Evropský výrobce letecké techniky Airbus Group se v roce 2019 propadl z předloňského čistého zisku přes tři miliardy eur do čisté ztráty téměř 1,4 miliardy eur (asi 35 miliard Kč). Firma to uvedla dnes ve svém sídle v Toulouse na jihu Francie. Na vině jsou miliardové pokuty za obvinění z korupce, které společnost musela zaplatit v několika zemích, aby se vyhnula odsouzení.
Po dohodě s evropskými úřady Airbus souhlasil, že aby urovnal obvinění z úplatkářství a z korupce, zaplatí ve Francii, Británii a ve Spojených státech dohromady na pokutách 3,6 miliardy eur. Ztrátu prohloubila také pokuta 1,2 miliardy eur za problémový vojenský přepravní transportér A400M. Tržby se ale zvýšily o 11 procent na 70,5 miliardy eur.
Rok 2019 byl nicméně pro Airbus rekordní - firmě se po letech podařilo vystřídat na postu největšího světového výrobce letadel amerického rivala Boeing, který se od března 2019 nachází v hluboké krizi. Evropané na trh loni dodali 863 dopravních letadel - o osm procent více než v roce 2018 - zatímco Američané pouze 380 letadel - o 53 procent méně než předloni.
Nový šéf Airbusu Guillaume Faury chce letos zvýšit provozní zisk a na trh dodat 880 dopravních letadel, o 17 více než loni. Airbus také oznámil, že zvýší svůj podíl v leteckém programu společnosti Bombardier pro proudové letadlo A220 ze stávajících 50 na 75 procent. Kanadské společnosti za něj zaplatí 591 milionů dolarů (13,5 miliardy Kč). Kanadská provincie Quebec bude mít ve společném podniku 25 procent.
Související
Šéf Airbusu: Evropa potřebuje taktické jaderné zbraně, aby se postavila Putinovi
Francouzský soud zprostil Airbus a Air France obvinění kvůli havárii z roku 2009 s 228 mrtvými
Aktuálně se děje
před 17 minutami
Kolumbie vyhlásila stav národní katastrofy. Počet mrtvých po zemětřesení dál prudce stoupá
před 1 hodinou
Francie zavádí kvůli vedru krizový stav. Domácnostem omezuje spotřebu vody
před 2 hodinami
Rusko přitvrzuje. Útoky raketami jsou stále častější, Moskva polevit nehodlá
před 3 hodinami
Kolumbii zasáhlo silné zemětřesení. Mrtvých jsou nejméně desítky
před 5 hodinami
V Bulharsku vybuchl sklad munice. Exploze byla vidět na kilometry daleko
před 5 hodinami
Lipsko se vyhnulo katastrofě. Dron s výbušninou narazil do letadla, našli na něm DNA
před 6 hodinami
Zuckerbergova jachta odmítla pomoci plavidlu v nouzi
před 7 hodinami
Kanaďanům dochází trpělivost. Pochybují o kapacitách hasičů, požáry začínají hasit sami
před 7 hodinami
Ukrajinské drony zaútočily v Tatarstánu. Nálet prý trval hodiny
před 8 hodinami
Dostupná ložiska mizí. Severní moře se stává rájem robotů a dronů
před 9 hodinami
Čína kvůli mohutnému tajfunu evakuovala milion lidí
před 9 hodinami
Zemřel legendární spisovatel Vladimír Páral
před 9 hodinami
Tragédie v Praze. Při zkoušce prasklo potrubí, jeden člověk zemřel
před 9 hodinami
Ekonomické škody ani nespokojenost Rusů k zastavení bojů nestačí. Putin stál věří, že zvítězí
před 10 hodinami
Počasí aktuálně: Meteorologové varují před vedry a požáry na dalších místech
před 10 hodinami
Počasí láme jeden rekord za druhým. Historicky nejvyšší teploty hlásí oceány i celá Evropa
před 11 hodinami
Patová situace: Írán s USA mluvit nechce, trvá a podmínkách, na které Trump nepřistoupí
před 12 hodinami
Ztratí klíčového spojence? Netanjahu riskuje otevřený konflikt s Trumpem
před 13 hodinami
Teherán předložil seznam podmínek pro otevření Hormuzského průlivu. Ceny ropy rostou
před 14 hodinami
Netanjahu: Izrael odmítl Trumpův mírový plán pro Pásmo Gazy
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu otevřeně odmítl mírový plán pro Pásmo Gazy, který prosazuje americká administrativa. Tento krok představuje vzácný veřejný rozpor mezi židovským státem a Bílým domem, jenž se snaží urychleně dosáhnout urovnání blízkovýchodních konfliktů.
Zdroj: Libor Novák