Praha - České penzijní fondy mají nejhorší finanční výkonnost ve střední Evropě. Upozorňuje na to analýza ekonomů Ondřeje Schneidera a Jana Hlaváče z výzkumného centra IDEA při Národohospodářském ústavu AV ČR, informuje v sobotním vydání deník Právo.
Autoři porovnávali výkonnost penzijních fondů v posledním desetiletí v ČR, Bulharsku, Chorvatsku, Maďarsku, Polsku a na Slovensku. Podle výsledků studie reálné zhodnocení úspor (tzn. při zohlednění inflace) v českých penzijních fondech za posledních patnáct let nikdy nepřesáhlo čtyři procenta, ve většině let se pohybovalo kolem nuly a v letech 1998, 2001 a 2008 bylo dokonce záporné, popisuje Právo.
Neuspokojivé výsledky českých penzijních fondů vyplývají podle autorů studie především ze dvou faktorů. „Prvním problémem je forma regulace fondů − jejich povinnost vykazovat každoroční kladné nominální výnosy, což je vede k mimořádně konzervativní investiční strategii a investicím buď do krátkodobých instrumentů s malými výnosy, nebo do dluhopisů, které dohromady tvořily 92 procent veškerých investovaných prostředků,“ cituje Právo z analýzy. Tak vysoký podíl investic do dluhopisů nemá žádná jiná země OECD.
Druhým kamenem úrazu je podle autorů „nedostatečná právní forma penzijních fondů, která jim umožňuje zvyšovat náklady pomocí netransparentní regulace poplatků a odměn, jež fondy účtují klientům“, píše Právo.
Související
Ve třetím důchodovém pilíři letos ubylo 32 tisíc účastníků
Asociace: Ve třetím důchodovém pilíři ubylo 24 tisíc lidí
Aktuálně se děje
včera
Můžou zavolat. Trump zrušil další jednání v Pákistánu o ukončení války s Íránem
včera
Izraelská armáda příměří nerespektuje. Dál likviduje bojovníky Hizballáhu
včera
Orbán poslancem nebude. Vzdal se svého mandátu
včera
Macron s politikou nadobro končí. Oznámil definitivní odchod
včera
40 let od Černobylu: Sarkofág potřebuje kvůli Rusku opravu za půl miliardy eur. Jinak hrozí další katastrofa
včera
Trump musí válku v Íránu ukončit do května. Co bude pak nikdo neví
včera
V jednom z pražských domů našli hasiči rtuť, kyanid a radioaktivní thorium
včera
Turek se omluvil úředníkům za slova o parazitech a deratizaci. Podle politologů je hlupák a Motoristé školka
včera
Přibyl přijal funkci arcibiskupa. Mezi hosty nechyběl prezident a politici
včera
Trump poslal k Íránu třetí letadlovou loď
včera
Trump poslal Witkoffa a Kushnera do Pákistánu, aby se pokusili obnovit jednání s Íránem
včera
Snad král Karel III. dokáže dětinského Trumpa přesvědčit, doufá veterán falklandské války
včera
Počasí se nakonec ochladí jen nepatrně, potvrzuje předpověď
24. dubna 2026 22:01
Obchody se připravují na květnové svátky. Zákon je opět omezí
24. dubna 2026 21:08
Bořil zná trest za výstup vůči sudímu. Slavii po zbytek sezóny nepomůže
24. dubna 2026 20:10
Václav Moravec si bude sám šéfovat. Po konci v ČT si založil firmu
24. dubna 2026 19:24
Českem se šíří další vlna podvodných esemesek, upozornila policie
24. dubna 2026 18:36
Trump uzemnil prince Harryho, snažil se radit Američanům
24. dubna 2026 17:52
Velké pátrání na Zlínsku bylo úspěšné. Pohřešovaný mladík je v pořádku
24. dubna 2026 17:19
Wolverhampton má jistý sestup z Premier League. Zůstane Krejčí, nebo ho zlanaří PSG?
Zatímco na špici tabulky anglické Premier League zdaleka není šest kol před koncem sezóny nic jasného, ve spodku je už alespoň o jednom o sestupujícím rozhodlo. Je jím dlouhodobě skomírající Wolverhamtpon, o čemž rozhodla nejen jeho prohra 0:3 s Leedsem, ale i pondělní bezbranková remíza West Hamu s Crystal Palace. Zůstane tak beznadějně poslední a nic se na tom nezmění. Tuto zprávu dost možná nepřivítalo příliš mnoho českých fanoušků, jelikož právě za Wolverhampton nastupuje kapitán české fotbalové reprezentace Ladislav Krejčí.
Zdroj: David Holub