Čistý zisk letecké společnosti Air France-KLM v loňském roce prudce vzrostl na 409 milionů eur (10,5 miliardy Kč) z předloňských 163 milionů eur. Mohla za to absence mimořádných nákladů, která stáhla zisk firmy v roce 2017. Firma současně oznámila, že obě její části, tedy aerolinky Air France a KLM, se dohodly na užší spolupráci.
Příjmy se zvýšily o 2,5 procenta na 26,5 miliardy eur díky vyšším cenám letenek a obsazenosti letadel. Provozní zisk se však snížil o téměř 31 procent na 1,332 miliardy eur, protože výrazně stouply náklady na pohonné hmoty o 451 milionů eur. Letos firma počítá s dalším nárůstem nákladů na pohonné hmoty o 650 milionů eur.
In 2018 @TransaviaFR & @Transavia recorded their best result since their launch, with a record high margin ? #AFKL18 pic.twitter.com/M6nQsGziuz
— Air France-KLM (@AirFranceKLM) 20. února 2019
Firmu také zasáhla letní vlna stávek, která připravila aerolinky o 335 milionů eur a způsobila výměnu generálního ředitele. Tím se stal Ben Smith, kterému se podařilo obnovit klid mezi zaměstnanci, jimž slíbil růst mezd výměnou za vyšší flexibilitu.
Smith uvedl, že v letošním roce se zvýší spolupráce mezi dvěma hlavními aerolinkami - tedy francouzskými Air France a nizozemskými KLM. Mimo jiné se zlepší koordinace při rozhodnování o trasách a flotile. Smith si od toho slibuje posílení pozice aerolinek v Evropě i celosvětově. Podle plánu, který byl dnes představen, budou téměř po 15 letech od fúze mezi Air France a KLM rozhodnutí o sítích, flotile a komerční strategii přijímána na skupinové úrovni, a ne jednotlivými společnostmi, jak je tomu doposud.
Firma současně varovala před nejistým globálním vývojem v letošním roce kvůli geopolitickému napětí v některých zemích, ve kterých působí, a vysokým cenám pohonných hmot, napsaly agentury AP a Reuters.
24. října 2025 17:24
Jak si vede Evropa? Dolů ji táhne jediný stát, překvapivě jeden z těch největších
Související
V podvozku letadla na amsterdamském letišti našli tělo černého pasažéra
Piloti aerolinek KLM odmítli zmrazení platů
Air France-KLM , Air France , Ekonomika , Francie
Aktuálně se děje
před 53 minutami
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
včera
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
včera
Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony
včera
Je naprostá iluze věřit, že by Rusko mohlo na Ukrajině prohrát, prohlásil belgický premiér
Aktualizováno včera
Na Hrad dorazil Zůna, Šebestyán a Macinka. Jmenování Turka ministrem není pravděpodobné, řekl Pavel
včera
Macron tajně varoval evropské lídry: Existuje šance, že USA zradí Ukrajinu a Evropu
včera
Amerikou hýbe očkovací kauza: Po vakcíně zemřelo 10 dětí, tvrdí úřady. Důkazy ale nikdo nemá
včera
Král Karel III. pronesl vzácné prohlášení k Ukrajině. Odsoudil Rusko
včera
Zemřel světově proslulý kostýmní výtvarník Theodor Pištěk
včera
Co si myslí Evropané? Bojí se války a Trumpa vnímají jako nepřítele
včera
Eurovize čelí nejtěžšímu rozhodnutí v historii: Rozhodne, zda vyhodí Izrael
včera
Putin nezahálí. Po neúspěšném jednání o Ukrajině míří do Indie
včera
Cesta k míru na Ukrajině je nejistá, varuje Trump. Američtí vyslanci chystají setkání s kyjevským představitelem
včera
Proč rozhovory dosud nic nepřinesly? Putin na mír nespěchá, užívá si pocit, že se ho svět doprošuje
včera
Počasí na některých místech potrápí řidiče, avizovali meteorologové
3. prosince 2025 21:58
Na Štědrý den půjde nakoupit i letos. Jeden z řetězců ale bude pokračovat v tradici
3. prosince 2025 21:07
Bývalý princ Andrew je bez dvou dalších poct. Ztrácí status rytíře
Bývalý princ Andrew nadále ztrácí půdu pod nohama v souvislosti s kauzou kolem vazeb na finančníka Jeffreyho Epsteina. Mladší bratr krále Karla III. přišel o další dva tituly, informovala stanice Sky News.
Zdroj: Lucie Podzimková