovo, ale slabý kompas. Babiš si rozumí s Ficem a Orbánem, důležitější jsou Němci
Němci či Finové jdou příkladem. Evropa se připravuje na konflikt vysoké intenzity, může přijít kdykoliv
Aktuálně se děje
před 29 minutami
Vánoce omezí vlakovou dopravu. Cestující si musí dát pozor na omezení
před 1 hodinou
Novým trenérem české fotbalové reprezentace je velezkušený Miroslav Koubek
před 2 hodinami
Bude se propouštět, rozhodla vláda. Babiš ale odmítá, že jde o čistky
Aktualizováno před 3 hodinami
Turek u Pavla nepochodil. Prezident je připraven ho nejmenovat
před 4 hodinami
Zemřel hitmaker Chris Rea, podlehl krátké nemoci
před 5 hodinami
Konečně zimní počasí. Letošní Vánoce budou jiné, potvrdili meteorologové
před 6 hodinami
Trump se zřejmě nevzdává "amerického" Grónska. Jmenoval nového vyslance
před 6 hodinami
Drama v Liberci. Sedm zraněných při požáru domu, zachraňovali je hasiči
před 7 hodinami
Bratrství je silné slovo, ale slabý kompas. Babiš si rozumí s Ficem a Orbánem, důležitější jsou Němci
před 9 hodinami
Zůna má pokračovat jako ministr obrany. Zastal se ho i prezident
před 10 hodinami
Tragédie v Českých Budějovicích. Chodkyně nepřežila střet s autem
před 11 hodinami
Co se stane, až Rusko zaútočí na Evropu? Hrozí extrémně krvavá válka
před 11 hodinami
Exploze v Moskvě. Generál je po smrti, mluví se o podílu Ukrajinců
před 12 hodinami
Podnikatel Karel Kadlec zemřel. Z CarTec Group udělal respektovanou firmu
před 13 hodinami
Witkoff jednal o míru s Kyjevem i Moskvou. Bylo to produktivní a konstruktivní, řekl
před 14 hodinami
Vražda na Šternbersku. Na místě činu se údajně střílelo
před 15 hodinami
Počasí tento týden: Dorazí na Vánoce a o svátcích sníh?
včera
Rutte: Putin je ochoten obětovat obrovské množství lidí. Na Ukrajině se zranilo nebo zemřelo milion Rusů
včera
Turecko se chce vrátit k projektu F-35. Zvažuje, že se zbaví ruských zbraní
včera
"Jeden z největších pokusů o utajování v historii." Z Epsteinových dokumentů zmizela fotografie s Trumpem
Kolem nově zpřístupněné „Epsteinovy knihovny“ Ministerstva spravedlnosti USA se rozpoutala bouře poté, co z webových stránek zmizela fotografie obsahující snímek Donalda Trumpa. Snímek zachycoval pracovní stůl s několika zarámovanými fotografiemi, přičemž na jedné z nich byl Trump společně s Ghislaine Maxwellovou. Pozorní uživatelé si všimli, že v číselné řadě souborů vznikla mezera, kdy po dokumentu s číslem 467 následuje až 469. Podle některých amerických politiků se může jednat o jeden z největších pokusů o utajování v historii.
Zdroj: Libor Novák