Miláno - Německý list Bild o víkendu přišel s informací, že by firmě Fiat Chrysler Automobiles (FCA) mohl hrozit zákaz prodeje aut v Německu, pokud by nadále nebrala ohled na emisní pravidla. Akcie italsko-americké automobilové skupiny dnes v reakci oslabily o více než pět procent.
Cena akcií FCA dnes sestoupila až na 5,94 eura. Později však akcie část ztrát smazaly a prodávaly se za 6,085 eura. Oproti pátku tak vykazovaly pokles o 3,5 procenta.
Šetření německého úřadu pro motorová vozidla KBA podle sobotní zprávy listu Bild přineslo důkazy, že některé modely FCA jsou vybaveny softwarem, který po 22 minutách vypíná systém pro snižování emisí. Oficiální testy emisí přitom obvykle trvají zhruba 20 minut.
Minulý týden se zástupci FCA měli kvůli emisím setkat s německými úřady, automobilka však schůzku zrušila. Německý ministr dopravy Alexander Dobrindt poté firmu podrobil ostré kritice a obvinil ji z neochoty spolupracovat. Automobilka by v případě nejhoršího scénáře mohla čelit hrozbě zákazu prodeje svých vozů v Německu.
"Bez ohledu na konečné výsledky šetření pochybujeme, že FCA by mohl čekat plošný zákaz prodeje vozů v Německu, protože Volkswagen směl pokračovat v prodeji aut, ačkoli v některých jeho vozech byla odhalena zařízení pro manipulaci s testy emisí," uvedli podle agentury Reuters analytici ze společnosti UBS.
Společnost FCA dnes zopakovala, že "všechna její vozidla jsou v souladu s existujícími emisními pravidly". Podrobnější vyjádření ke zprávám listu Bild však mluvčí firmy odmítl poskytnout.
Související
Další emisní skandál. Prokurátoři v Německu prohledává kanceláře Fiatu
Automobilka Fiat Chrysler svolává přes 1,2 milionu starších vozů
fiat , automobilový průmysl , Německo
Aktuálně se děje
před 13 minutami
Bohaté státy Evropské unie se bouří. Chtějí razantní škrty
před 1 hodinou
Islámábádská dohoda je na spadnutí? Írán popřel, že by ji měl o víkendu podepsat
před 1 hodinou
Zahajovací zápas fotbalového MS zvládlo domácí Mexiko. JAR dohrávala o devíti lidech
před 2 hodinami
CNN: Dohoda USA s Íránem má jen prodloužit příměří a znovu otevřít Hormuzský průliv
před 3 hodinami
Ministryně pro místní rozvoj Mrázová byla napadena
před 4 hodinami
Musk se stane prvním dolarovým trilionářem na světě. SpaceX míří na burzu
před 4 hodinami
Kallasová se ostře ohradila proti zrušení svého úřadu. Tisícům zaměstnanců EU poslala rázný mail
před 5 hodinami
Zemřela princezna Bha. Budoucí thajská královna strávila poslední roky života v kómatu
před 6 hodinami
Ukrajinská armáda zničila při útoku na most desítky vojenských vozidel. Chce odstřihnout Rusko od Krymu
před 7 hodinami
Ukončili jsme válku s Íránem, prohlásil Trump. K žádné dohodě zatím nedošlo, reaguje Teherán
před 8 hodinami
Počasí bude i o víkendu deštivé. Dorazí i vítr
před 9 hodinami
Česko - Jižní Korea 1:2. Kapitán Krejčí skóroval, Korejci předvedli obrat
včera
Dnes v noci velmi tvrdě udeříme na Írán. Převezmeme ostrov Charg, pohrozil Trump. O hodinu později vše zrušil
včera
Fotbalové MS plné nových pravidel. Jaké novinky týmy i fanoušky čekají?
včera
Amerika zůstane bezbranná? Rakety bleskově dochází, Trumpa čeká ostrá debata se zbrojaři
včera
Tchajwanská armáda cvičně odpálila rakety směrem k Číně z amerických zařízení
včera
Obavy vědců se naplnily. El Niño je tady, může dosáhnout historické síly a působit miliardové škody
včera
Evropští lídři chtějí na summitu G7 přesvědčit Trumpa k obnovení mírových rozhovorů mezi Ukrajinou a Ruskem
včera
Polsko spustí unikátní program. Statisícům lidí poskytne kurzy přežití
včera
Neřeší Ukrajinu, Írán ani Trumpa. Státy EU se bouří proti Kallasové
Francie, Německo a další členské státy Evropské unie intenzivně diskutují o zásadní reformě, či dokonce rozpuštění patnáct let staré Evropské služby pro vnější činnost (EEAS). Cílem plánovaných změn je zefektivnit reakci bloku na současné geopolitické krize. Podle informací deníku Financial Times zvažují unijní metropole omezení pravomocí šéfky unijní diplomacie Kaji Kallasové a přesun funkcí tohoto úřadu, disponujícího ročním rozpočtem ve výši jedné miliardy eur, zpět pod Evropskou komisi a jednotlivé členské státy.
Zdroj: Libor Novák