Balkánské státy plánují vytvořit zónu volného pohybu a obchodu

Představitelé tří států západního Balkánu - Severní Makedonie, Albánie a Srbska - jednali v severomakedonském Ochridu o vytvoření regionální zóny volného pohybu a obchodu. Ta by měla začít fungovat v roce 2021 a měly by povzbudit hospodářský růst a zahraniční investice v regionu. O schůzce informují světové agentury.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Bělehrad, Srbsko
doporučujeme

Plánu se po vzoru prostoru volného pohybu osob v rámci Evropské unie přezdívá "malý Schengen". Všechny tři země usilují o vstup do EU, ta ale v říjnu na popud Francie odmítla se Skopje a Tiranou přístupové rozhovory zahájit. Schůzka na břehu jezera na hranici mezi Albánií a Severní Makedonií je již druhou, jíž se zúčastnili premiéři Albánie Edi Rama a Severní Makedonie Zoran Zaev a srbský prezident Aleksandar Vučić.

"Nesmíme se bát vlastního stínu a udělat něco pro sebe," řekl na schůzce podle agentury AFP srbský prezident a dodal: "Na Balkáně jsme za 30 let nic lepšího nevynalezli". "V EU chceme být všichni,..., ale to záleží na nich," řekl. Zaev uvedl, že záměrem iniciativy je vytvořit úplně jiný Balkán, kde se bude lépe žít. Občané všech tří zemí by měli podle AFP získat jednotné pracovní povolení pro všechny tři státy a pohybovat se mezi nimi jen s občanským průkazem.

Své zástupce do Ochridu vyslala i Bosna a Hercegovina a Černá Hora. Chyběli ale vyslanci Kosova. Další schůzka je naplánovaná na 21. prosince do albánského města Durrës.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Průlomový rozsudek: Volkswagen musí odškodnit majitele vozů s upraveným…

25.05.2020 13:38 Aktualizováno Lidem, kteří mají auto dotčené manipulací s emisemi a kteří ho chtějí vrátit, musí německý koncern…

Lufthansa těžce doplácí na koronakrizi, má dostat obří pomoc od státu

25.05.2020 13:29 Letecká společnost Lufthansa se s německou vládou rámcově dohodla na několikamiliardové státní…

Opatření proti koronaviru už Francii stála 450 miliard eur

25.05.2020 11:10 Opatření na ochranu ekonomiky před dopady koronavirové krize už Francii stála 450 miliard eur (12,3…

Evropská komise představí bilionový plán na obnovu ekonomik

25.05.2020 09:17 Evropská komise ve středu představí bezprecedentní plán podpory hospodářství spjatý s budoucím…

Související:

Právě se děje

Další zprávy